FANDOM


Ślio wspomniany Got wspomniany Sk wspomniany Nm wspomniany Udw wspomniany Tzs wspomniany

Daeron II Targaryen, zwany też Dobrym – dwunasty król Siedmiu Królestw z dynastii Targeryenów zasiadający na Żelaznym Tronie. Był najstarszym i legalnym synem króla Aegona IV Targaryena i królowej Naerys, oraz bratem księżniczki Daenerys, oraz przyrodnim bratem Daemona Blackfyre'a, Aegora Bitterstela, Bryndena Bloodravena i Shiere Morskiej Gwiazdy. Panowanie Darona był jednym z najlepszych w historii Siedmiu Królestw, Daeron doprowadził do pokojowego przyłączenie się Dorne do Siedmiu Królestw, poślubiając księżniczkę Myriah Martell, a swą siostrę, wydając za księcia Dorne Marona Martella. W czasie swego panowanie jego przyrodni brat Daemon wywołał rebelię przeciwko bratu, która jednak zakończyła się klęską. Z małżeństwa z księżniczką Myriah miał czterech synów : Baelora Złamaną Włócznię, Aerysa I, Rhaegela i Maekara I. Daeron zmarł w czasie Wielkiej Wiosennej Zarazy w 209 o. P.[1], a po jego śmierci na tronie zasiadł jego drugi syn Aerys. Był ojcem dwóch królów: Aerysa I i Maekara I.

Wygląd i charakter Edytuj

Daeron był opisywany jako godny. Miał miłą przemyślną twarz. Był zgarbiony, miał krótkie nogi i cierpiał na otyłość. W jego fioletowych oczach zawsze kryła się determinacja. Jak każdy Targaryen miał srebrne włosy.

Daeron zasadniczo różnił się charakterem od przyrodnich braci i wojowniczego ojca. Daeron cechował się wielką inteligencją, był dobrze wykształcony i zawsze lubił otaczać się ludźmi dorównującymi mu inteligencją.

Daeron nosił skomplikowaną koronę swego ojca.

Historia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Daeron urodził się Królewskiej Przystani w 159 o. P., jako syn księcia Aegona Targaryena i jego siostry żony księżniczki Naerys Targaryen. Urodził się jeszcze za panowania króla Aegona III Targaryena w ostatnich dniach jego życia.

Po śmierci Aegona, na tronie zasiadł jego najstarszy syn i imiennik Daerona, Daeron I Młody Smok. Młody czternastoletni król doprowadził w wojny z Dorne, ostatnim niezależnym od Żelaznego Tronu państwem. Długa i wyniszczając wojna trwająca cztery lata wojna zakończyła się co prawda zwycięstwem Młodego Smoka i podbojem Dorne, jednak staraty poniesione w ludziach były ogromne a zasoby Żelaznego Tronu na wyczerpaniu. Ostatecznie krótko po podboju Dornijczycy wywołali bunt i pokonali okupantów. wojna z Dorne trwałą aż do śmierci Młodego Smoka, Daeron I zmarł w wieku 18 lat, w 161 o. P. Po jego śmierci jego młodszy brat Baelor zasiadł na tronie jako Baelor I i wyniku swych pobożnych czynów zyskał miano Błogosławionego. Jako że Targaryenowie nie mieli już sił na kontynuowanie walki Baelor doprowadził do pokoju z Dorne, aby przypieczętować pokój siostra księcia Dorne Marona Martella księżniczka Myriah Martell miała poślubić kuzyna króla Daerona. W wieku 17 lat w 170 o. P. Daeronowi narodził się pierwszy syn, którego nazwał na cześć swego królewskiego kuzyna Baelorem.

Książę Smoczej Skały Edytuj

Rok po narodzinach imiennika, król Baelor I Błogosłąwiony zmarł z powodu niedożywienia, na Żelaznym Tronie zasiadł więc dziadek Daerona, Viserys II Targaryen, jednak zmarł on już po roku rządów. Wobec tego nowy królem został ojciec Daerona, Aegon, który został koronowany jako Aegon IV. Daeron jako jego najstarszy legalny syn został jego dziedzicem i księciem Smoczej Skały. Mimo tego Daeron wolał mieszkać w nowo wybudowanym pałacu Summerhall w na Dornijskim Pograniczu, które było jego letnią rezydencją.

Na mocy układu z Maronem Martellem, poślubił siostrę Marona Myriah, Maron miał ożenić się z siostrą Daerona, Daenerys. W zamian Dorne zostało przyłączone do Siedmiu Królestw, jednakże władcom Dorne nadal przysługiwał tytuł książęcy.

Jego żoną była Myriah z Domu Martell ze Słonecznej Włóczni. Z nią spłodził kilku synów: Baelora, Aerysa, Rhaegela i Maekara oraz jedną córkę, Aelinor.

Podczas jego panowania, jego przyrodni brat, Daemon, zbuntował się przeciwko jego rządom i zaczął rościć prawa do Żelaznego Tronu. Daeron zginął podczas Wielkiego Pomoru Wiosennego. Jego następca Baelor zginął wskutek ran zadanych mu przez brata Maekara, podczas próby siedmiu Duncana Wysokiego. Synowie Baelora wkrótce również zginęli. Z tego powodu następcą został jego drugi syn Aerys.

Małżeństwo i Potomstwo Edytuj

GoT stub

Ta sekcja jest niekompletna.
Jeśli możesz, rozbuduj ją, wprowadzając brakującą zawartość.Przypisy Edytuj

  1. 1,0 1,1 o. P. – od Podboju Aegona.


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.