FANDOM


Lord Ethan Forrester znany również zależnie od naszych wyborów Ethanem Mądrym, Ethanem Słabym lub też Ethanem Śmiałym – trzeci syn i czwarte dziecko lorda Gregora Forrestera i lady Elissy Forrester z rodu Branfield, jest młodszym bratem Rodrika, Ashera i Miry, bratem bliźniakiem Talii oraz starszym bratem Ryona. Przyrodni brat Elsery i Josera Snowów. Jego wujem jest Malcom Branfield. Po śmierci ojca zostaje nowym lordem Żelaznego Fortu oraz głową rodu Forresterów jednak na krótki czas, w czasie swojego krótkiego panowania starając się przygotować swój ród na ciężkie czasu Ethan popada w konflikt ze swoimi sąsiadami Whitehillami. Został zamordowany przez Ramsaya Snowa.

Wygląd i charakter Edytuj

W odróżnieniu od swych starszych braci, Ethan nie jest typem wojownika, nigdy za bardzo nie interesowała go walka. Od sprawności fizycznej, znacznie bardziej wolał sprawność umysłu, dużo czytał i grał na lutni. Wyjątkową miłością otaczał drzewa żelazne i gaj, w którym spędzał czas. Ethan bardzo mocno kochał grać na lutni, potrafił to robić nawet godzinami, zaszywając się w gaju razem ze swą siostrą bliźniaczką Talią, która śpiewała mu do gry. Ethan jest bardzo związany ze swoją rodziną, a w szczególności z siostrą bliźniaczka Talią oraz bratem Ryonem. Wydarzenia z Wojny Pięciu Królów spowodowały, że młody Ethan został lordem Żelaznego Fortu i spadła na niego wielka odpowiedzialność utrzymania rodu.

Ethan jest dobrze wykształcony, oczytany i inteligentny, ma dobre i nieskażone przez okropieństwa serce, dla tego z natury stara się postępować dobrze i prawie. Ma wrodzony ugodowy charakter, przez co przez wielu jest uważany za słabego. Mimo wszystko, mimo że Ethan nie jest gotowy do roli jaką przyszło mu pełni, roli lorda Żelaznego Fortu, jest gotowy dać z siebie wszystko, stara się dbać o obowiązku, o swój ród oraz swoich ludzi, doskonale zdając sobie sprawę że jego podani oczekują od niego że będzie dobrym lordem. Niedoścignionym wzorem dla Ethana jest jego ojciec, w czasie krótkich swoich rządów nad Fortem, Ethan starał się rządzić w taki sposób aby upodobnić się do swojego ojca. Mimo braku umiejętności dowodzenia oraz władania mieczem Ethan nadrabia te braki inteligencją i spostrzegawczością. Jego rządy nad Żelaznym Fortem budzą obawy wszystkich doradców, którzy w ciągu jego władania wielokrotnie starają mu się pomóc.

Ethan ma duszę poety, świetnie gra na lutni oraz pomaga Talii przy pisaniu pieśni. Z gry na lutni nie rezyduje nawet w tedy kiedy zostaje lordem. Jako lord po wykonaniu swoich obowiązków każdego wieczora udaje się do gaju drzew żelaznych gdzie gra na lutni. Przy czym zastrzegł sobie że w żadnym przypadku wówczas nie wolno mu przeszkadzać. Wiek Ethana jest trudny do określenia, można jedynie przypuszczać jaka to data urodzenia, Ethan może mieć od 13 do 15 lat, jednak zawszywszy na Westeroskie standardy wydaje się raczej bardziej prawdopodobne wiek 13 lat (wiek 15 lat był uważany za pełnoletność).

Ethan odziedziczył typowe Północne rysy twarzy po swym ojcu oraz brązowe włosy, jednak zielone oczy ma po matce.

Historia Edytuj

Wczesne Życie Edytuj

Ethan urodził się w Żelaznym Forcie jako trzeci syn lord Gregora Forrestera i lady Elissy Forrester z rodu Branfield. Nie wiadomo kiedy dokładnie ale oblicza się że mogło to się około 284/285 lub 286 o.P.

W czasie tej ciąży lady Elissa marzyła o dziewczynce, jednak narodził się syn – Ethan zawodził długie godziny, dopóki kilka godzin później na świat nie przyszła jego siostra bliźniaczka Talia. Ethan w odróżnieniu od starszych braci Rodrika i Ashera nie miał talentu do miecza i wojaczki, zresztą nie interesowało go to zbytnio, znacznie bardziej interesowały go żelazne drzewa, książki i jego lutnia. Ethan był doskonałym śpiewakiem i często spędzał długie godziny na graniu na lutni, podczas gdy jego siostra bliźniaczka Talia śpiewała mu do muzyki.

