FANDOM


Ser Brynden Tully, popularnie zwany Blackfishem lub Czarną Rybą – rycerz i członek rodu Tully. Jest młodszym bratem lorda Hostera Tully’ego, stryjem Catelyn Stark, Lysy Arryn i Edmure’a Tully’ego. Jest doświadczonym rycerzem i żołnierzem, w Wojnie Pięciu Królów dowodził zwiadowcami sił Północy i Dorzecza, przez pewien czas Rycerz Bramy w służbie rodu Arryn. Jego osobistym herbem są odwrócone kolory Tullych z Czarną Rybą. W serialu „Gra o tron” produkcji HBO jest grany przez aktora Clive’a Russella. Brynden pojawia się w nim w trzecim i szóstym sezonie.

Wygląd i charakter Edytuj

Brynden jest oddany dewizie rodu Tullych, jest obowiązkowy, honorowy, lojalny, jest doświadczonym rycerzem, bardzo kocha swoją rodzinę pomimo sporów ze swym bratem, jest również uparty i niezależny.

Jest wysoki i szczupły, ma ochrypły głos. Jego kasztanowate włosy pokryła już siwizna. Ma jasno niebieskie oczy i krzaczaste brwi.

Jako rycerz bramy, ser Brynden nosi pełną płytową zbroje, jednak kiedy służy Robbowi jego rycerskie odzienie zmienia się w lekkie skórzane.

Historia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Brynden urodził się w Dorzeczu pomiędzy rokiem 243 o. P. a 246 o. P., jako drugi syn lorda Dorzecza, możliwe że został nazwany na cześć lorda Bryndena Riversa jednego z wielkich bękartów, Brynden miał starszego o pięć lat brata Hostera, który miał przejąć władze nad Dorzeczem. W czasie swego dzieciństwa Obaj byli sobie bliscy. Brynden wychował się w Riverrun.

Brydnen był oddany na wychowanie do Darry, gdzie służył lordowi Darry’emu jako giermek, razem z Norbertem Vancem. Tam też został pasowany na rycerza.

Wojna Dziewięciu Groszowych Królów Edytuj

Brynden wziął udział w Wojnie Dziewięciu Groszowych Królów, jak wielu innych rycerzy z Dorzecza, tak samo w wojnie wziął udział jego brat lord Hoster. Spisał się świetnie, walcząc u boku takich rycerzy jak ser Barristan Selmy. Okazał się być wielkim i godnym rycerzem, a także dobrym żołnierzem, dzięki czemu zyskał wielką sławę.

Po zakończeniu wojny jego brat. lord Hoster, postanowił ożenić swojego brata. Wybrał mu na narzeczoną lady Bethany Redwyne, Bryden jednak odmówił, czym zhańbił Hostera. Doprowadziło to do kłótni i napiętej sytuacji między rodzeństwem. Brynden stanowczo odmawiał jakiejkolwiek propozycji małżeństwa, mimo że Hoster bardzo nalegał nawet na jaką kolwiek pannę choćby Freyówne czy Brackenke.

Kampania w Dorzeczu Edytuj

Po tym, jak jego bratanica, lady Catelyn Stark, przybyła do Orlego Gniazda razem z porwanym Tyrionem Lannisterem, Brynden doskonale wiedział, że przez te wydarzenie Lannisterowie ruszą na wojnę, aby uwolnić Tyriona, i ukarać Tullych, którzy go porwali. Czarna Ryba starał się przekonać do pomocy swoją bratanicę, lady Lyse Arryn, aby ta dała mu przynajmniej 1000 ludzi i wysłała ich na pomoc do Riverrun, jednak ta kategorycznie odmówiła. Brynden, pomimo że jest nazywany "Czarną Rybą", wciąż pozostaje Tullym i postanawia opuścić dolinę, aby walczyć za swój ród i udać się prosto do Dorzecza, jednak odwodzi go od tego Cat, która przekonuje go, by udał się razem z nią na północ do jej syna Robba Starka, który zwołał chorągwie na wojnę i rusza do Dorzecza.

Kiedy Czarna Ryba dociera do Fosy Caliin i obozowiska armii północy, dołącza do sił Starków i staje się dowódcą zwiadowców Robba razem z Theonem Greyjoyem. Odgrywa bardzo ważną rolę i staje się nierozłącznym towarzyszem i jednym z najwyższych dowódców jego armii.

Ponieważ informacje z Dorzecza były nikłe i niepewne, a po wymarszu z Fosy Caliin tereny niepewne, Brynden zabrał 100 najlepszych ludzi i 100 najlepszych koni i ruszył na zwiady, dostarczając wiele informacji z Dorzecza. Na ich podstawie w palach wojennych Robba, Brynden i jego ludzi mieli odegrać znaczącą rolę, Robb zamierzał po dotarciu do Bliźniaków rozdzielić swoje wojska i jedną część wysłać na lorda Tywina Lannistera, który maszerował w górę Zielonych Wideł. Oddziały te miał za zadanie odwrócić uwagę lorda Tywina, drugą Robb zamierzał poprowadzić osobiście na pomoc oblężonemu Riverrun. Istotnym problemem było to, że nie wiadomo było, po czyjej stornie opowie się lord Walder Frey. Na wszelki wypadek. po dotarciu przed Robbem pod zamek Freyów, rozstawił dookoła swych ludzi, aby zestrzelili każdego ptaka, jaki wyleci z zamku. Już wtedy Brynden rozpoczął walkę ze zwiadowcami ser Addama Marbranda. Czarnej Rybie udało się większość zwiadowców wroga wyeliminować, jednak Marbrand znał mniej – więcej pozycje armii północnej, jednak Brynden zadbał, aby zwiadowcy nie zauważyli, kiedy armia Robba się rozdzieli, ani nie zauważą mniejszych ilości i jednej, i drugiej armii. Po przejściu przez przeprawę, Blackfish zabrał się razem z siłami Robba, po drodze oczyszczając okolice ze zwiadowców Lannisterów. Znając charakter Jaimego Lannistera Brynden wiedział, że mają przewagę nad przeciwnikiem, tym bardziej, że dzięki niemu mieli jeszcze element zaskoczenia. Brynden walczył w bitwie w Szepczącym Lesie, a potem w bitwie Obozów poprowadził straż przednią i wyrżnął straże Lannisterów. Po bitwie spotkał się ze swym umierającym bratem, lordem Hosterem. Obaj postanowili zapomnieć o sporach, które ich dzieliły i pogodzili się ze sobą. Czarna Ryba jest obecny w czasie narady lordów Dorzecza i Północy, gdzie sprzeciwia się pomysłowi swej bratanicy z zawarciem pokoju, jest świadkiem ukoronowania Robba Starka na króla Północy i Dorzecza.

Relacje Edytuj

Z bratem lordem Hosterem Edytuj

Relacje Bryndena z jego starszym bratem, lordem Hoster Tullym, nie należały do najlepszych. Hoster i Brynden byli bardzo blisko ze sobą w czasie dzieciństwa. Jednak kiedy Hoster spróbował wydać Bryndena za lady Bethany Redwyne ich relacje się zepsuł, gdyż Brynden odmówił poślubienia Bethany, czym upokorzył brata. To doprowadziło do kłótni i sprzeczek między braćmi.

Ciekawostki Edytuj

  • Brynden był niezwykle rozczarowany wyglądem Fosy Cailin.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj

  1. o. P. – od Podboju Aegona.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.