FANDOM


Serial wspomniany Ślio wspomniany Got wspomniany Sk wspomniany Nm wspomniany Udw wspomniany Tzs wspomniany

Aegon I Targaryen, nazywany też Aegonem Zdobywcą lub Aegonem Smokiem – pierwszy król zjednoczonych Siedmiu Królestw odpowiedzialny za Podbój i zjednoczenie Westeros oraz stworzenie rządzącej tam Dynastii Targaryenów. Żył przed trzystu laty. Dosiadał smoka Baleriona.

Charakterystyka Edytuj

Aegon I Targaryen był oddany, ambitny i gotów podjąć ogromne ryzyko. Wydawał się być ogólnie utalentowany, wygrywając wojnę, nawet bez włączenia do niej swoich smoków. Był obrotnym i charyzmatycznym negocjatorem, przekonując do siebie kilka domów i miast, a nawet Wiarę bez konieczności uciekania się do przemocy, pomimo dezaprobaty ludu związanej z jego kazirodczymi i bigamicznymi małżeństwami. Aegon I był siłą jednoczącą królestwa, czym nie mogli poszczycić się jego synowie, przez co, po jego śmierci, mieli oni do czynienia ze znacznym buntem. Miał reputację potężnego wojownika.

Aegon był typowym Targaryenem, był wysoki, barczysty z fioletowymi oczami i srebrnozłotymi, krótkimi włosami. Charyzmatyczny i władczy; podczas podboju nosił czarną, łuskowatą zbroję i dzierżył miecz z valyriańskiej stali. Jego korona była prostym diademem z valyriańskiej stali, zdobionym przez duże kwadratowe rubiny.

Wczesne lata Edytuj

Aegon Targaryen urodził się na Smoczej Skale, należącej do Valyrii. Był synem Aeriona Targaryena i Veleny Velaryon. Wedle valyriańskiej tradycji wziął obie swoje siostry, Visenyę i Rhaenys na żony. Podczas rządów Aegona w Smoczej Skale, w Wolnych Miastach rozniosła się wieść, iż kontroluje on trzy smoki, Vhagara, Meraxesa i Baleriona. Miasto Volantis prosiło o jego interwencję podczas Krwawych Lat, serii wojen, które spustoszyły miasta w wyniku Zguby Valyrii.

Aegon rozważył dokładnie swoje możliwości, ale jego instynkt kazał mu wybrać się na zachód do Westeros i podbić tamtejsze ziemie. Miał ogromną mapę Westeros, wyrzeźbioną z drewna - Malowany Stół, na którym pokazana była każda zatoka, rzeka czy góry. Jego planem było zjednoczenie kontynentu pod jego rządami.

Podbój Edytuj

Artykuł główny: Podbój

Atak Aegona na kontynent był ambitny, ale zakończył się sukcesem. Rozmieszczał swoje ograniczone zasoby dokładnie i w miarę możliwości szybko zawierał sojusze z lokalnymi siłami (jak traktat z Domem Tully, który spowodował wewnętrzny bunt w Dorzeczu przeciwko Żelaznym Ludziom z Domu Hoare, co spowodowało ich klęskę i późniejsze poddanie).

Aegon przeszedł na Wiarę Siedmiu w trakcie lub przed inwazją, zdobywając poparcie septonów w Starym Mieście, mimo tego, że nie wyrzekł się valyriańskiej praktyki kazirodztwa i poligamii. Jednak jego niezwykła osoba i dar przekonywania zapobiegł większemu konfliktowi oraz zmusił wiarę do przymknięcia oka na praktyki Targaryenów.

Ostatecznie przejął sześć królestw kontynentu Westeros i ustanowił Dorzecze jako oddzielny region. Nie udało mu się podbić Dorne, nawet wykorzystując swoje smoki i został zmuszony do uszanowania ich autonomii.

Król Siedmiu Królestw Edytuj

Aegon założył miasto Królewska Przystań i zaczął budowę Czerwonej Twierdzy w miejscu jego pierwotnego lądowania na Czarnym Nurcie. Miasto to miało stać się symbolem Targaryenów. Targaryenowie wznieśli miasto tak, aby pozwoliło im przetrwać każde oblężenie, a w razie zagrożenia umożliwić im ucieczkę, dlatego pod Czerwoną Twierdzą i całym miastem znajdowała się sieć tuneli, które mogły umożliwić im ucieczkę.