W młodości Ethan godzinami przesiadywał razem ze swym rodzeństwem siostrą Talią i Mirą oraz braćmi Asherem i Rodrikiem w gaju wśród drzew, bawiąc się i ciesząc beztroską. Kiedy narodził się najmłodszy brat Ryon, Ethan bardzo szybko się z nim związał.

Ethan w młodości był dręczony przez syna młynarza który pastwił się na synem lorda, lady Forrester kiedy się o tym dowiedziała chciała to ukrócić, jednak sprawę interweniował lord Forrester który stwierdził że jego syn sam musi poradzić sobie z tym problemem. W czasie jednego z napadów syna młynarza całą sytuacje zauważył Asher, kiedy on to zobaczył jego impulsywność dała o sobie znać i poprostu chwycił chłopca i powalił go na ziemię, wybijając mu przy tym połowę zębów. Mimo gniewu ojca Ahsera interesowało wyłączenie to że jego brat jest bezpieczny a dręczenia na nim ustały.

Żelazo z Lodu Edytuj

Początek rządów na Żelaznym Forcie Edytuj

Przyszłość tego rodu jest teraz w rękach lorda Ethana. Mimo że jest jeszcze młody i nieprzygotowany do dowodzenia.
— Maester Ortengryn

Ethan jest jedną z głównych trzech postaci, którymi przyjdzie nam kierować w rozdziale Żelazo z Lodu. Po śmierci swego ojca, lorda Gregora Forrestera i najstarszego brata Rodrika Forrestera, zamordowanych na Krwawych Godach, Ethan zostaje nowym lordem Żelaznego Fortu i panem rodu Forresterów (jego starszy brat Ashera został wygnany do Essos). Ethan musi wobec tego przejąć obowiązki pana rodu, jednak jest bardzo młody i zupełnie nieprzygotowany do tej roli, co rodzi spore obawy jego najbliższego otoczenia. Szczególnie zbrojmistrza zamkowego ser Roylanda Degore'a, który uważa chłopaka za niedojrzałego, słabego oraz wyrzuca mu że ma mleko pod nosem oraz że wciąż nie potrafi walczyć. Ethan ze względu na bardzo młody wiek, brak doświadczenia i umiejętności sprawuje rządy nad Żelaznym Fortem ale z pomocą swojej małej rady, w rządach wspomaga go jego matka lady Forrester oraz kasztelan zamku Duncan Tuttle, zbrojmistrz zamku ser Royland Degore oraz maester Ortengrym. Przy czym wszyscy się martwią zarówno o przyszłość rodu jak i o Ethana, który wciąż bardzo wiele musi się nauczyć, brakuje mu umiejętności a na przeszkodzie stoi jego charakter. Kiedy do zamku przybywa Gared Tuttle i chce się zobaczyć z lordem Ethanem, nie może tego zrobić gdyż młody lord jest chwilowo nie osiągalny. Ethan jako pasjonat gry na lutni nie rezygnuje ze swojego ulubionnego zajęcia nawet w tedy kiedy zostaje lordem, i w każdy wieczór po wykonaniu swoich obowiązków gra na lutni w gaju drzew żelaznych, przy czym zastrzega sobie aby nikt mu w tym nie przeszkadzał. W czasie kiedy Ethan gra na lutni jego doradcy decydują się co począć z giermkiem Garedem który dopuścić się zbrodni, a robią to za plecami młodego lorda.

Wizyta Whitehillów Edytuj

Ethan jest teraz lordem Żelaznego Fortu. Z nadania jego słowo jest tu prawem.

Ethana poznajemy w gaju żelaznych drzew, kiedy bawi się w chowanego ze swoim młodszym bratem Ryonem oraz siostrą Talią. Ethan ma tak dobrą kryjówkę że reszta rodzeństwa nie może go znaleźć, jednak wychodzi ze swojej kryjówki kiedy Ryon zaczyna się martwić że coś mu się stało. Rodzeństwo rozmawia ze sobą o różnych spawach, wspominają oraz zastanawiają się dla czego ich giermek oraz przyjaciel rodziny Gared Tuttle został odesłany na Mur. Talia zachęca brata lorda aby ten podjął szkolenie w zakresie walki miecze u ser Roylanda oraz prosi brata aby ten się nie zmieniał w zimnego człowieka, twierdząc że ich zmarły brat Rodrik z wesołego stał się niesamowicie poważny i chłodny. Rodzinne rozmowy przerywa jednak przybycie do gaju ser Degoriego, który informuje Ethana że do Żelaznego Fortu przybył lord Szczytu Ludd Whitehill, z żądaniem sprawiedliwości i chce się zobaczyć z nowym lordem.

