FANDOM


Serial występuje
TVBook
W budowie

Ta strona jest aktualnie w budowie.
Autor prosi o nie edytowanie jej do czasu usunięcia tego szablonu.

Królowa Daenerys Targaryen, znana jako Dany lub Daenerys Zrodzona w Burzy – młodsza siostra Rhaegara i Viserysa Targaryenów, ciotka Jona Snow oraz najmłodsze dziecko ostatniego władcy Siedmiu Królestw z dynastii Targaryenów, króla Aerysa II Targaryena i królowej Rhaelli Targaryen.

Biografia Edytuj

Tło Edytuj

Daenerys birth

Narodziny Daenerys.

Daenerys jest jedyną córką i najmłodszym dzieckiem króla Aerysa II Targaryena, zwanego Szalonym Królem i jego siostry-żony, królowej Rhaelli. Jej ojciec umiera podczas splądrowania Królewskiej Przystani, jeszcze przed jej narodzinami. Uzurpator Robert Baratheon zdobywa tron, pokonując Aerysa w konflikcie nazwanym rebelią Roberta Baratheona. Ciężarna królowa Rhaella wraz z młodszym synem Viserysem płyną na Smoczą Skałę, starożytną siedzibę Targaryenów, aby uciec przed gniewem Roberta. Najstarszy brat Daenerys, Rhaegar zostaje zabity w trakcie bitwy przez samego uzurpatora. Siły rodu Lannister zabijają żonę Rhaegara, Elię Martell oraz ich dzieci – Rhaenys i Aegona – podczas splądrowania Królewskiej Przystani.

Bez wiedzy Daenerys i reszty rodziny, Rhaegar ma jeszcze jednego syna z Lyanną Stark, która umiera chwilę po porodzie. W swoich ostatnich chwilach wyjawia imię syna – Aegon Targaryen – swojemu bratu Eddardowi, który uznaje chłopca za swojego bękarta, nadaje mu imię Jon Snow i wychowuje w Winterfell. Jon dołącza w przyszłości do Nocnej Straży, a w końcu zostaje Królem Północy[2].

W noc, kiedy Daenerys rodzi się na Smoczej Skale, na wąskim morzu szaleje gigantyczna burza. Z tego powodu Dany nazywana jest też „Daenerys Zrodzoną w Burzy”. Jej matka umiera chwilę po poczęciu, czyniąc z Daenerys sierotę. Jako niemowlę, została zabrana wraz z Viserysem do Wolnych Miast przez lojalistów Targaryenów, w tym ser Willema Darry’ego.

Po latach bezowocnych prób zdobycia wsparcia w celu odzyskania Żelaznego Tronu, Viserys i Daenerys otrzymują schronienie od magistra Illyria Mopatisa z Wolnego Miasta Pentos. Dany marzy o znalezieniu spokojnego domu i miejsca, do którego może należeć. Żyje w strachu przed Viserysem, który bije ją, kiedy wzmaga się jego temperament. Żyjąc pod panowaniem brata staje się cicha i uległa.

Sezon 1 Edytuj

Daenerys and Viserys

Daenerys i jej brat Viserys w Pentos.

Viserys i Daenerys pozostają w posiadłości Illyria Mopatisa, któremu udaje się wynegocjować umowę, na mocy której Dany ma poślubić dothrackiego khala Drogo. Daenerys tego nie chce, ale jej brat w zamian za nią ma otrzymać liczącą 40 000 ludzi armię z khalasaruu watażki, którą chce wykorzystać do inwazji na Westeros. Viserys mówi jej, że nie ma wyboru. Przy okazji pieści ją, pod pretekstem sprawdzenia tego, jak dojrzewa.

Unsullied

Daenerys i Viserys z Illyriem.

Dany wchodzi do wanny, chociaż służąca ostrzega ją, że woda jest za gorąca, nie przeszkadza jej to jednak, może to być związane z jej rodowodem. Po weselu przyjmuje liczne prezenty. Od magistra Illyria otrzymuje trzy smocze jaja, które zostały według niedługo zamienione w kamień przez upływ czasu. Ser Jorah Mormont, rycerz z Westeros, ofiarowuje jej książki o Siedmiu Królestwach oraz oferuje swoją służbę jej bratu. Od nowego męża dostaje natomiast piękną, białą klacz. W noc poślubną Daenerys próbuje stawiać opór, ale Drogo nie zwraca na to uwagi i kontynuuje[3].