Aegon stworzył również trwały symbol swej władzy - Żelazny Tron, stworzony z mieczy tych, którzy mu się poddali. Stworzył go za pomocą swojego smoka Baleriona. Państwo podzielił na rejony wielkich domów, gdyż samodzielnie nie był w stanie władać. Utworzył ponadto urząd Królewskiego Namiestnika. Miał on dowodzić armią króla i wspomagać go, a urząd ten przydzielił podobno swemu przyrodniemu bratu, Orysowi, który był jego najbardziej zaufanym przyjacielem. Do ochrony swojej osoby oraz rodziny królewskiej powołał Gwardię Królewską, która składała się z najlepszych rycerzy Siedmiu Królestw. Gwardziści nie przyjmowali ziemi i nie mieli dzieci - ich jedynym obowiązkiem była służba. Gwardia została założona w 10 o. P.[1] , a jej pierwszym lordem dowódcą został ser Corlys Velaryon.

W miejsce królestw utworzył wielkie domy, którym pomniejsi wasale składali przysięgę lojalności. Ród Tully zaczął władać Dorzeczem. Ród Greyjoyów rozpoczął rządy na Żelaznych Wyspach po śmierci Harrena, a kiedy on i jego synowie zginęli, Aegon pozwolił Żelaznym Ludziom wybrać sobie władcę - w ten sposób został wybrany Vickon Greyjoy z Pyke. Ród Baratheonów sprawował pieczę nad Krainą Burzy - po śmierci Argillaca Aroganckiego, Orys Baratheon poślubił jego córkę oraz przejął dewizę, ziemię i tytuły rodu żony. Ród Lannisterów ukląkł przed Aegonem po Polu Ognia, zaś Targaryen pozwolił Lannisterom sprawować władzę nad Królestwem Zachodu. Ród Tyrellów poddał się Aegonowi po Polu Ognia, a w zamian Aegon podarował im twierdzę ich dawnego króla, Wysogród i uczynił domem rządzącym Reach. Ród Arrynów złożył pokłon Aegonowi, kiedy jego siostra przyleciała na swym smoku do Orlego Gniazda po Ronnela Arryna. Gdy jego matka, Sharra Arryn, która rządziła jako regentka, zobaczyła, że jej syn jest w rękach siostry Aegona, poddała się władzy Targaryenów. Ród Starków w obawie przed powtórką z Pola Ognia zdecydował się uklęknąć przed Aegonem. Ostatni król Północy, Torrhen Stark, „Król Który Klęknął”, oddał Koronę Północy Aegonowi, a w zamian ród Starków miał władać Północą. Ostatecznie, po nieudanym podboju Dorne, pozostawił to królestwo w spokoju.

Aegon oddzielił dla siebie niewielką część królestwa, którą nazwał Włościami Korony. Były one rządzone bezpośrednio przez niego.

Utworzył również urząd Namiestników: Zachodu, Wschodu, Północy i Południa. Ci namiestnicy dowodzili na czas wojny armiami ich regionów. Namiestnikami Północy uczynił Starków, Zachodu Lannisterów, Wschodu Arrynów, a Południa Tyrellów.

Swoje późniejsze życie spędził na spokojnych rządach nad krainą z Rhaenys Aenysa Targaryen, miał syna urodzonego w 7 o. P. Z Viseną miał syna Maegora Targaryen urodzonego w 8 o. P. Aegon postanowił oddać tron po swej śmierć swemu starszemu synowi. Aby przygotować go do tego zadania oddał mu swą dawną siedzibę, Smoczą Skałę i uczynił Aenysa jej księciem. Zapoczątkowało to tradycję, że książę Smoczej Skały był dziedzicem Żelaznego Tronu. Władał swym królestwem 37 lat, aż do śmierci w 37 o. P., po jego śmierci tron objął jego najstarszy syn Aenys I Targaryen.

Dziedzictwo Edytuj

Chociaż Aegon I wydawał się być dobrym władcą, istniało przekonanie, że po jego śmierci nastąpi rozłam i powrót do starych niezależnych królestw. Gdy tak się nie stało, rozpoczęły się bunty i wojna, które trwały całe pokolenie.

Najważniejszym dziedzictwem Aegona było stworzenie na Westeros jednego, niepodzielnego królestwa, co miało być zapewnione przez ludzką siłę, wolę i charakter. Wiara, że ​​tak się stało miała zakorzenić się w ludziach; nawet wtedy, gdy wymarły wszystkie smoki i królestwo zostało rozbite przez wojny, wiara w autorytet Żelaznego Tronu miała pozostać silna.Przypisy Edytuj

  1. 1,0 1,1 o. P. - od Podboju Aegona.


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.