FANDOM


Serial występuje
TVBook
Ta strona jest aktualnie w budowie.
W edycji
Autor prosi o nie edytowanie jej do czasu usunięcia tego szablonu.

Królowa Daenerys Targaryen, znana jako Dany lub Daenerys Zrodzona w Burzy – młodsza siostra Rhaegara i Viserysa Targaryenów, ciotka Jona Snow oraz najmłodsze dziecko ostatniego władcy Siedmiu Królestw z dynastii Targaryenów, króla Aerysa II Targaryena i królowej Rhaelli Targaryen.

Biografia Edytuj

Tło Edytuj

Daenerys birth

Narodziny Daenerys.

Daenerys jest jedyną córką i najmłodszym dzieckiem króla Aerysa II Targaryena, zwanego Szalonym Królem i jego siostry-żony, królowej Rhaelli. Jej ojciec umiera podczas splądrowania Królewskiej Przystani, jeszcze przed jej narodzinami. Uzurpator Robert Baratheon zdobywa tron, pokonując Aerysa w konflikcie nazwanym rebelią Roberta Baratheona. Ciężarna królowa Rhaella wraz z młodszym synem Viserysem płyną na Smoczą Skałę, starożytną siedzibę Targaryenów, aby uciec przed gniewem Roberta. Najstarszy brat Daenerys, Rhaegar zostaje zabity w trakcie bitwy przez samego uzurpatora. Siły rodu Lannister zabijają żonę Rhaegara, Elię Martell oraz ich dzieci – Rhaenys i Aegona – podczas splądrowania Królewskiej Przystani.

Bez wiedzy Daenerys i reszty rodziny, Rhaegar ma jeszcze jednego syna z Lyanną Stark, która umiera chwilę po porodzie. W swoich ostatnich chwilach wyjawia imię syna – Aegon Targaryen – swojemu bratu Eddardowi, który uznaje chłopca za swojego bękarta, nadaje mu imię Jon Snow i wychowuje w Winterfell. Jon dołącza w przyszłości do Nocnej Straży, a w końcu zostaje Królem Północy[2].

W noc, kiedy Daenerys rodzi się na Smoczej Skale, na wąskim morzu szaleje gigantyczna burza. Z tego powodu Dany nazywana jest też „Daenerys Zrodzoną w Burzy”. Jej matka umiera chwilę po poczęciu, czyniąc z Daenerys sierotę. Jako niemowlę, została zabrana wraz z Viserysem do Wolnych Miast przez lojalistów Targaryenów, w tym ser Willema Darry’ego.

Po latach bezowocnych prób zdobycia wsparcia w celu odzyskania Żelaznego Tronu, Viserys i Daenerys otrzymują schronienie od magistra Illyria Mopatisa z Wolnego Miasta Pentos. Dany marzy o znalezieniu spokojnego domu i miejsca, do którego może należeć. Żyje w strachu przed Viserysem, który bije ją, kiedy wzmaga się jego temperament. Żyjąc pod panowaniem brata staje się cicha i uległa.

Sezon 1 Edytuj

Daenerys and Viserys

Daenerys i jej brat Viserys w Pentos.

Viserys i Daenerys pozostają w posiadłości Illyria Mopatisa, któremu udaje się wynegocjować umowę, na mocy której Dany ma poślubić dothrackiego khala Drogo. Daenerys tego nie chce, ale jej brat w zamian za nią ma otrzymać liczącą 40 000 ludzi armię z khalasaruu watażki, którą chce wykorzystać do inwazji na Westeros. Viserys mówi jej, że nie ma wyboru. Przy okazji pieści ją, pod pretekstem sprawdzenia tego, jak dojrzewa.

Unsullied

Daenerys i Viserys z Illyriem.

Dany wchodzi do wanny, chociaż służąca ostrzega ją, że woda jest za gorąca, nie przeszkadza jej to jednak, może to być związane z jej rodowodem. Po weselu przyjmuje liczne prezenty. Od magistra Illyria otrzymuje trzy smocze jaja, które zostały według niedługo zamienione w kamień przez upływ czasu. Ser Jorah Mormont, rycerz z Westeros, ofiarowuje jej książki o Siedmiu Królestwach oraz oferuje swoją służbę jej bratu. Od nowego męża dostaje natomiast piękną, białą klacz. W noc poślubną Daenerys próbuje stawiać opór, ale Drogo nie zwraca na to uwagi i kontynuuje[3].

Khalasar Drogo maszeruje przez kilka miesięcy na wschód. Daenerys radzi się swojej nowej niewolnicy Doreah, szkolonej w domach rozkoszy w Lys, na temat tego, jak najlepiej zadowolić swojego męża. Doreah uczy Dany, jak wykorzystać swoją seksualność w celu wpłynięcia na Drogo i zdobycia w jego oczach równego statusu[4]. Irri uczy Daenerys dothrackiego języka. Viserys próbuje, używając przemocy, odzyskać nad nią kontrolę, ale zostaje odciągnięty przez jej ludzi. Początkowo błaga ich, żeby go oszczędzili, ale dzięki zachęceniu przez ser Joraha, nakazuje im to zrobić, twierdząc, że jest już wystarczająco upokorzony musząc iść pieszo. Dany odkrywa, że jest w ciąży. Ma niemal całkowitą pewność, że dziecko to chłopiec. Ciąża budzi między nimi miłość[5].

Daenerys 1x03

Daenerys prowadzi swój khalasar przez morze Dothraków.

Kiedy khalasar dociera do jedynego dothrackiego miasta, Vaes Dothrak, Daenerys zaprasza brata na kolację i daje mu dothrackie ubranie jako prezent. Viserys reaguje bardzo negatywnie na myśl o byciu ubranym w „łachamny dzikusów” i atakuje siostrę. Dany uderza go w plecy ciężkim złotym paskiem i ostrzega go, że jeśli jeszcze raz ją uderzy, rozkaże, aby ucięto mu ręce[6].

