FANDOM


Serial wspomniany Ślio wspomniany Got wspomniany Nm wspomniany Udw wspomniany

Król Aegon II Targaryen, znany również jako Aegon Starszy lub Aegon Uzurpator – trzeci syn i czwarte dziecko króla Viserysa I Targaryena oraz jego drugiej żony, królowej Alicent Hightower. Był żonaty ze swą siostrą Helaena Targaryen, z którą miał troje dzieci Jaeharysa, Jaehaerę i Maelora Targaryenów. Aegon wywołał wojnę domową, zwaną Tańcem ze Smokami i koronował się na szóstego króla Siedmiu Królestw Westeros, wypierając swoją przyrodnią siostrę Rhaenyrę Targaryen, która była prawowitą dziedziczką tronu. Choć był uzurpatorem i bezprawnie przejął tron, zalicza się go w poczet królów a jego siostrę nie. Jego osobistym herbem był złoty smok na czarnym polu. Dosiadał smoka imieniem Sunfyre.

Wygląd i charakter Edytuj

Aegon bardzo przypominał swego ojca, jednak tylko z wyglądu, jego charakter był zupełnie odmienny. Miał tylko delikatne wąsy i zawsze ponury wyraz twarzy. Był leniwy, nadąsany i żarłoczny. Był również okrutny i brakowało mu wyrozumiałości, po za tym ławo było nim manipulować i był bardziej uległy niż jego przyrodnia siostra. Był również znany z rozpusty i zamiłowania do kobiet, w chwili śmierci ojca nie zastano go z rodziną, tylko z kochanką w łożu.

Jako król nosił koronę Aegona Zdobywcy i dzierżył miecz Blackfyre.

Historia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Aegon urodził się w 107 o. P.[2] w Królewskiej Przystani jako trzeci syn i czwarte dziecko, króla króla Viserysa I Targaryena oraz jego drugiej żony Alicent Hightower. Prócz przyrodniej siostry Rhaenyry Targaryen jego ojciec nie miał z poprzedniego związku żadnych dzieci. Został nazwany na cześć Aegona I Zdobywcy. W kolejnych latach na świat przyszło jego rodzeństwo: siostra Helaena i dwaj bracia Aemond i Daeron.

Dzieciństwo i młodość spędził w stolicy, gdzie się wychował. Aegon należał, podobnie jak reszta jego rodzeństwa, do stronnictwa Zielonych, czyli zwolenników królowej Alicent i Aegona, którzy byli przeciwnikami Czarnych, popierających jego przyrodnią siostrę. Od urodzenia matka Aegona uważała że to jemu należy się Żelazny Tron i starała się dla mu władze.

Kiedy jego przyrodnia siostra poślubiła swego wuja, księcia Daemona Targaryena, szybko narodził im się syn, którego Rhaenyra nazwała Aegonem. Od tej pory, aby odróżnić obu książąt, syna Viserysa nazywano Aegonem Starszym, a syna Rhaenyry Aegonem Młodszym.

Zgodnie z tradycjami dawnej Valyrii, Aegon poślubił swoją siostrę Helaene. W 123 o. P. urodziły im się bliźniaki, Jaehaerysa i Jaehaere, oboje dzieci nosiło imiona od dziadka Aegona. W 127 o. P. urodził mu się jeszcze jeden syn, Maelor.

Aegon Starszy dosiadał smoka Sunfyre, pięknego, młodego i potężnego, którego łuski przypominały złote, stąd wziął się osobisty herb Aegona Starszego – złoty trójgłowy smok Targaryenów na czarnym polu.

Mimo wszystko Aegon wyrósł na bezlitosnego wojownika, nienawidzącego przy tym swojej siostry oraz bardzo rozpustnego – mimo małżeństwa miała kilka kochanek.

Taniec ze Smokami Edytuj

Trzeciego dnia 129 roku o. P., król Viserys I zmarł we śnie. Zgodnie z jego życzeniem tron po nim miała objąć jego córką Rhaenyra, przebywająca obecnie razem z rodziną na Smoczej Skale, całkowicie nieświadoma śmierci ojca. W tym czasie Aegon przebywał u swej kochanki i tam właśnie dotarła do niego wieść o śmierci Viserysa.

Szybko zebrała się mała rada, która miała rozstrzygnąć sprawę sukcesji tronu. Złożona jednak była gównie z zielonych, a królowa-wdowa Alicent i lord dowódca Gwardii Królewskiej Criston Cole sprzeciwili się życzeniu zmarłego króla i zamiast Rhaenyrę na króla wytypowali Aegona, Aegon zgodził się objąć tron niechętnie, jednak zrobił to w przekonaniu, że Rhaenyra po objęciu tronu zabije jego samego oraz jego dzieci.

Jednak nie wszyscy zgodzili się z postanowieniem rady – kilku gwardzistów, będących wiernych woli zmarłego Viserysa, opuściło stolicę i udało się na Skałę razem z koroną króla, przez co Aegon musiał koronować się koroną Aegona Zdobywcy. Aegon został koronowany jako Aegon II przez Cristona Colea, a jego żona przez matkę królową Alicent. Kiedy Rhaenyra dowiedziała się o koronacji brata, nie zamierzała oddać tronu bez walki, dlatego zebrała własną radę, okrzyknęła Aegona i jego rodzinę zdrajcami oraz koronowała. Koronacja Aegona rozpoczęła wojnę domową, znaną jako Taniec ze Smokami.