Khalasar Drogo maszeruje przez kilka miesięcy na wschód. Daenerys radzi się swojej nowej niewolnicy Doreah, szkolonej w domach rozkoszy w Lys, na temat tego, jak najlepiej zadowolić swojego męża. Doreah uczy Dany, jak wykorzystać swoją seksualność w celu wpłynięcia na Drogo i zdobycia w jego oczach równego statusu[4]. Irri uczy Daenerys dothrackiego języka. Viserys próbuje, używając przemocy, odzyskać nad nią kontrolę, ale zostaje odciągnięty przez jej ludzi. Początkowo błaga ich, żeby go oszczędzili, ale dzięki zachęceniu przez ser Joraha, nakazuje im to zrobić, twierdząc, że jest już wystarczająco upokorzony musząc iść pieszo. Dany odkrywa, że jest w ciąży. Ma niemal całkowitą pewność, że dziecko to chłopiec. Ciąża budzi między nimi miłość[5].

Daenerys 1x03

Daenerys prowadzi swój khalasar przez morze Dothraków.

Kiedy khalasar dociera do jedynego dothrackiego miasta, Vaes Dothrak, Daenerys zaprasza brata na kolację i daje mu dothrackie ubranie jako prezent. Viserys reaguje bardzo negatywnie na myśl o byciu ubranym w „łachamny dzikusów” i atakuje siostrę. Dany uderza go w plecy ciężkim złotym paskiem i ostrzega go, że jeśli jeszcze raz ją uderzy, rozkaże, aby ucięto mu ręce[6].

Bez wiedzy Daenerys, informacje o jej ciąży docierają do Królewskiej Przystani, gdzie król Robert Baratheon rozkazuje ją zabić. Illyrio przybywa do miasta i w sekrecie spotyka się ze swoim sojusznikiem Varysem, z którym omawia plan przywrócenia na Żelazny Tron starej dynastii[7].

Drogo and khaleesi

Daenerys i Drogo.

Daenerys zjada surowe serce rumaka na oczach dosh khaleen i nazywa dziecko Rhaego na cześć swojego zmarłego brata, Rhaegara. Dothrackie kapłanki prorokują, że syn Dany będzie Rumakiem, Który Przemierzy Świat, „khalem khalów”, który zjednoczy wszystkich Dothraków i podbije cały świat[8].

Drogo Dany Season 1

Daenerys próbuje przekonać Drogo do zdobycia Żelaznego Tronu.

Viserys jest wściekły, że Dany zdobyła serca Dothraków. Ser Jorah powstrzymuje go przed kradzieżą smoczych jaj, żeby kupić armię na własną rękę. Później brat khaleesi przybywa pijany na ucztę, wyciąga miecz, żądając, aby Drogo zapłacił uzgodnioną cenę za Dany poprzez zapewnienie mu żołnierzy potrzebnych do dokonania inwazji na Westeros; chce korony ze złota albo zabierze Daenerys ze sobą. Kiedy Viserys grozi khaleesi i jej nienarodzonemu dziecku, jej mąż zabija go poprzez wylanie stopionego złota na jego głowę. Dany zwraca uwagę na to, że Viserys nie był prawdziwym smokiem, ponieważ ogień nie może zabić smoka[8].

Dany-heart

Daenerys je surowe serce rumaka.

Daenerys próbuje przekonać Drogo do dokonania inwazji, aby ich syn mógł zasiąść na Żelaznym Tronie, ale Dothrakowie nie ufają statkom i wodzie, której ich konie nie mogą pić. Teraz, kiedy Viserys jest martwy, khal nie ma zamiaru honorować układu. Sprzedawca wina próbuje otruć Dany na rozkaz Roberta. Zostaje uratowana przez ser Joraha i Rakharo. Po próbie zabójstwa żony, Drogo zmienia decyzję i przysięga żonie, że poprowadzi swoje siły na drugi brzeg wąskiego morza i pogrąży Siedem Królestw w krwi i ogniu[9].

Aby zdobyć fundusze na wynajęcie statków niezbędnych do tego przedsięwzięcia, khalasar udaje się do Lhazaru. Zdobywają łupy i niewolnikow, których mogą sprzedać. Daenerys jest przerażona tym, jak Dothrakowie traktują swoich więźniów, zwłaszcza kobiety, udaje jej się uzyskać dla nich lepsze traktowanie. Jeden z jeźdźców Drogo, Mogo, wyzywa khala na pojedynek. Mąż Dany z łatwością go pokonuje, ale zostaje zraniony w klatkę piersiową. Jedna z kobiet uratowanych przez khaleesi, Mirri Maz Duur, zajmuje się raną[10].

Khalasar przemieszcza się w kierunku południowym, ale rana Drogo się nie goi, spada on z konia, co wśród Dothraków jest znakiem słabości. Mirri Maz Duur nadal go leczy, ale uważa, że jego rana jest śmiertelna. Daenerys przekonuje ją do wykorzystania magii w celu ocalenia jego życia, sprzeciwiają się temu inni Dothrakowie. Ser Jorah zabija jednego z jeźdźców krwi khala, Qotho, kiedy ten próbuje interweniować. Daenerys zostaje raniona w wyniku sprzeczki i zaczyna rodzić. Ser Jorah zabiera ją do Mirri. Khalasar rozdziela się[11].