Bez wiedzy Daenerys, informacje o jej ciąży docierają do Królewskiej Przystani, gdzie król Robert Baratheon rozkazuje ją zabić. Illyrio przybywa do miasta i w sekrecie spotyka się ze swoim sojusznikiem Varysem, z którym omawia plan przywrócenia na Żelazny Tron starej dynastii[7].

Drogo and khaleesi

Daenerys i Drogo.

Daenerys zjada surowe serce rumaka na oczach dosh khaleen i nazywa dziecko Rhaego na cześć swojego zmarłego brata, Rhaegara. Dothrackie kapłanki prorokują, że syn Dany będzie Rumakiem, Który Przemierzy Świat, „khalem khalów”, który zjednoczy wszystkich Dothraków i podbije cały świat[8].

Drogo Dany Season 1

Daenerys próbuje przekonać Drogo do zdobycia Żelaznego Tronu.

Viserys jest wściekły, że Dany zdobyła serca Dothraków. Ser Jorah powstrzymuje go przed kradzieżą smoczych jaj, żeby kupić armię na własną rękę. Później brat khaleesi przybywa pijany na ucztę, wyciąga miecz, żądając, aby Drogo zapłacił uzgodnioną cenę za Dany poprzez zapewnienie mu żołnierzy potrzebnych do dokonania inwazji na Westeros; chce korony ze złota albo zabierze Daenerys ze sobą. Kiedy Viserys grozi khaleesi i jej nienarodzonemu dziecku, jej mąż zabija go poprzez wylanie stopionego złota na jego głowę. Dany zwraca uwagę na to, że Viserys nie był prawdziwym smokiem, ponieważ ogień nie może zabić smoka[8].

Dany-heart

Daenerys je surowe serce rumaka.

Daenerys próbuje przekonać Drogo do dokonania inwazji, aby ich syn mógł zasiąść na Żelaznym Tronie, ale Dothrakowie nie ufają statkom i wodzie, której ich konie nie mogą pić. Teraz, kiedy Viserys jest martwy, khal nie ma zamiaru honorować układu. Sprzedawca wina próbuje otruć Dany na rozkaz Roberta. Zostaje uratowana przez ser Joraha i Rakharo. Po próbie zabójstwa żony, Drogo zmienia decyzję i przysięga żonie, że poprowadzi swoje siły na drugi brzeg wąskiego morza i pogrąży Siedem Królestw w krwi i ogniu[9].

Aby zdobyć fundusze na wynajęcie statków niezbędnych do tego przedsięwzięcia, khalasar udaje się do Lhazaru. Zdobywają łupy i niewolnikow, których mogą sprzedać. Daenerys jest przerażona tym, jak Dothrakowie traktują swoich więźniów, zwłaszcza kobiety, udaje jej się uzyskać dla nich lepsze traktowanie. Jeden z jeźdźców Drogo, Mogo, wyzywa khala na pojedynek. Mąż Dany z łatwością go pokonuje, ale zostaje zraniony w klatkę piersiową. Jedna z kobiet uratowanych przez khaleesi, Mirri Maz Duur, zajmuje się raną[10].

Khalasar przemieszcza się w kierunku południowym, ale rana Drogo się nie goi, spada on z konia, co wśród Dothraków jest znakiem słabości. Mirri Maz Duur nadal go leczy, ale uważa, że jego rana jest śmiertelna. Daenerys przekonuje ją do wykorzystania magii w celu ocalenia jego życia, sprzeciwiają się temu inni Dothrakowie. Ser Jorah zabija jednego z jeźdźców krwi khala, Qotho, kiedy ten próbuje interweniować. Daenerys zostaje raniona w wyniku sprzeczki i zaczyna rodzić. Ser Jorah zabiera ją do Mirri. Khalasar rozdziela się[11].

Według Mirri Maz Duur, dziecko narodziło się martwe i zniekształcone, pokryte łuskami, ze skrzydłami i z żołądkiem pełnym robactwa. Lhazarenka ratuje życie Drogo, ale pozostawia go w stanie wegetatywnym. Przyznaje, że zrobiła to celowo, w zemście za zniszczenie jej wioski. Rytuał, który ocalił Drogo, zaczerpnął swoją moc z życia Rhaego, powodując urodzenie martwego dziecka i jego makabryczny wygląd. Daenerys jest zrozpaczona. Próbuje wzbudzić jakąkolwiek oznakę życia w mężu, ale nie może. Nie mogąc zaakceptować faktu, że Drogo już nigdy nie będzie żył naprawdę, dusi go poduszką, odbierając mu życie. Tworzy stos pogrzebowy dla męża. Umieszcza tam smocze jaja oraz rozkazuje przywiązać Mirri Maz Duur, aby spłonęła w ramach zemsty.

Daenerys and dragon

Daenerys z jednym z trzech nowo wyklutych smoków.

Dany przemawia do pozostałych przy niej ludzi. Mówi im, że mogę odejść, ale jeśli z nią zostaną, doprowadzi ich do wielkiego przeznaczenia, po czym wkracza w płomienie stosu. Następnego poranka okazuje się, że przeżyła, a do jej ciała przylgnęły trzy nowo wyklute smoki, pierwsze od 150 lat. Ser Jorah i pozostali Dothrakowie klękają przed nią, proklamując Dany swoją królową i przywódczynią[12].

Sezon 2 Edytuj

Daenerys & Drogon 2x01

Daenerys próbuje nakarmić Drogona.

Daenerys prowadzi pozostałości po swoim khalasarze przez czerwone pustkowie, mając nadzieję na znalezienie schronienia na wschodzie. Próbuje nakarmić swoje nowo narodzone smoki, ale nie jedzą surowego mięsa, które im daje. Uważa gady za swoje dzieci. Klacz Dany umiera z wyczerpania, a khaleesi postanawia wysłać swoich jeźdźców krwi, Rakharo, Aggo i Kovarro, w trzech różnych kierunkach, wiedząc, że są jej ostatnią nadzieją[13].