Po drodze do sali głównej ser Degori wyjaśnia Ethanowi powód przybycia lorda Whitehilla, okazuje się że spowodowane to było tym że giermek rodu odesłany na Mur Gared, zamordował żołnierza Whitehilla oraz człowieka Boltonów którzy najechali farmę jego rodziny a następnie ją wymordowali. Kiedy Ethan przebywa do stali są już w niej żołnierze Whitehilla oraz jego właśni ludzie, oczekują go również jego doradcy, w tym kasztelan Żelaznego Fortu Duncan Tuttle. Przed przybyciem Whitehilla Ethan otrzymuje rady od swoich doradców odnośnie przebiegu spotkania oraz jak ma się zachować.

Po krótkim oczekiwaniu przybywa lord Whitehill oraz składa kondolencje Ethanowi. Jednak wszystko staje się grą i farsą, lord Ludd które chce doprowadzić do konfliktu i chce zniszczyć Forresterów, zaczyna kpić z Ethana, podważać jego autorytet i go obrazić. Ethan może starać się wówczas ugłaskać wściekłego lorda który grozi mu Boltonami, nie dać mu się sprowokować i spokojnie go wysłuchać i odparować jego argumentu, lub też mu się przeciwstawić czym doprowadzi do wściekłości Whitehilla jednak zaskarbi sobie szacunek swoich doradców oraz ludzi. Ludd sprowadza w pewnym momencie swojego zbrojnego pochodzącego z pomniejszego rodu Britta Warricka, który napadł i spalił farmę Tuttleów oraz wymordował jej mieszkańców, Britt przedstawia się jako pokrzywdzony na którego napadł giermek rodu Forresterów. Wściekły lord Whitehill chce aby giermek został wydany mu aby ten go ukarał za zabójstwo jego ludzi. Jednak Ethan oznajmia że Gareda nie ma w Żelaznym Forcie, czym doprowadza Whitehilla do jego większej furii, Ludd oznajmia że nie odejdzie dopóki nie wymierzy sprawiedliwości (Ethan może też oznajmić lordowi Whitehillowi że zesłał Gareda na Mur, może powiedzieć też że zrobił to osobiście lub też zrobił to jego kasztelan). Jego atak wściekłości przerywa dopiero pojawienie się lady Forrester, dopiero w jej obecności Ludd nieco się uspokaja. Lady Forrester odprawia lorda Szczytu twierdząc że to koniec spotkania. Ludd jednak zapewnia że to nie koniec oraz że wyśle wiadomość do nowego Namiestnika Północy Roose'a Boltona z wiadomością że człowiek Forresterów zamordował zbrojnego Boltonów oraz że lord Ethan go okłamał. Na pożegnanie Ethan może rzucić do Ludda jakieś słowa. Po audjęcji w zależności od tego jak Ethan się zachował może zostać pochwalony i doceniony przez swoich doradców lub też zrugany i za to że zachował się zbyt słabo. W zależności od tego Ethan zyska u nich większy szacunek lub większe lekceważenie. Matka Ethana stwierdza że należy obecnie spodziewać się przybycia Boltonów oraz że należy się do tego przybycia odpowiednio przygotować, dla tego decyduje się wysłać kruka do Królewskiej Przystani do siostry Ethana, Miry Forrester które obecnie jest służką lady Margaery Tyrell i dysponuje sporymi wpływami przez co może pomóc swojej rodzinie.

Przygotowania do spotkania z Boltonami Edytuj

Musisz być silny. Zdecydowany. Jesteś lordem tego rodu. Pamiętaj...jesteś równie kompetentny, co Asher i Rodrik. Wiem to. Chciałabym, żebyś też to wiedział.
— Lady Talia Forrester do swojego brata lord Ethana Forrestera

W obawie przez nadejście Boltonów, lord Ethan i jego mała rada decyduje się na przygotowanie Żelaznego Fortu na najgorsze, na każdą możliwą ewentualność. W tym celu są zbierane zapasy żywności do Fortu a także magazynowana broń, zamek przygotowuje się nawet do ewentualnego oblężenia, zbrojmistrz zamkowy zaś organizuje nowe ćwiczenia dla ludzi Forresterów oraz uzbraja każdego kogo można. Sprawa wygnania Gareda na Mur przez jego stryja kasztelana Tuttle'go jest już znana i komentowana w Żelaznym Forcie, wszyscy o tej sprawie wiedzę oraz o tym jak lord Whitehill zachowywał się w stosunku do Ethana. Autorytet Ethana oraz morale jego ludzi wiszą na włosku, przez co młody lord jest zdeterminowany aby nie popełnić już więcej błędów.