Według Mirri Maz Duur, dziecko narodziło się martwe i zniekształcone, pokryte łuskami, ze skrzydłami i z żołądkiem pełnym robactwa. Lhazarenka ratuje życie Drogo, ale pozostawia go w stanie wegetatywnym. Przyznaje, że zrobiła to celowo, w zemście za zniszczenie jej wioski. Rytuał, który ocalił Drogo, zaczerpnął swoją moc z życia Rhaego, powodując urodzenie martwego dziecka i jego makabryczny wygląd. Daenerys jest zrozpaczona. Próbuje wzbudzić jakąkolwiek oznakę życia w mężu, ale nie może. Nie mogąc zaakceptować faktu, że Drogo już nigdy nie będzie żył naprawdę, dusi go poduszką, odbierając mu życie. Tworzy stos pogrzebowy dla męża. Umieszcza tam smocze jaja oraz rozkazuje przywiązać Mirri Maz Duur, aby spłonęła w ramach zemsty.

Daenerys and dragon

Daenerys z jednym z trzech nowo wyklutych smoków.

Dany przemawia do pozostałych przy niej ludzi. Mówi im, że mogę odejść, ale jeśli z nią zostaną, doprowadzi ich do wielkiego przeznaczenia, po czym wkracza w płomienie stosu. Następnego poranka okazuje się, że przeżyła, a do jej ciała przylgnęły trzy nowo wyklute smoki, pierwsze od 150 lat. Ser Jorah i pozostali Dothrakowie klękają przed nią, proklamując Dany swoją królową i przywódczynią[12].

Sezon 2 Edytuj

Daenerys & Drogon 2x01

Daenerys próbuje nakarmić Drogona.

Daenerys prowadzi pozostałości po swoim khalasarze przez czerwone pustkowie, mając nadzieję na znalezienie schronienia na wschodzie. Próbuje nakarmić swoje nowo narodzone smoki, ale nie jedzą surowego mięsa, które im daje. Uważa gady za swoje dzieci. Klacz Dany umiera z wyczerpania, a khaleesi postanawia wysłać swoich jeźdźców krwi, Rakharo, Aggo i Kovarro, w trzech różnych kierunkach, wiedząc, że są jej ostatnią nadzieją[13].

Dany czeka na czerwonym pustkowiu, kiedy koń Rakharo wraca bez swojego właściciela. Jorah Mormont podchodzi do rumaka i znajduje w torbie odcięty warkocz i głowę Dothraka, co sugeruje, że został zabity przez inny khalasar[14].

Dany Doreah Drogon

Daenerys uczy Drogona ziać ogniem na jej rozkaz.

Los Aggo pozostaje nieznany, ale Kovarro powraca z zaproszeniem do wielkiego miasta Qarthu. Daenerys prowadzi tam swoich ludzi i jest rozczarowana sposobem, w jakim zostaje powitana. Rządząca metropolią rada, Trzynastu, odmawia jej wejścia do miasta, dopóki nie pokaże smoków, na co Dany się nie zgadza. Kiedy wydaje się, że będzie musiała odejść, qartheński dostojnik Xaro Xhoan Daxos poręcza za nią i jej podwładnych[15].

Daenerys i jej ludzie są gośćmi w rezydencji Daxosa. Zaczyna uczyć swoje smoki samodzielnie gotować mięso, a także inicjuję szkolenie ich w zianiu ogniem na komendę. Sugeruje Doreah, aby wykorzystała swoje umiejętności kochanki w celu dowiedzenia się więcej na temat ich gospodarza, ta z radością się zgadza. Xaro organuzyje dla Dany przyjęcie, na którym khaleesi poznaje Pyata Pree, jednego z qartheńskich czarnoksiężników. Demonstruje swoją magię, replikując się i zaprasza Daenerys do Domu Nieśmiertelnych.

Dany Drogo with Rhaego Valar

Daenerys ma wizję swojego zmarłego męża i nienarodzonego syna.

Sezon 3 Edytuj

Sezon 4 Edytuj

Sezon 5 Edytuj

Sezon 6 Edytuj

Sezon 7 Edytuj

Osobowość Edytuj

Zdolności Edytuj

  • Odporność na ogień – Daenerys jest odporna zarówno na ogień jak i ciepło[16][17].

Tytuły Edytuj

Relacje Edytuj

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk

Galeria EdytujPrzypisy Edytuj


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.