Dany czeka na czerwonym pustkowiu, kiedy koń Rakharo wraca bez swojego właściciela. Jorah Mormont podchodzi do rumaka i znajduje w torbie odcięty warkocz i głowę Dothraka, co sugeruje, że został zabity przez inny khalasar[14].

Dany Doreah Drogon

Daenerys uczy Drogona ziać ogniem na jej rozkaz.

Los Aggo pozostaje nieznany, ale Kovarro powraca z zaproszeniem do wielkiego miasta Qarthu. Daenerys prowadzi tam swoich ludzi i jest rozczarowana sposobem, w jakim zostaje powitana. Rządząca metropolią rada, Trzynastu, odmawia jej wejścia do miasta, dopóki nie pokaże smoków, na co Dany się nie zgadza. Kiedy wydaje się, że będzie musiała odejść, qartheński dostojnik Xaro Xhoan Daxos poręcza za nią i jej podwładnych[15].

Daenerys i jej ludzie są gośćmi w rezydencji Daxosa. Zaczyna uczyć swoje smoki samodzielnie gotować mięso, a także inicjuję szkolenie ich w zianiu ogniem na komendę. Sugeruje Doreah, aby wykorzystała swoje umiejętności kochanki w celu dowiedzenia się więcej na temat ich gospodarza, ta z radością się zgadza. Xaro organuzyje dla Dany przyjęcie, na którym khaleesi poznaje Pyata Pree, jednego z qartheńskich czarnoksiężników. Demonstruje swoją magię, replikując się i zaprasza Daenerys do Domu Nieśmiertelnych.

Dany Drogo with Rhaego Valar

Daenerys doświadcza wizji swojego zmarłego męża i poronionego syna.

Xaro sugeruje, że ser Jorah czuje coś do Daenerys, ale ona temu zaprzecza. Daxos pokazuje jej skarbiec, w którym trzyma swój majątek i oferuje Dany fundusze na powrót do Westeros w zamian za poślubienie go. Przekazuje także wiadomość o śmierci króla Roberta. Daenerys radzi się ser Joraha. Matka smoków chce wykorzystać okazję, ale rycerz radzi, aby nie zadłużała się u Xaro. Jorah ujawnia głębię swoich uczuć wobec Dany i swoje nadzieję na władczynię, jaką się stanie. Postanawia zgodzić się na wybranie trudnieszej drogi do celu, ale nie zwraca uwagi na jego uczucia.

Daenerys bezskutecznie apeluje do zamożnych qartheńskich kupców w sprawie pożyczania ich statków. Po nieudanym spotkaniu udaje się do domu Xaro, aby odkryć, że został on zaatakowany – połowa jej ludzi, w tym Irri, nie żyje, a Doreah i smoki zaginęły[16]. Xaro organizuje spotkanie Trzynastu, aby Dany mogła zasięgnąć u nich rady. Podczas spotkania Pyat Pree przyznaje się do winy, a Daxos ogłasza zamiar przejęcia kontroli nad miastem. Czarnoksiężnik przy pomocy swojej magii morduje pozostałych członków rady. Ponawia swoje zaproszenie dla matki smoków, mówiąc, że jej dzieci są w Domu Nieśmiertelnych. Daenerys ucieka, a ser Jorah próbuje zabić Pree, ale jest w staneo jedynie rozproszyć jeden z jego licznych duplikatów[17].

Daenerys and dragons 2x10

Daenerys i jej smoki używają ognia, aby zabić Pyata Pree i uciec.

Spotykają się na opuszczonym dziedzińcu, gdzie Dany przekonuje rycerza, aby ten towarzyszył jej przy próbie odzyskania smoków, pomimo całkowitej pewności, że to pułapka[18].

Po przybyciu na miejsce matka smoków zostaje oddzielona od swoich strażników magią czarnoksiężnika. Doznaje szeregu wizji, w tym jej utraconych bliskich w postaci Drogo i Rhaego. Prowadzi z mężem emocjonalną rozmowę, ale ostatecznie zdaje sobie sprawę z tego, iz jest to iluzja. Pokonując pokusę, zostaje uwięziona przez Pyata Pree. Mówi on, że postanawia zostawić ją tu razem ze smokami, gdyż jej obecność zwiększa ich moc. Dany nakazuje wtedy swoim gadom zastosowanie czarnoksiężnika ogniem, używając do tego komendy, której wcześniej je nauczyła. Kiedy Pyat Pree zostaje spalony żywcem, Daenerys może uciec z Domu Nieśmiertelnych[19].

Matka smoków wraca do rezydencji Xaro, aby ukarać go za zdradę – odnajduje go śpiącego w łóżku z Doreah. Czując silne urażenie z tego powodu, zabiera ich do skarbca, który okazuje się być pusty, i zamyka ich w środku, aby tam umarli. Zyskuje wystarczająco dużo cennych przedmiotów, aby kupić za nie statek[19].

Sezon 3 Edytuj

Dany Drogon Jorah S3 Ep1

Dany opiekująca się Drogonem.

Po opuszczeniu Qarthu statek Daenerys dociera do Astaporu w Zatoce Niewolniczej. Do tego czasu smoki Dany urosły do rozmiarów małych psów. Są one na tyle duże, aby samodzielnie polować na ryby, ale wciąż za małe w celu użycia ich jako broni podczas inwazji na Westeros. Z tego powodu matce smoków potrzebna jest armia. Astapor słynie z Nieskalanych, niewolniczych żołnierzy-eunuchów, uznawanych za najlepszą piechotę na świece, jednak mogą oni stanowić problem w Westeros, gdzie niewolnictwo jest zakazane. Jorah przekonuje ją jednak, że nie ma innego wyboru, a Nieskalani to jedyna armia, jaką może uzyskać. Kiedy Dany zastanawia się nad powiększeniem swojego małego khalasaru, którego wielu członków przeżyło chorobę morską, ponieważ nigdy wcześniej nie podróżowali statkami, rycerz tłumaczy jej, że Dothrakowie dołączą do niej tylko wtedy, kiedy będzie silna[20].

