FANDOM


Zgodnie z tradycją znana historia Westeros sięga 12 500 lat wstecz. Jednak najstarsze zapiski w Westeros zostały spisane dopiero po Inwazji Andalów na kontynent, jako że Pierwsi Ludzie używali tylko run do pisania na kamieniach. Wszystko, co napisano o Erze Herosów, Erze Świtu i Długiej Nocy pochodzi z dzieł septonów stworzonych tysiące lat później. Prawdziwość i dokładność tych legend jest kwestionowana między innymi przez maesterów z Cytadeli.

Linia czasu Edytuj

Wszystkie daty odnoszą się w stosunku do Lądowania Aegona Zdobywcy, zaznaczając ujemnie wydarzenia sprzed lądowania. 

← Prehistoria, Era Świtu Era Herosów Inwazja Andalów Siedem Królestw 1 2
do 10 000 p.P. 10 000 - 6 000 p.P. 6 000 - 3 000 p.P. 3 000 p.P. - 1 o.P. 1 - 283 o.P. 283 o.P.

1 - Panowanie Targaryenów.
2 - Rebelia Roberta Baratheona; Panowanie Roberta; Wojna Pięciu Królów, przyszłość.

Era Świtu Edytuj

Prehistoria Przed przybyciem ludzi: Ziemie Westeros są zamieszkałe przez tajemniczą rasę drobnych, humanoidalnych istot znanych jako Dzieci LasuOlbrzymy i inne magiczne stworzenia.
około 12 000 Pierwsi Ludzie najeżdżają Westeros: Grupa ludzi, zwanych Pierwszymi Ludźmi, najeżdża Westeros poprzez lądowy most ze wchodu. Używają oni broń z brązu. W daremnej próbie zakończenia inwazji Dzieci Lasu używają magii, by rozbić lądowe połączenie, tworząc tym samym łańcuch wysp zwanych Stopniami. Jednak Pierwsi Ludzie używają statków w celu kontynuowania inwazji. Ostatecznie doprowadza to do serii wojen o ziemie.

Pierwsi Ludzie są bardziej liczni, silniejsi i bardziej zaawansowani technologicznie niż Dzieci Lasu, które używają magii do walki. Okazuje się to jednak nieskuteczne. Pierwsi Ludzie stopniowo zdobywają coraz więcej ziem Westeros, tworząc przy tym setki małych królestw.

okolo 10 000 Podpisanie Paktu: Po latach wojen Pierwsi Ludzie i Dzieci Lasu stają w martwym punkcie i zgadzają się na pokojowe współistnienie, podpisując Pakt na Wyspie Twarzy. Pakt ten zapewnia Pierwszym Ludziom panowanie na otwartych terenach, zaś Dzieciom Lasu umożliwia zachowanie kontroli na terenach leśnych. W tym samym czasie Pierwsi Ludzie przyjmują kult Starych Bogów Lasu.


Era Herosów Edytuj

około -10 000 Era Herosów: Era w dziejach historii Westeros, która została tak nazwana z powodu znamienitych mężczyzn i kobiet, którzy żyli w czasie pokoju i dobrobytu po podpisaniu Paktu. Pakt przetrwał prawie 4 000 lat, w tym czasie Dzieci Lasu i Pierwsi Ludzie zbliżyli się do siebie. Z czasem Pierwsi Ludzie porzucili swoje zwyczaje na rzecz tych Dzieci Lasu. Z wyjątkiem Utopionego Boga na Żelaznych Wyspach, bogowie dzieci lasu stali się bogami Pierwszych Ludzi.

Wiele współczesnych szlacheckich rodów Westeros pochodzi z czasów Ery Herosów. Uważa się, że wtedy żyły wielkie postacie historyczne takie jak: Brandon Budowniczy, założyciel rodu Starków; Lann Mądry, który zabrał Casterly Rock Casterlyjczykom, założyciel rodu Lannisterów; Garth Gardener (Zielonoręki), założyciel rodu Gardenerów z Reach. W tej erze na Ziemi Burzy pojawili się Królowie Burzy, członkowie dynastii, wśród której znaleźli się: Durran - założyciel, prawdopodobnie zbudował Koniec Burzy, pierwszy król Żelaznych Wysp oraz Szary Król.

