FANDOM


Ślio wspomniany Got wspomniany

Aenys I Targaryen – władca sześciu królestw.

Biografia Edytuj

Panowanie Edytuj

W roku 37 o. P.[1] na tronie zasiadł Aenys, pierworodny syn Aegona i jego umiłowanej siostry, a zarazem żony Rhaenys, Miał wtedy trzydzieści lat. Ukoronowano go bardzo uroczyście w Czerwonej Twierdzy, której budowa ciągle trwała. Włożył on na głowę ozdobną złotą koronę zamiast diademu z valyriańskiej stali, noszonego przez poprzednika.

Jego ojciec, a także brat, Maegor (syn Visenyi), byli urodzonymi wojownikami, jednak Aenysa ulepiono z innej gliny. Przyszedł na świat jako słabe i chorowite dziecko i takim też pozostawał przez pierwsze lata swojego życia. Krążyły pogłoski, że nie może być prawdziwym synem Aegona Zdobywcy, który jako wojownik nie miał sobie równych. Powszechnie wiedziano, że królowa Rhaenys uwielbiała przystojnych minstreli i dowcipnych komediantów. Być może ojcem dziecka był któryś z nich? Plotki te przycichły, gdy chorowitemu dziecku dano świeżo wyklutego smoka imieniem Żywe Srebro. Bestia rosła, a chłopak razem z nią. Niemniej jednak Aenys pozostał marzycielem. Parał się alchemią, był mecenasem minstreli, komediantów i mimów. Co więcej, zbyt mocno pragną aprobaty innych i z tego powodu często się wahał, nie potrafiąc podjąć samodzielniej decyzji, ze strachu przed rozczarowaniem innych. Ta właśnie wada przyczyniła się do zaszkodzenia jego panowaniu i przywiodła go do przedwczesnego, haniebnego końca.

Małżeństwo Edytuj

Valyrianie od dawien dawna zawierali śluby w rodzinie, by zachować czystość królewskiej krwi. Tego zwyczaju nie znano jednak w Westeros i uważano to za plugastwo. Mimo to, Smoka i jego siostry zaakceptowano bez sprzeciwu, jak i również, gdy w roku 22 o. P. książę Aenys poślubił Alyssę Velaryon, córkę królewskiego starszego nad okrętami i lorda admirała. Choć Alyssa po matce wywodziła się z rodu Targaryenów, była tylko kuzynką księcia. Mieli razem dzieci: Rhaenę, Aegona, Jaehaerysa, Alysanne, Viserysa i Vaellę.

Śmierć Edytuj

Aegon zmarł w wieku (około) 35 lat. Został – podobnie jak i jego ojciec – spalony na Smoczej Skale, na modłę dawnych Valyrian.Przypisy Edytuj

  1. o. P. – od Podboju Aegona.