Po przybyciu do Astaporu, Daenerys zostaje oprowadzona po koszarach Nieskalanych przez ich właściciela, Kraznysa mo Nakloza, wraz z jego niewolnicą Missandei, tłumaczącą jego valyriański na wspólną mowę Westeros. Ponieważ handlarz niewolników nie wie, iż matka smoków zna valyriański, wielokrotnie ją obraża.

Second Sons Dany

Daenerys poza Yunkai.

Podczas całej trasy Kraznys wyjaśnia, że Nieskalani są szkoleni do walki od piątego roku życia i tylko jeden na czterech rekrutów przeżywa trening. Demostruje również, iż jego żołnierze nie boją się bólu ani śmierci, odcinając jednemu z nich sutek, ku obrzydzeniu matki smoków. Eunuch nie okazuje żadnych oznak bólu, a nawet dziękuję swojemu panu za możliwość posłużenia się mu. Dany dowiaduje się także, że Nieskalani szkoleni są również w nieokazywaniu miłosierdzia oraz słabości poprzez zabijanie niewolniczego noworodka na oczach jego matki pod koniec szkolenia. Daenerys jest oburzona tą informacją, pyta jednak Kraznysa, ilu żołnierzy jest dostępnych na sprzedaż. Handlarz niewolników mówi jej o 8 000 eunuchów i informuje ją, że do następnego dnia ma czas na podjęcie decyzji[20].

W drodze powrotnej na statek ser Jorah zaleca Dany, aby kupiła Nieskalanych, argumentując, że pod jej dowództwem, niewolniczy żołnierze będą prowadzić życie o wiele lepsze, niż u Kraznysa i jemu podobnych. Matka smoków jest rozproszona widokiem bawiącego się dziecka, podążającego za nią i Jorahem. Nie zauważają jednak śledzącego ich mężczyzny w kapturze, uzbrojonego w nóż. Dziecko oferuje Daenerys prezent, drewnianą kulkę. Kiedy młoda kobieta po nią sięga, zakapturzony mężczyzna wybija ją z jej dłoni. Ser Jorah chwyta go, w wyniku ich przepychanki Dany pada na ziemię. Kulka pęka na pół, uwalniając znajdującą się w środku mantykorę. Zanim bestia dosięga matkę smoków śmiercionośnym żądłem, nieznajomy, ujawniający się jako ser Barristan Selmy, zabija ją sztyletem. Tymczasem dziecko wydaje syk i przy pomocy magii ucieka. Ser Barristan szybko przypomina Daenerys o swojej służbie w Gwardii Królewskiej jej ojca, prosząc ją jednocześnie o przebaczenie za zawiedzenie rodu Targaryen podczas Rebelii Roberta. Stary rycerz oferuje posługę w gwardii Dany, na co ona się zgadza[20].

Danywater

Dany oferuje wodę umierającemu niewolnikowi.

Następnego dnia Daenerys, w towarzystwie Joraha i Barristana, chodzi wzdłuż nadmorskiego muru, znanego jako „ścieżka kar”. W tym miejscu każdy niewolnik, który okazał niesubordynację, zostaje przywiązany do krzyża i pozostawiony, by umrzeć publicznie, jako przestroga dla innych. Dany proponuję wodę jednemu z ukrzyżowanych, ale ten odmawia, twierdząc, że chce jedynie umrzeć. Następnie matka smoków kontynuuje negocjacje z Kraznysem. Podczas spotkania Daenerys ogłasza, że zamierza kupić wszystkich Nieskalanych. Handlarz niewolników początkowo odrzuca jej ofertę, proponując sprzedaż 100 żołnierzy. Wtedy Dany oferuje w zamian za 8 000 Nieskalanych jednego ze swoich smoków[21].

Season 3 Ep 4 Dany

Daenerys po wyzwoleniu Missandei.

Ostatecznie Daenerys osiąga porozumienie z Kraznysem – sprzeda swojego największego smoka, Drogona, w zamian za wszystkich Nieskalanych. Jorah i Barristan stanowczo się temu sprzeciwiają, że względu na to, iż smoki będą kluczowe w zdobyciu Żelaznego Tronu. Wydaje się jednak, że Dany ignoruje ich obawy i akceptuje umowę, a także otrzymuje Missandei jako prezent. Po zakończeniu spotkania karci Joraha i Barristana za publiczne krytykowanie jej decyzji.

Daenerys pyta Missandei o jej imię oraz o to, czy ma jakichkolwiek żyjących krewnych, na co ta odpowiada, że nie posiada. Matka smoków ostrzega ją, że podczas wojny, na którą zmierzają, może ona zostać zabita bądź zachorować na śmiertelną chorobę. W odpowiedzi Misandei wypowiada valyriańskie słowa „Valar Morghulis”, mówiące, iż „każdy mąż kiedyś umrze”. Dany uświadamia sobie, że dotychczasowa niewolnica zna starovalyriański, po czym dodaje „my nie jesteśmy męzczyznami”[21].

Drogon takes Flight S3E4

Drogon wyłania się z klatki.

W dniu wymiany Daenerys spotyka się z Kraznysem oraz innymi handlarzami niewolników na głównym placu Astaporu, gdzie przebywa także 8 000 Nieskalanych. Dany daje Kraznysowi uchwyt łańcucha, na którym znajduje się Drogon, wrogi wobec Ghiscarczyka. Handlarz niewolników daje jej w zamian złoty bicz, symbol władzy nad żołnierzami. Matka smoków testuje Nieskalanych, nakazując im w języku valyriańskim iść naprzód, po czym zatrzymać się. Zaskakuje to wszystkich, w tym Joraha i Barristana, gdyż nie wiedzieli oni, że Daenerys zna ten język. Po chwili Kraznys skarży się, że Drogon nie jest posłuszny wobec jego komend, na co Dany płynnym valyriańskim ze złością odpowiada, iż smok nie słucha jego komend, ponieważ nie jest niewolnikiem. Następnie nakazuje ona Nieskalanym zabić wszystkich Dobrych Panów i uwolnić każdego niewolnika w Astaporze, nie krzywdząc przy tym niewinnych. Chwilę po tym matka smoków każe Drogonowi spalić Kraznysa żywcem[22].

