FANDOM


Got występuje Sk wspomniany Nm wspomniany Udw wspomniany Tzs wspomniany
To jest artykuł o postaci z sagi Pieśń lodu i ognia. Możesz być także zainteresowany jego serialowym odpowiednikiem.

Benjen Stark, znany także jako Ben Stark[2] – młodszy brat lorda Eddarda Starka. Pierwszy zwiadowca Nocnej Straży.

Wygląd Edytuj

Benjen ma twarz o ostrych, surowych rysach i niebieskoszare oczy. Jest bardzo chudy[3].

Biografia Edytuj

Tło Edytuj

Benjen jest najmłodszym dzieckiem lorda Rickarda Starka i lady Lyarry Stark. Za młodu udał się na turniej w Harrenhal ze swoim rodzeństwem, Brandonem, Eddardem i Lyanną. Wtedy też jego siostra uratowała wasala ich ojca, Howlanda Reeda, który został zaatakowany przez młodych giermków. Benjen wręczył mu zbroję i konia, dzięki którym mógł on wziąć udział w turnieju. Podczas uczty Benjen naśmiewał się z Lyanny, która płakała, usłyszawszy smutną i piękną pieśń, zaśpiewaną przez księcia Rhaegara Targaryena. Jego siostra za karę oblała młodszego brata winem[4]. Słuchał on także wypowiedzi jednego z czarnych braci, który zachęcał zebranych mężczyzn do dołączenia do Nocnej Straży, co Benjen wziął sobie głęboko do serca[1].

W trakcie Rebelii Roberta, Benjen znajdował się w Winterfell, ale po powrocie jego brata Eddarda krótko po wystąpieniu Baratheona, młody Stark udał się na Mur i dołączył do Nocnej Straży z nieznanych powodów[5]. Jako świetny zwiadowca[6], Benjen szybko otrzymał tytuł pierwszego zwiadowcy Nocnej Straży i stał się postrachem wolnych ludzi, jak twierdził sam Mance Rayder[7].

Gra o tron Edytuj

Benjen wysyła list do Eddarda Starka, lorda Winterfell, w którym informuje go o sile Nocnej Straży oraz zagrożeniu ze strony Mance Raydera[8]. Kiedy Robert I Baratheon odwiedza Północ w celu mianowania Neda swoim Namiestnikiem, Benjen pojawia się na uczcie, którą Starkowie wydali na cześć króla. Zwiadowca Nocnej Straży rozmawia z bękartem brata, Jonem Snowem, który prosi go o przyjęcie do Nocnej Straży. Benjen odpowiada bratankowi, żeby zaczekał kilka lat i zastanowił się nad tym, ale Jon nalega[3].

Powróciwszy na Mur, Benjen zajęty jest swoimi obowiązkami jako pierwszy zwiadowca i nie ma zbyt wiele czasu dla Jona. Przypomniał bękartowi, że członkowie Nocnej Straży opuszczają rodziny i wyzbywają się wszystkich tytułów, kiedy dołączają do zakonu[9].

Jeor Mormont, Lord dowódca Nocnej Straży, wysyła Benjena z sześcioma innymi zwiadowcami[2] na wyprawę za Mur, by odnaleźli Ser Waymara Roycea’, który nie powrócił ze zwiadu[10]. Po jakimś czasie, kiedy nie otrzymano on Benjena żadnej wiadomości, Ser Jaremy Rykker wysyła dwa razy wysyła ludzi, w celu znalezienia pierwszego zwiadowcy. Tak samo postępuje Qhorin Półręki, który na poszukiwania prowadzi swoich ludzi z Wieży Cieni. Poza śladami, którymi Benjen oznaczał swoją drogę nie znaleziono nic. Ślady te urywają się przy kamiennych wzgórzach na północnym zachodzie i jakikolwiek ślad po Benjenie znika[11].

Wkrótce Nocna Straż odnajduje ciała dwóch towarzyszy Benjena, Othora i Jafera Flowersa, ale nie wiadomo nic o śmierci bądź życiu Starka[2]. Jego los jest jednym z głównych motywów wielkich zwiadów Lorda Dowódcy Mormonta.

Cytaty Edytuj

Cytaty Benjena Edytuj

Straż Nocna to zaprzysiężeni ludzie. My nie mamy rodzin. Żaden z nas nigdy nie zostanie ojcem. Naszą żoną jest służba, a kochanką honor.
— Benjen do Jona Snowa[3].


Cytaty o Benjenie Edytuj

Mój wuj żyje. Słyszycie? Mój wuj żyje!
Robb Stark do Yorena i braci Nocnej Straży[12].


Nie ma drugiego na Murze, który by tak dobrze znał nawiedzany las. Benjen Stark wróci.
— Brat Nocnej Straży do Yorena[12].


I w nim płynie czarna krew, dzięki czemu stał się tak samo moim bratem jak i twoim.Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 George R. R. Martin's A World of Ice and Fire”, Benjen Stark.
 2. 2,0 2,1 2,2 Gra o tron”, rozdział 52, Jon VII.
 3. 3,0 3,1 3,2 Gra o tron”, rozdział 5, Jon I.
 4. Nawałnica mieczy”, rozdział 24, Bran II.
 5. So Spake Martin: 27 maja 2005
 6. So Spake Martin: 15 grudnia 2000
 7. Nawałnica mieczy”, rozdział 7, Jon I.
 8. Gra o tron”, rozdział 2, Catelyn I.
 9. Gra o tron”, rozdział 19, Jon III.
 10. Gra o tron”, Prolog.
 11. Gra o tron”, rozdział 26, Jon IV.
 12. 12,0 12,1 Gra o tron”, rozdział 24, Bran IV.
 13. Gra o tron”, rozdział 32, Arya III.