około -8 000 Długa Noc: W tym czasie noc trwała przez całe pokolenie, a zima była najdłuższą, najzimniejszą i najciemniejszą w historii Westeros. Lód rozprzestrzeniał się z północy, a pod osłoną nocy Inni z Krain Wiecznej Zimy najechali Westeros, zabijając i ożywiając trupy, które stawały się ich sługami. Wybito prawie wszystkich ludzi w Westeros. Długa Noc zakończyła się po Bitwie Świtu, po tym, jak dzieci lasu i Pierwsi Ludzie zjednoczyli się, by pokonać Innych bronią ze smoczego szkła. Zepchnęli ich na dalekie tereny Północy. Dowodził nimi wielki bohater, który w tradycji wschodniej nazywany jest Azor Ahai, miał on wielki, ognisty miecz, Światłonoścę.

Powstanie Muru: Po pokonaniu Innych Bran Budowniczy z pomocą olbrzymów, Pierwszych Ludzi i, być może, Dzieci Lasu wzniósł Mur: ogromną fortyfikację z lodu, chronioną pradawną magią. Mur broni ludzi przed najazdami z północy. Powstaje Zaprzysiężone Bractwo Nocnej Straży, którego zadaniem jest obsadzenie Muru ludźmi i pilnowanie go. Mówi się, że Bran Budowniczy wybudował Winterfell i został pierwszym Królem Północy.

Nocny Król: Wkrótce po ukończeniu Muru, trzynasty Lord dowódca łamie swoje śluby. Zostaje uwiedziony przez ożywionego trupa kobiety poza Murem. Ogłasza się Nocnym Królem, a z członków Nocnej Straży tworzy swoją własną armię. Podczas mrocznych lat jego rządów wydarzyły się potworności, o których mówi się na Północy nawet po kilku tysiącach lat. Starkowie z Winterfell i Król Za Murem, Joramun, łączą siły, by pokonać Nocnego Króla i przywrócić honor Nocnej Straży. Ten sam Joramun odnajduje Róg Zimy, który podobno może zbudzić olbrzymów z ziemi.

Inwazja Andalów Edytuj

około -6 000 Powstanie Wiary: Na Wzgórzach Andalów na wschodnim kontynencie, Essos, kształtuje się nowa religia, zwana Wiarą w Siedmiu. Przypuszczalnie Andalom ukazuje się wyższe bóstwo i prowadzi ich na podbój Westeros.

Inwazja Andalów: Andalowie pokonują wąskie morze i docierają na wschodnie wybrzeże, które potem zostanie nazwane Doliną Arrynów. Maszerują pod chorągwią Wiary w Siedmiu, z siedmioramienną gwiazdą na piersi i stalową bronią. Walczyli z Pierwszymi Ludźmi i dziećmi lasu, wkraczając na ziemie tak, jak Pierwsi Ludzie tysiące lat temu.

Przez wieki Andalowie prowadzą wojnę z Pierwszymi Ludźmi i Dziećmi Lasu, aby ich wyprzeć. Sześć południowych królestw, jedno po drugim, upada, a ich czardrzewa zostają spalone. Tylko Królestwo Północy pozostaje w rękach Pierwszych Ludzi, głównie dzięki strategicznie położonej fortecy Fosie Cailin. Forteca, to przejście między Północą, a Południem. Choć Północ zostaje bezpieczna, Dzieci Lasu powoli zaczynają się wycofywać z terenów ludzi coraz głębiej w las i za Mur.

około -4 000 Żelazne Wyspy zostają przejęte przez Andalów. Kończy się pierwsza dynastia królów, którzy rządzili tam przez ponad tysiąc lat bez żadnych ataków, począwszy od Urrona Czerwonorękiego. W przeciwieństwie do innych regionów, Andalowie przejęli tam miejscowe wierzenia w Starych Bogów i Utopionego Boga.

Valyriańskie Włości Edytuj

około -5 000 Powstanie Valyriańskich Włości: Na wschodnim kontynencie, pokojowy lud pasterzy z półwyspu valyriańskiego odnajduje legowisko smoka w Czternastu Płomieniach, rozległym łańcuchu wulkanów biegnącym przez przesmyk półwyspu. Valyrianie oswajają smoki za pomocą magii. Dzięki temu zyskują wpływ na tym obszarze. Powstają Valyriańskie Włości. W stolicy, Valyrii, rozkwita magia, wznoszone są wysokie wieże, nad którymi latają smoki. Kamienne sfinksy spoglądają oczami z granatu, kowale kują miecze o legendarnej sile i ostrości.