Dragons S3E4

Daenerys opuszcza Astapor wraz ze swoją armią i smokami.

Z Nieskalanymi pod swoim dowództwem, Daenerys plądruje Astapor przy minimalnym oporze. Przemawia po tym do wszystkich żołnierzy–eunuchów, oznajmiając, że są teraz wolni. Daje im wybór – mogą bez żadnych konsekwencji odejść lub walczyć dla niej jako wolni ludzie. Początkowo Nieskalani nic nie robią, zastanawiając się, jak wykorzystać uzyskaną wolność. Jeden z nich zaczyna nagle bić włócznią o ziemię, demonstrując tym swoją lojalność wobec matki smoków. Pozostali żołnierze postępują tak samo. Teraz, dysponując potężną armią wolnych ludzi, Dany opuszcza Astapor, podczas gdy nad ich głową przelatują jej trzy smoki, które triumfalnie ryczą[22].

Podczas podróży do Yunkai, następnego wielkiego miasta Zatoki Niewolniczej, Daenerys nakazuje Nieskalanym wybranie dowódcy spośród własnych szeregów. Oficerowie ostatecznie decydują się na Szarego Robaka, noszącego, podobnie jak wszyscy inni Nieskalani, pogardliwe imię nadane przez Dobrych Panów z Astaporu. Kiedy matka smoków mówi swoim żołnierzom, aby powrócili do swoich pierwotnych imion lub wybrali nowe, Szary Robak decyduje się zachować obecne, ponieważ to je nosił, kiedy został wyzwolony przez Daenerys Zrodzoną w Burzy[23]. Kiedy Dany i Barristan są pewni, iż zdobycie Yunkai nie będzie trudne, gdyż to miasto zajmuje się szkoleniem seksualych niewolników, Jorah obawia się, że jego obrońcy schronią się za murami i wykorzystają przeciwko nim taktykę partyzancką. Uważa również kampanię w Yunkai za odciągnięcie od głównego celu, czyli Westeros. Daenerys jest jednak nieugięta w kwestii wyzwolenia yunkijskich niewolników, którzy liczą się w setkach tysięcy[24].

Matka smoków nakazuje Szaremu Robakowi wysłać do miasta posłańca i poinformować rządzących Yunkai, że jeśli się nie poddadzą, spotka ich taki sam los jak Astapor. Daenerys spotyka się z yunkijskim posłem, Razdalem mo Erazem, będącym jednym z Mądrych Panów, elity władającej Yunkai. Razdal próbuje ją zniechęcić do zaatakowania miasta, twierdząc, iż na przestrzeni historii liczne armie próbowały je podbić, ale im się nie udawało. Dany pozostaje niewzruszona i mówi, że ciężka bitwa byłaby dobrym treningiem dla jej Nieskalanych. Poseł próbuje ją wtedy przekupić, oferując jej złoto i statki potrzebne do przetransportowania jej wojsk do Westeros. W zamian matka smoków musiałaby zostawić Yunkai w spokoju[24].

W odpowiedzi Daenerys składa kontrpropozycję – oszczędzi życie Razdala i innych Mądrych Panów, jeśli wszyscy niewolnicy (mężczyźni, kobiety i dzieci) w mieście zostaną uwolnieni oraz dostaną godziwe wynagrodzenie za wszystkie lata służby w postaci jedzenia, odzieży i mienia. Grozi, że nie okaże litości, jeśli jej propozycja zostanie odrzucona. Razdal czuje się obrażony tymi żądaniami i grozi matce smoków, że użyje „potężnych przyjaciół” Yunkai, aby ją zniszczyć.

Daenerysyunkai

Daenerys spotyka się z Razdalem mo Erazem pod Yunkai.

Postępowanie Razdala prowokuje smoki Daenerys do agresywnego zachowania. Kiedy poseł twierdzi, że zagaarantowano mu bezpieczeństwo, Dany odpowiada, że smoki niczego mu nie obiecywały i zareagowały agresywne przez grożenie ich matce. Ze względu na nie, yunkijski poseł nie jest w stanie odzyskać skrzyni złota przyniesionej ze sobą. Po jego odejściu Daenerys nakazuje swoim rycerzom dowiedzenia się czegoś więcej o „potężnych przyjaciołach” Yunkai przed zaatakowaniem miasta[24].

W końcu odkrywają, że „potężni przyjaciele” Yunkai to Drudzy Synowie – zawodowa kompania najemnicza. Chociaż jest ich tylko 2 000, najemnicy są opancerzeni oraz posiadają wierzchowce, co mogłoby stanowić problem dla Nieskalanych. Daenerys nakazuje ser Barristanowi zorganizowanie spotkania z kapitanami Drugich Synów, mówiąc, że mężczyźni walczący za złoto „nie mogą sobie pozwolić na przegraną z kobietą”. Dany widzi się z kapitanami Mero, Braavosem zwanym Bękartem Tytana, i Prendahlem na Gheznem, Ghiscarczykiem, a także z podwładnym tego drugiego – Daario Naharisem. Mero obraża matkę smoków, porównując ją do dziwki oraz dotykając Missandei w niewłaściwy sposób. Bękart Tytana i Prendahl odmawiają oferty sojuszu zaproponowanej przez Daenerys, zaznaczając, iż nie otrzymają wynagrodzenia, dopóki ta nie odzyska Żelaznego Tronu. Khaleesi odpowiada na to, że jeszcze dwa tygodnie temu nie miała armii, a rok wcześniej – smoków. Daje im dwa dni na podjęcie decyzji i odprawia ich z beczką wina.

