FANDOM


Żelazny Fort – potężny drewniany - gród, wniesiony z drzewa żelaznego, silna forteca i uważana za jedną z największych i najsilniejszych na Północy. Zamek jest ulokowany na skraju Wilczego Lasu wśród gajów drzew żelaznych (na skraju największego gaju drzewa żelaznego). Zamek jak i okoliczne ziemie są należą do domeny lorda Żelaznego Fortu, jest to siedziba rodu Forresterów.

Historia Edytuj

Zamek powstał 1500 lat temu, jeszcze w czasie Królestwa Północy, został zbudowany przez, przez Cedrica Forrestera, potomka Gerharda Wysokiego oraz jego trzech synów, ród Forresterów byli chorążymi rodu Gloverów z Deepwood Motte.Marzyciel rodu Gerhard dostał w posiadanie gaje drzew żelaznych, niezwykle rzadkiej ale niesamowicie wytrzymałej odmianie drewna. Forresterowie doskonale znający się na obróbce drzewa żelaznego, szybko zyskali znaczącą pozycje, gdyż stali się jedyną rodem w Westeros który posiadał tak rozległą wiedze o drzewie żelaznym oraz sposobach jego obróbki. Dzięki temu był w stanie handlować drzewem żelaznym, a jednocześnie nie wyniszczać swoich gajów. Dzięki handlu drzewem i znaczących z niego przychodów, Forresterowie znaczące przychody. Wobec tak wysokich przychodów było możliwe zniesienie potężnego zamku. W pewnym momencie potomek Gerharda, Cedric razem ze swoimi trzema synami zdecydował się rozpocząć budowę zamku. Zdecydował o wybudowaniu potężnej twierdzy z drzewa żelaznego. Budowa tak kosztowej i imponującej twierdzy była możliwa tylko dzięki sprzedaży drzewna żelaznego. Dzięki temu ród Forresterów, zyskał tytuł Lorda Żelaznego Fortu, (stali się najniższymi lordami w hierarchii) jednak dysponowali siedzibą godną wielkich lordów, czym nieraz wzbudzał wielką zazdrość. Żelazny Fort został wzniesiony na skraju największego lasu drzewa żelaznego, co dało Forresterom niesamowicie ważną pozycje strategiczną. Podobno sam lord Winterfell, Eddard Stark był o nią zazdrosny.
DdANKPzW0AASptp

Sala główna twierdzy Żelaznego Fortu

Plan Zamku Edytuj

Żelazny Fort 2

Żelazny Fort widziany z lotu ptaka

Żelazny Fort ma dwa wejścia, główną bramę, oraz bramę boczną prowadzącą do lasu. Cała forteca jest wykonana z drzewa żelaznego oraz kamienia. Forte została wzniesiona w dolinie, z zamku przez co można się wycofać jednie przez boczną bramę, jednocześnie jest on niesamowicie dobry ze względu na walory obronę. W przypadku szturmu wróg jest pozbawiony jakich kolwiek osłon. Z pierwszym murem, znajduje się gród, w nim spichlerze, kuźnie, stajnia, wieża obserwacyjna i kilka domów. W centrum Żelaznego Fortu wzosi się zamek centralny, czyli wybudowana z drzewna żelaznego twierdza. Twierdza jest ogromna i doskonale ufortyfikowana, składa się z wielu poziomów, tutaj mieszczą się część magazynów, są lochy oraz ciemnica w podziemnych kompleksach. W górnych komnatach znajduje się wielka sala główna w której Forresterowie zwykli przyjmować gości, wyprawiać uczty i impt. W twierdzy mieszka lorda Forrester razem ze swoją rodziną. Za twierdzą zaś rozciąga się wielki (ale zamknięty z każdej strony) gaj drzew żelaznych (Na wyszym poziomie). Tutaj są chowani Forresterowi, tutaj też wielu z nich przesiaduje szukając wytchnienia lub chwili do namysłu.

Postacie Edytuj

Forresterowie Edytuj

 • Gerhard Wysoki – lord, założyciel rodu.
 • Thorren Śmiały – lord, ojciec Gregora. Odebrał Whitehillom dolinę rzeki.
 • Cedric Forrester – budowniczy Żelaznego Fortu.
 • Gregor Forrester – lord, zginął pod Bliźniakami.
 • Elissa Forrester – żona lorda Gregora, matka Rodrika, Ashera, Miry, Ethana, Talii i Ryona. Zginęła w obronie swojego syna.
 • Rodrik Forrester (status zależny od gracza) – syn Gregora i Elissy, lord rodu. W zależności od gracza martwy lub ciężko ranny.
 • Asher Forrester (status zależny od gracza) – syn Gregora i Elissy, wydalony za romans z Gwyn do Essos, skąd wraca. W zależności od gracza martwy lub ciężko ranny.
 • Mira Forrester – córka Gregora i Elissy, mieszkająca w Królewskiej Przystani pokojówka królowej.
 • Ethan Forrester – syn Gregora i Elissy. Po śmierci ojca krótko sprawował funkcję lorda. Zamordowany przez Ramsaya.
 • Talia Forrester – córka Gregora i Elissy. Po upadku fortu uciekła razem z Roylandem, Duncanem lub Gwyn (w zależności od gracza).
 • Ryon Forrester – syn Gregora i Elissy, przetrzymywany jako zakładnik przez Whitehillów. Uwolniony, następnie znalazł się pod opieką Beskhi.

Doradcy i przyjaciele rodu Edytuj

 • Royland Degore (status zależny od gracza ) – zbrojmistrz i dowódca garnizonu. Potencjalny Obrońca lub zdrajca. Może być jedną z osób towarzyszących Talii.
 • Duncan Tuttle (status zależny od gracza ) – kasztelan Żelaznego Fortu, wuj Gareda. Potencjalny Obrońca lub zdrajca. Może być jedną z osób towarzyszących Talii.
 • Gared Tuttle – giermek lorda Gregora, został zesłany na Mur.
 • Malcolm Branfield – brat Elissy. Został wysłany do Essos, aby sprowadzić do domu Ashera.
 • Ortengrynmaester. Zginął w czasie oblężenia.

Inni mieszkańcy Edytuj

 • Norren – wojownik Forresterów, zaginął podczas bitwy pod Bliźniakami.
 • Bowen – giermek Norrena, został zabity lub zaginął (w zależności od gracza) podczas bitwy pod Bliźniakami.
 • Thermund – wojownik Forresterów, zabity pod Bliźniakami
 • Erik – złodziej.

Garnizon okupacyjny Whitehillów Edytuj

Goście Edytuj

Ludd Whitehill – lord rodu Whitehillów i główny przeciwnik Forresterów. Odwiedza Fort dwukrotnie.

Handlarz ciałami