Aegon II mógł liczyć na poparcie swojego rodzeństwa oraz kilku rodów z Krainy Korony oraz Reach, przed wszystkim krewnych króla z rodu Hightowerów, tym bardziej, że pozostawił swego dziadka, ser Ottona Hightowera na stanowisku królewskiego namiestnika. Można było również liczyć na poparcie Casterly Rock i całego zachodu, Czarni mieli więcej smoków od Zielonych, jednak Aegon miał silniejsze smoki. Najniebezpieczniejszym wrogiem był małżonek Rhaenyry, książę Daemon Targaryen, najbardziej doświadczony wojownik wszech czasów.
Aegon II Targaryen

Osobisty Herb Aegona II

Na początku wojny Aegon wysłał swego brata Aemonda do Końca Burzy, aby przekonał lorda Borrosa Baratheona do przyłączenia się do Zielonych oraz poślubił jedną z jego córek. W tym samym czasie Rhaenyra rozsyłała swych synów, aby szukali dla niej poparcia, Dzięki zabiegom najstarszego, Jacaerysa Velaryona, otrzymała pomoc od Doliny Arrynów i Północy, a książę Daemon zdobył Harrenhal i poparcie rodów Dorzecza. W tym samy czasie do Końca Burzy przybył drugi syn Rhaenyry, książę Lucerys Velaryon, który poprosił lorda o pomoc, jednak Baratheon poparł już Aegona II. Kiedy Lucerys odlatywał, Aemond zaatakował go i zabił. Śmierć Lucerysa załamała Rhaenyre, które do tego czasu nie był przekonana, czy naprawdę rozpoczynać wojnę, jak na razie zbierała tylko poparcie. Śmierć syna sprawiła jednak, że zapragnęła zemsty i nie tylko ona, ale również książę Daemona, ojczym Velaryonów.

Na początku wojny Aegon II wyznaczył na swego spadkobierce najstarszego syna, Jaehaerysa, który został księciem Smoczej Skały (tylko tytularnie). Po śmierci Lucerysa jego ojczym, książę Daemon wysłał list do żony na Skale, w którym pisał :

Oko za oko, syn za syna. Lucerys zostanie pomszczony.

Książę Daemon miał bardzo wielu przyjaciół na dworze, a także w Straży Miejskiej Królewskiej Przystani, która była bardziej lojalna wobec niego, jako byłego dowódcy, niż wobec obecnego króla, dlatego za pośrednictwem swego przyjaciela na dworze Daemon wynajął dwóch członków Złotych Płaszczy, Blooda i Cheese. Ich zadaniem było dokonanie zemsty, czyli, jak pisał Daemon, „syn za syna”, czyli zabicie księcia Jaehaerysa. Mordercy zabili księcia, jednak nie wyrządzili krzywdy pozostałym dzieciom, Aegon po śmierci najstarszego syna zrobił swoim dziedzicem młodszego Maelora. Żona Aegona, po tym zdarzeniu popadła w głęboką depresje i zaczęła przejawiać oznaki dziedzicznego wśród Targaryenów szaleństwa.

Przeciągające się walki i nie możność przerwania impasu w jakim znalazły się obie strony konfliktu zaczęły coraz bardziej irytować Aegona. Winą za cały obrót tej sprawy obarczył swego dziadka i królewskiego namiestnika ser Ottona, człowieka z natury ostrożnego i rozważne, który wolał zyskać najpierw sojuszników. Mimo iż ser Otton zapewnił bratankowi sojusz i wsparcie królestwa Trzech Sióstr, Aegon pozbawił swego dziadka posady namiestnika i przekazał ją lordowi dowódcy Gwardii Królewskiej ser Cristonowi Cole’owi.

Małżeństwo i Potomstwo Edytuj

Aegon poślubił swoją siostrę Helaene Targaryen, Aegon nie był wiernym mężem i często zdradzał żonę, mimo tego jego żona wydawała się szczęśliwa a z tego związku urodziło się troje dzieci :

  • Książę Jaehaerys Targaryen (123 o. P. – 129 o. P.) – pierworodny syn i dziedzic Aegona i Helaeny, był bliźniakiem, swej siostry Jaehaery został zamordowany.
  • Księżniczka Jaehaera Targaryen (123 o. P. – 133 o. P. ) – drugie dziecko i jedyna córka Aegona i Helaeny, bliźniacza siostra Jaehaerysa, przeżyła wojnę domową a po niej w celu zapewnienia pokoju poślubiła swego kuzyna Aegona III Targaryena. Popełniła samobójstwo.
  • Książę Maelor Targaryen – (127 o. P. – 130 o. P.) – był najmłodszym, drugim synem i trzeci dzieckiem Aegona i Helaeny, po śmierci brata został dziedzicem ojca. Został rozerwany na strzępy przez wściekły tłum.

Po śmierci Helaeny która popełniła samobójstwo, Aegon poślubił jedną z córek lorda Końca Burzy i Protektora Krainy Burzy Borrosa Baratheona. To małżeństwo pozostało bezdzietne.


Przypisy Edytuj

  1. o. P. – od Podboju Aegona.
  2. o. P. – od Podboju Aegona.