Po odejściu dowódców Drugich Synów, Dany instruuje Barristana, by zabił Mero, gdyby musieli walczyć przeciwko kompanii najemniczej. Stary rycerz odpowiada, że chętnie by to zrobił. Później tej nocy, Daenerys bierze kąpieli i jest zaskoczona faktem, iż Missandei zna 19 języków.

Dany Second Sons bath gown

Daenerys przyjmuje usługi Daario Naharisa.

Missandei odpowiada, że nie powinno to dziwić skoro Dany w rok udało się opanować język Dothraków w zdolnym do zrozumienia stopniu. Khaleesi jest poirytowana sugestią, że mówi dothrackim jedynie w zrozumiałym stopniu i przechodzi na ten język tylko po to, aby otrzymać od swojej tłumaczki pouczenie. Nagle do namiotu wchodzi jeden z Nieskalanych i przykłada nóż do gardła Missandei, doradzając kobietom, aby nie krzyczały. Zdejmuje hełm, ujawniając się jako Daario. Mówi, że jego kapitanowie chcą zabić matkę smoków, ale on się z nimi nie zgodził. Zamiast tego ściął im głowy, pokazując je po chwili Daenerys. Chwilę po tym składa jej przysięgę wierności. W ten sposób Dany zyskuje kolejnego sprzymierzeńca w swym podboju[25].

Nowy kapitan Naharis sugeruje zaatakowanie Yunkai przez słabo bronioną tylną bramę. Plan zakłada infiltrację miasta i otworzenie bram głównym siłom. Kiedy ser Jorah jest sceptyczny wobec tej propozycji, Dany i Szary Robak są skłonni zaufać najemnikowi. Podczas narady wojennej Daario próbuje z nią flirtować. Kiedy bitwa się rozpoczyna, ser Barristan pozostaje przt Daenerys, spełniając obowiązek jej gwardzisty. Tej nocy Jorah, Daario i Szary Robak przenikają do miasta, pokonując strażników strzegących bramy i murów. W ciągu kilku godzin Yunkai zostaje zdobyte[26].

Dany Mother Mhysa

Yunkijscy wyzwoleńcy czcą Dany jako mhysę.

Następnego ranka Dany zwraca się do niewolników z Yunkai przy pomocy Missandei jako tłumaczki. Podczas przemowy matka smoków mówi do wyzwoleńców, że sięgnięcie po swoją wolność to ich własny wybór. W rezultacie dawni niewolnicy zaczynają nazywać Daenerys „mhysą”, co w języku ghiscarskim oznacza „matkę”. Dany miesza się z wyzwoleńcami, którzy uważają ją za „przebłysk nadziei” w coraz mroczniejszym świecie[27].

Sezon 4 Edytuj

Daenerys siada niedaleko morza z trzema swoimi smokami, z których każdy osiągnął już rozmiary małego konia. Głaszcze ona głowę Drogona, a gdy Rhaegal i Viserion walczą o martwe jagnię, czarny smok dołącza się. Kiedy Dany próbuje go bez wcześniejszego ostrzeżenia uspokoić, Drogon ryczy na nią z sykiem, ostrzegając, aby mu nie przeszkadzała. Odchodzi, szukając celu do zabicia, warcząc wcześniej ostrzegawczo w stronę matki. Ten akt, pokazujący, iż jej własne dzieci mogą jej grozić, i że traci ona zdolność do ich kontroli, widocznie wstrząsa Daenerys[28].

Season 4 Drogon and Dany

Dany i Drogon.

Matka smoków wraca do swojej armii Nieskalanych, aby wznowić marsz w stronę Meereen. Zauważa, że Szary Robak i Daario Naharis są nieobecni wyrusza, aby ich odnaleźć, dowiedziawszy się, iż „grają”. Najemnik wyjaśnia, że decydują, który z nich będzie jej towarzyszył w straży bocznej. Dany decyduje, iż ten zaszczyt spotka ser Joraha i ser Barristana, ponieważ oni nie kazali jej czekać na siebie przez cały ranek. Nakazuje dwóm mężczyznom jechać w straży tylnej. Dodaje również, że ostatni trzymający miecz powinien znaleźć sobie nową królową, za którą będzie walczył[28].

W drodze do Meereen Daenerys rozmawia z Missandei, która mówi swojej królowej, iż obawa przed jej przybyciem będzie mądra ze strony mieszkańców miasta. Na klifie spotyka je Daario, który wręcza matce smoków kwiaty. Naharis zaznacza, iż musi ona znać ziemię, którą włada[28].

Maszerująca armia zatrzymuje się, a Daenerys wychodzi przed nią, odkrywając ukrzyżowane niewolnicze dziecko. Jest ono martwe, jego dłoń wskazuje w stronę Meeereen. Ser Jorah mówi Dany, że do każdego słupa milowego na drodze do ostatniego z wielkich miast Zatoki Niewolniczej przybito jednego niewolnika, co daje w sumie 163 ofiary. Ser Barristan proponuje, aby jeźdźcy wyprzedzili armię i pogrzebali ich, ale matka smoków się na to nie zgadza, każąc pochować wszystkich i zdjąć im niewolnicze obroże dopiero wtedy, kiedy spojrzy w twarz każdego z nich[28].

Dany and Huisman-Daario

Daario Naharis zgłasza się na czempiona Daenerys.

Daenerys i jej armia w końcu docierają do Meereen, rozpoczynając jego oblężenie. Miasto wysyła przeciwko niej swojego bohatera, który rzuca jej wyzwanie, aby wybrała czempiona, który będzie z nim walczył w jej imieniu. Na ochotnika zgłasza się Daario Naharis. Kiedy najemnik szybko rozprawia się z przeciwnikiem, Dany przemawia do niewolników zebranych na murach miasta, a następnie katapultuje za mury Meereen skrzynie z obrożami niewolników, których wyzwoliła, demonstrując tym samym swoje poprzednie sukcesy. Gdy niewolnicy przyglądają się zniszczonym obrożom, Wielcy Panowie zaczynają odczuwać uzasadniony strach przed matką smoków[29].