Podbój Ghiscaru: Pięć wielkich wojen stoczyło Imperium Ghisarczyków, największe imperium na wschodnim półwyspie, z Valyriańskimi Włościami. Valyria wygrała te wojny za pomocą smoków. Po ostatniej wojnie imperium Włości niszczy Ghiscarską stolicę, zabija jej mieszkańców, niszczy mury miejskie i ulice smoczym ogniem, niszczy pola. Po rozbiciu Imperium, Valyriańskie Włości dokonują ekspansji na pozostałe ghisarskie miasta w Zatoce Niewolników.

około -700 Inwazja Rhoynarów: Po zniszczeniu Starego Ghis, następuje powolna ekspansja Włości na wschód. Powstaje konflikt z rhoynarskimi miastami wzdłuż wielkiej rzeki Rhoyne, rozległej drodze wodnej. Książę Garin Wielki zbiera armię w sile 250 000 ludzi, by przeciwstawić się Valyrianom, ale polega w starciu ze smokami.

Ewakuacja RhoynarówNymeria, rhoynarska wojownicza królowa, ewakuuje ocalałych z wojny Garina, głównie kobiety i dzieci, na 10 000 statków na Wąskim Morzu. Królowa szuka schronienia w Dorne, na południu Westeros.

Tam Nymeria poślubia lorda Morsa Martella. Razem tworzą na tym terenie jedno królestwo, dając początek rodowi Martellów, który rządzi Dorne. Mors przejmuje wiele rhoynarskich obyczajów. Zjednoczenie Dorne pod rządami Nymerii i Morsa prowadzi do nowych konfliktów z królestwami Reach i Ziemią Burzy, a w rezultacie do najazdów, potyczek i sporadycznych wojen na przestrzeni stuleci.

około -500 Valyriańskie Włości podbijają większość obszaru, na którym leżą Wolne Miasta. Sekta religijna Księżycowe Śpiewaczki prowadzi tysiące wygnańców na północ

do odległej laguny, którą chronią góry i mgła. Tam zakładają Tajemne Miasto Braavos. Później budują Tytana z Braavos, wielki posąg, który służy też jako fortyfikacja obronna.

około -200 Valyriańskie Włości przyłączają małą wyspę u ujścia Czarnej Zatoki, na wschodnim wybrzeżu Westeros. Ród Targaryenów, valyriański szlachecki ród, przejmuje wyspę i buduje na niej zamek w kształcie smoka. Nadaje wyspie nazwę Smocza Skała.
około -100 Zagłada Valyrii: Szczegóły Zagłady nie są znane, wiadomo, że miała ona związek z aktywnością wulkaniczną, prawdopodobnie w Czternastu Płomieniach, górach, w których odnaleziono smoki. Półwysep Valyriański zostaje zniszczony, a miasto Valyria spustoszone, choć nie całkiem zniszczone. Smoki zostają dosłownie starte w proch, a Valyriańskie Włości rozpadają się. Państwa – miasta rozdzielają się od siebie. Zyskują niepodległość i do dzisiaj znane są jako Wolne Miasta i miasta znad Zatoki Niewolników.

Braavosi w końcu stają się najbardziej wpływowym miastem dzięki wielkiej flocie i sile gospodarczej. Miasta znad Zatoki Niewolników znów stają się podległe, chociaż na południu ponownie zaczyna rosnąć potęga ghisarska. Wojownicy – koczownicy z rozległych równin na wschodzie stają się coraz bardziej śmieli po upadku Valyrii. Ich dominujące plemię Dothraków zaczyna najeżdżać okoliczne tereny. Ród Targaryenów pozostaje bezpieczny na Smoczej Wyspie, strzegąc być może ostatnich trzech smoków w zachodnim świecie.

Siedem Królestw Edytuj

około -3 000 Po setkach lat od Inwazji Andalów, upadają południowe królestwa Pierwszych Ludzi. W końcu Andalowie tworzą sześć potężnych królestw.
około -3 000 Inwazja Dzikich: Dzicy jednoczą się pod wodzą braci Królów Za Murem Gendela i Gorne'a. Udaje im się ominąć Nocną Straż i obejść Mur korzystając z sieci tuneli pod Murem. Jednak po drugiej stronie zostają odparci przez króla z rodu Starków.
około -700 Na Północy, Ród Starków w końcu podporządkowuje sobie Ród Boltonów, głównych konkurentów w walce o Północ. Potem Karlon Stark pokona najeźdźców morskich ze wschodu i założy ród podchorążych Starków - Ród Karstarków.

