FANDOM


Aeron Greyjoy – najmłodszy syn lorda Żelaznych Wysp Quellona Greyjoya i lady Sunderly, młodszy brat króla Balona i Eurona Greyjoyów, najmłodszy żyjący stryj Theona i Ashy Greyjoy. Kapłan Utopionego Boga żelaznych ludzi, zwany Mokrą Czupryną.

Wygląd Edytuj

Aeron nosi szatę Kapłana Utopionego Boga i nigdy nie przycina włosów. Ma sploty wodorostów w swojej grzywie i brodzie. Jest wysoki i szczupły, ma ciemne oczy i dziobowaty nos.

Historia Edytuj

Aeron był bezczynny i często był pijany. Kiedy jego statek został zatopiony podczas Rebelii Greyjoya, doświadczył duchowego przebudzenia i poświęcił się dla Utopionego Boga. Stał się twardy, bez poczucia humoru, wiodąc pustelnicze życie na plaży. Utopieni Mężczyźni wykonywali jego polecenia bez pytania – jest bardzo szanowany wśród ludu.

Aeron obawia się swego brata Eurona z niewiadomych powodów. Ma powtarzające się wspomnienia i koszmary – „piski, trzaskanie drzwiami”, które mogą mieć coś wspólnego z jego strachem przed Euronem. Nadal cierpi, winiąc się o śmierć brata Urrigona, który zmarł od zakażenia rany, które wystąpiło, podczas gdy on i Aeron wykonywał tradycyjny taniec z żonglerką toporami.

Czasy obecne Edytuj

Starcie królów Edytuj

Kiedy Theon Greyjoy został wysłany przez Robba Starka na Żelazne Wyspy, aby negocjować sojusz, Aeron przyprowadził go do Pyke. Balon odrzucił propozycję sojuszu, a Theona wysłał na rubieże ziem przy morzu. Aeronowi kazano mu towarzyszyć. Po pierwszym ataku Theon zdecydował się na wyprawę przeciw Winterfell. Aeron przypuścił atak na sąsiednią wioskę.

Uczta dla wron Edytuj

Po śmierci Balona powrócił Euron. Aeron użył swoich wpływów jako Arcykapłan, aby wybrać nowego króla na Królewskim Wiecu, którego nie było od tysiącleci. Miał nadzieję, że korona przypadnie jego bratu, Victarionowi, który kontynuowałby rządy Balona w tradycyjny i konserwatywny sposób. Plan udał się, jednak i Euron mógł ubiegać się o tron. Aeron zapowiedział, że spróbuje obudzić ludzi przed „bezbożnikiem” Euronem i zniknął następnego dnia. Jego los jest nieznany.Przypisy Edytuj

  1. o. P. – od Podboju Aegona.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.