Dany wysyła swoich Nieskalanych, pod dowództwem Szarego Robaka, aby zakradli się do miasta i wywołali w nim bunt niewolników. Plan się powodzi, niewolnicy powstają przeciwko swym panom, zabijając wielu z nich, i otwierają bramy Daenerys. Wjeżdża triumfalnie do miasta jako wyzwolicielka, a wyzwoleńcy świętują jej przybycie, okrzykując ją mhysą i rzucając pod jej stopy swoje niewolnicze obroże. Matka smoków nakazuje ukrzyżować 163 Wielkich Panów na wzór tego, co zrobili oni z niewolniczymi dziećmi, i pomimo rady ser Barristana, aby odpowiedzieć na niesprawiedliwość miłosierdziem, twierdzi, iż „odpowiada na niesprawiedliwość sprawiedliwością”. Wielka Harpia na szczycie Wielkiej Piramidy zostaje pokryta olbrzymim sztandarem z trójgłowym smokiem rodu Targaryen, podczas gdy Daenerys spogląda z jej tarasu na nowo wyzwolone miasto[30].

Dany decision

Daenerys decyduje się na zostanie i rządzenie w Meereen.

Podczas spotkania ze swoimi doradcami i dowódcami w Wielkiej Piramidzie, Daenerys zostaje poinformowana przez Daario o zdobyciu przez Drugich Synów 93 statków stanowiących flotę Meereen. Chociaż nie nakazywała Naharisowi tego zrobić, pyta, czy to wystarczająco dużo, aby przetransportować jej armię do Królewskiej Przystani. Jorah przypomina, że nawet jeśli uda jej się zdobyć stolicę, nie będzie w stanie kontrolować całych Siedmiu Królestw. Wygnany rycerz mówi także, iż Mądrzy Panowie odzyskali władzę w Yunkai i przywrócili tam niewolnictwo, poprzysięgając zemstę na Dany. Natomiast w Astaporze, rada rządząca miastem ustanowiona przez Daenerys, została obalona przez rzeźnika imieniem Cleon, każącego się tytułować „Jego Cesarską Mością”. Królowa nakazuje wyjść z komnaty wszystkim poza Jorahem. Kwestionuje swoje zdolności do władania Siedmioma Królestwami, skoro nie potrafi nawet zapanować nad trzema miastami Zatoki Niewolniczej. Ze względu na to postanawia pozostać w Meereen, aby nabrać większego doświadczenia i wprawy w tym, co robią królowe – w rządzeniu[31].

Daenerys wyznacza czas na audiencje, aby wysłuchać próśb od swoich nowych poddanych. Wśród pierwszych osób znajduje się koziarz, którego całe stado zostało pożarte przez jej smoki – królowa nakazuje wypłacić mu jego trzykrotną wartość. Następny jest Hizdahr zo Loraq, który prosi o możliwość pochowania swojego ojca, który był jednym ze 163 Wielkich panów ukrzyżowanych na rozkaz matki smoków. Dany zgadza się na pochówek po dowiedzeniu się, że starszy zo Loraq sprzeciwiał się ukrzyżowaniu niewolników. Missandei informuje ją, że na audiencję czeka dziś jeszcze 200 osób[32].

Kilka tygodni później Daenerys zostaje odwiedzona w swoich prywatnych komnatach przez Daario, co widocznie ją irytuje. Dowódca najemników próbuje dać jej kwiaty, ale królowa chce wiedzieć, czego chce naprawdę. Naharis prosi ją o o możliwość wykorzystania jednego ze swoich dwóch talentów – tego do zabijania mężczyzn lub do kochania kobiet. Dany odpowiada, że Drudzy Synowie są wyznaczeni do patrolowania ulic Meereen, natomiast w mieście jest mnóstwo kobiet, które mogą go zainteresować.

Dany and Daario in Meeren

Daenerys i Daario w jej komnatach w Meereen.

Daario mówi, że zajęcie policjanta go nie interesuje, a jedyna kobieta, której pragnie, nie jest nim zainteresowana. Pomimo tego potwierdza swoją lojalność i obiecuje, że będzie patrolował ulice miasta, jeśli właśnie tego zechce królowa, prosi tylko, aby czasami pozwalała mu robić to, w czym jest naprawdę dobry. W odpowiedzi Daenerys nakazuje mu rozebrać się[33].

Następnego ranka, kiedy Daario wychodzi, przychodzi Jorah, zauważając, że jest wcześniej niż większość, ale później niż ktoś inny. Dany nie zwraca zbyt dużej uwagi na jego dezaprobatę i mówi mu, że wysyła Drugich Synów w celu odzyskania Yunkai. Aby upewnić się, że w mieście nigdy więcej nie pojawi się znów niewolnictwo, Daario ma rozkaz zabicia wszystkich Mądrych Panów. Jorah prostestuje, ostrzegając ją, że dobro i zło istnieje po obu stronach każdego konfliktu, a także przypomina jej, iż nie doradzałby jej teraz, gdyby Eddard Stark zrobiłby z nim to samo, co Daenerys zamierza teraz uczynić Mądrym Panom.

DanyJorahExile

Daenerys skazuje Joraha na banicję.

Po przemyśleniu tego, Dany nakazuje Jorahowi przekazać Daario zmienione rozkazy – Naharis ma zabrać ze sobą ambasadora w postaci Hizdahra, mającego dać Mądrym Panom wybór – żyć w jej nowym świecie lub umrzeć w swoim starym. Kiedy rycerz odchodzi, królowa każe poinformować Daario, że to Jorah zmienił jej zdanie[33].