Ethan obserwuje Żelazny Fort z wieży obserwacyjnej oraz rozmawia z maesterem Ortengrynem o poprzednich lorda Forresterach oraz o ich zasługach. Maester stwierdza również że lord potrzebuje kogoś zaufanego do pomoc, Lordowskiego Obrońcy, czyli człowieka które lord Forrester wybiera jako swojego najbardziej zaufanego oraz prawą rękę. W tym momencie Ethan i maester z wieży widzą że zbrojmistrz zamku wzywa lorda Ethana oraz prowadzi do niego człowieka którego po drodze kopie i bije. Ethan dowiaduje się że człowiekiem jest Erik, strażnik i zbrojny rodu Forresterów, który zdezerterował oraz okradł zbrojownie Żelaznego Fortu oraz jego spiżarnie. Lord Ethan ma obowiązek osądzenia tego człowieka i wydania wyroku. Może za radą kasztelana Duncana wygnać go na Mur aby dołączył do Nocnej Straży, może też za radą swojego zbrojmistrza odciąć złodziejowi trzy palce, tak jak robił to jego ojciec, wówczas to Ethan będzie musiał albo sam to zrobić lub poprosić ser Roylanda o wykonanie tego wyroku. Może też ułaskawić Erika oraz wypłacić mu żołd. W przypadku pierwszej opcji, jego doradcy oraz poddani są dosyć zadowoleni z kompromisu. Jeśli Ethan zdecyduje się odciąć złodziejowi palce, a jeszcze zrobi to osobie zyska szacunek nie tylko swoich doradców ale wielu swoich zbrojny oraz poddanych, którzy zaczął Ethana uważać za silnego ale i okrutnego. Jeśli Ethan ułaskawi Erika jego doradcy będą się obawiać o powtórkę tego wydarzenia, zaś jego ludzie uznają go za słabego i ulegną większej demoralizacji. Jednak wówczas Erik dziękuje za laskę i zostaje wierny Forresterom. Po sądzie lord Forrester rozmawia jeszcze z maesterem na temat swojego osądu oraz o obrońcy, dostaje także karwasz lordowskiego obrońcy. Maester radzi Ethanowi że jego obrońcą może być kasztelan Duncan Tuttle lub też zbrojmistrz ser Royland Degore.

Ethan w między czasie przechadza się po zamku rozmawiając z ludźmi i dowiadując się wiele o tanie swojej twierdzy. Okazuje się że Forresterowie mają zaledwie 100 ludzi, słabo uzbrojonych i wyszkolonych, mogą jeszcze uzbroić okolicznych wieśniaków i mieszkańców jednak taka armia nie stanowi wielkie siły, dowiaduje się również że zapasy żywności w zamku wystarczą jedynie na 2 tygodnie oblężenia, wówczas to może rozkazać kasztelanowi zabranie żywności od wieśniaków, lub też odwlec tą decyzje. Rozmawia również ze sowim bratem Ryon'em, tłumacząc mu przyczyny swojego wyroku, oraz ze swoim wujem Malcolmem Branfieldem. Od wuja dowiaduje się że szykuje się on do wyprawy do Essos, aby sprowadzić brata Ethana, Ashera do domu. Lord Forrester nie jest zbyt zadowolony ze tego że nikt go tym nie poinformował oraz że stoi za tym jego matka z którą zamierza o tym porozmawiać. Po rozmowie z wujem, Ethan zostaje odciągnięty przez swoją siostrę Talię z którą musi porozmawiać na osobności. Talia porusza sprawę wyroku Ethana, jeśli jest on surowy wyrzuca bratu że się zmienia. Wówczas Ethan żali się siostrze że jego autorytet po sprawie z Gared oraz Whitehillem znacząco osłabł. Dla tego nie może sobie pozwolić na więcej błędów i stara się jak może. Talia może swojemu lordowi udzielić dobrej rady, odnośnie postępowania lub wyboru obrońcy. Pod koniec Ethan ucina sobie również pogawędkę z maesterem Ortengrynem, maester może wówczas nieco opowiedzieć Ethanowi o jego ukochanych drzewach żelaznych, proponuje również że w przypadku przybycia Boltonów, Ethan mógł bym zaoferować drzewa żelazne oraz swoje usługi rodowi Boltonów w zamian za ochronę przed Whitehillami.

Cytaty Ethana Edytuj

Jesteś tchórzem lordzie Whitehill
— Lord Ethan Forrester do lorda Ludda Whitehilla (opcjonalnie)


Cytaty o Ethanie Edytuj

Ethan musi sam sobie radzić w swoich bitwach
Przyszłość tego rodu jest teraz w rękach lorda Ethana. Mimo że jest jeszcze młody i nieprzygotowany do dowodzenia.
— Maester Ortengryn
Ethan jest teraz lordem Żelaznego Fortu. Z nadania jego słowo jest tu prawem.
Pamiętaj, jesteś równie kompetentny, co Asher i Rodrik. Wiem to. Chciałabym, żebyś też to wiedział.
— Lady Talia Forrester do swojego brata lord Ethana Forrestera


Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.