Daenerys jest w swoich komnatach z Missandei. Rozmawiają o Szarym Robaku, który w dziwny sposób patrzył na tłumaczkę, kiedy ta kąpała się nago w strumieniu. Dany pyta, czy Missandei sądzi, iż dowódca Nieskalanych ją szpiegował. Mówi, że nie, a królowa wspomina o tym, iż Dothrakowie nie mają tabu dotyczących nagości i miłości w miejscach publicznych. Oczywiście Missandei nie jest Dothraczką, ale mówi, że to nie ma znaczenia, gdyż Szary Robak na pewno nie jest nią zainteresowany – żaden Nieskalany nie pożąda przecież kobiet. Dodaje również, że było to interesujące i zaskakujące. Matka smoków pyta, czy kiedy niewolnik jest kastrowany, Dobrzy Panowie usuwają „wszystko” – zarówno „filar”, jak i „kamienie”. Tłumaczka odpowiada, że tego nie wie, Dany pyta ją, czy kiedykolwiek się nad tym zastanawiała. Missandei potwierdza, iż tak. Później ser Barristan dowiaduje się, że ser Jorah szpiegował Daenerys dla króla Roberta[34].

Jorah wchodzi do sali tronowej w Wielkiej Piramidzie. Przy licznych obecnych, wściekła Dany żąda od niego wyjaśnień, na co ten odpowiada, że jest to spisek Tywina Lannistera, mający na celu ich skłócić. Matka smoków odpowiada, że rycerz został ułaskawiony w roku, w którym się poznali. Zapytany, czy dokument jest fałszywy, Mormont zaprzecza. Wkrótce przyznaje się do udzielania Varysowi informacji o jej działaniach w Essos. Daenerys wściekle stwierdza, że informując małą radę o jej ciąży, prawie doprowadziło do jej śmierci przez wypicie zatrutego wina. Jorah protestuje, przypominając, iż do tego nie dopuścił, ale królowa odpowiada, że tylko dlatego, iż o tym wiedział. Rycerz błaga o przebaczenie, ale Dany odmawia mu, mówiąc, że zdradził ją, sprzedając informacje na jej temat człowiekowi odpowiedzialnemu za śmierć jej rodziny. Oszczędza jednak jego życie, dając mu jeden dzień na opuszczenie miasta. Ostrzega go, że jeżeli tu wróci, jego głowa zostanie wrzucona do Zatoki Niewolniczej. Mormont jest widziany ostatnio w momencie, kiedy wyjeżdża z Meereen na koniu[34].

Jakiś czas później Daenerys znów przyjmuje audiencje w swojej sali tronowej. Do tronu przybywa stary mężczyzna imieniem Fennesz. Tłumaczy, że nie był niewolnikiem trudzącym się pracą fizyczną, ale dobrze wykształconym nauczycielem, sługą mistrza Mighala, który zatrudnił go w celu edukacji swoich dzieci[35].

Sezon 5 Edytuj

Sezon 6 Edytuj

Sezon 7 Edytuj

Osobowość Edytuj

Zdolności Edytuj

 • Odporność na ogień – Daenerys jest odporna zarówno na ogień jak i ciepło[23][36].

Tytuły Edytuj

Relacje Edytuj

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj

 1. o. P. – od Podboju Aegona.
 2. Gra o tron, sezon 6, „Wichry zimy”.
 3. Gra o tron, sezon 1, „Nadchodzi zima”.
 4. Gra o tron, sezon 1, „Królewski trakt”.
 5. Gra o tron, sezon 1, „Lord Snow”.
 6. Gra o tron, sezon 1, „Kalecy, bękarci i im podobni”.
 7. Gra o tron, sezon 1, „Wilk i Lew”.
 8. 8,0 8,1 Gra o tron, sezon 1, „Złota korona”.
 9. Gra o tron, sezon 1, „Wygrywasz albo giniesz”.
 10. Gra o tron, sezon 1, „Ostry koniec”.
 11. Gra o tron, sezon 1, „Baelor”.
 12. Gra o tron, sezon 1, „Ogień i Krew”.
 13. Gra o tron, sezon 2, „Północ pamięta”.
 14. Gra o tron, sezon 2, „Ciemne krainy”.
 15. Gra o tron, sezon 2, „Ogród kości”.
 16. Gra o tron, sezon 2, „Starzy Bogowie i Nowi”.
 17. Gra o tron, sezon 2, „Człowiek bez honoru”.
 18. Gra o tron, sezon 2, „Książę Winterfell”.
 19. 19,0 19,1 Gra o tron, sezon 2, „Valar Morghulis”.
 20. 20,0 20,1 20,2 Gra o tron, sezon 3, „Valar Dohaeris”.
 21. 21,0 21,1 Gra o tron, sezon 3, „Ścieżka Kar”.
 22. 22,0 22,1 Gra o tron, sezon 3, „A Teraz Jego Warta Dobiegła Końca”.
 23. 23,0 23,1 Gra o tron, sezon 3, „Pocałowana przez Ogień”.
 24. 24,0 24,1 24,2 Gra o tron, sezon 3, „Niedźwiedź i Dziewica Cud”.
 25. Gra o tron, sezon 3, „Drudzy Synowie”.
 26. Gra o tron, sezon 3, „Deszcze Castamere”.
 27. Gra o tron, sezon 3, „Mhysa”.
 28. 28,0 28,1 28,2 28,3 Gra o tron, sezon 4, „Dwa miecze”.
 29. Gra o tron, sezon 4, „Wyzwoliciel z łańcuchów”.
 30. Gra o tron, sezon 4, „Wierny Przysiędze”.
 31. Gra o tron, sezon 4, „Pierwszy tego imienia”.
 32. Gra o tron, sezon 4, „Prawa ludzi i bogów”.
 33. 33,0 33,1 Gra o tron, sezon 4, „Przedrzeźniacz”.
 34. 34,0 34,1 Gra o tron, sezon 4, „Góra i Żmija”.
 35. Gra o tron, sezon 4, „Dzieci”.
 36. Gra o tron, sezon 6, „Księga Nieznajomego”.