Na Zachodzie do władzy dochodzą Żelaźni Ludzie z Żelaznych Wysp. Przejmują kontrolę nad większością zachodniego wybrzeża, od Starego Miasta, poprzez Arbor na południu, po Wyspę Niedźwiedzią na Północy.

Rhoynarowie uciekając przed inwazją valyriańską docierają do Dorne. Jest to ostatnia tak duża migracja w Westeros.

około -400 Ród Boltonów wszczyna rebelię przeciwko rodowi Starków, ale po czterech lata oblężenia poddaje się.
około -350 Królowie Burzy zwiększają kontrolę nad północną częścią Zachodu, docierają do Dorzecza i Przesmyku.

Z czasem Żelaźni Ludzie tracą swoje tereny, ale jakieś trzy pokolenia przed Lądowaniem Aegona, podbijają obszar Dorzecza z Ziemi Burzy. Król Żelaznych Ludzi, Harren Hoare, buduje Harrenhal.

Dynastia Targaryenów Edytuj

1 o.P.[1] PodbójAegon Zdobywca najeżdża Westeros, opanowuje i jednoczy sześć z siedmiu królestw Westeros. Buduje nową stolicę w Królewskiej Przystani. Nie potrafi podbić Dorne, więc pozwala mu na suwerenność. Po upadku Króla Burzy Argilaca Aroganckiego i śmierci ostatniego króla Reach, kontrolę nad zamkiem Końca Burzy przejmuje bękart – przyrodni brat Aegona, Orys Baratheon. Wysogród przejmuje Harlen Tyrell. Edmyn Tully zostaje lordem Dorzecza, a Vickon Greyjoy z Pyke lordem Żelaznych Wysp.
37-48 o.P. Powstanie Wiary Wojującej: Po śmierci Aegona, jego syn Aenys I, zrodzony z kazirodztwa, przejmuje tron. Wiara w Siedmiu nie uznaje jego praw do tronu i rozpoczyna powstanie przeciw Targaryenom. Słaby i niezdecydowany Aenys mianuje swego przyrodniego brata Maegora namiestnikiem królewskim i każe mu uporać się z kryzysem. Rozwiązanie Maegora jest bezlitosne i brutalne, tysiące ludzi giną w bitwie, pali ich smoczy ogień. Rzeź trwa przez cały okres panowania Aenysa i Maegora, jego następcy.
48 o.P. Jaehaerys Pojednawca: Król Jaehaerys I zasiada na tronie po królu Maegorze, który wtedy był już znany jako „Maegor Okrutny”. Ogłasza rozejm i zgadza się zakończyć rzeź w zamian za rozwiązanie Wojującej Wiary i podporządkowanie się Targaryenom. Z tego powodu otrzymał przydomek „Pojednawca”. Rządy Jaehaerysa przynoszą królestwu dekady pokoju i dobrobytu.
129-137 o.P. Taniec ze Smokami: Pierwsza poważna wojna domowa w historii Siedmiu Królestw: wojna o sukcesję między Aegonem II i jego przyrodnią siostrą Rhaenyrą o tron ich ojca. Wojna pochłania ich razem z większością rodu Targaryenów i ich smokami; kończy się koronacją Aegona III, syna Rhaenyry.

Śmierć ostatniego smoka: Król Aegon III ma problemy z wyhodowaniem zdrowych smoków – te które się rodzą są słabe i chorowite. Nie może nic zaradzić, gdy umiera ostatni. Przez to zostaje nazwany „Zgubą Smoków”. Ostatni smok zostawia kilka jaj, jednak Targaryenowie nie potrafią sprawić, by wykluły się z nich smoki. Jaja te zostają zniszczone lub zgubione. Smoki uważa się za wymarłe.

157-161 o.P. Daeron podbija Dorne: Po objęciu tronu w wieku 14 lat król Daeron I postanawia dokończyć dzieło Aegona Zdobywcy i rozpoczyna serię udanych najazdów na Dorne. Niestety zostawia na ten czas władzę Tyrellom z Wysogrodu, którzy przez tysiąclecia walczyli z Martellami. Tyrańskie rządy Tyrellów doprowadzają do powstania przeciwko królowi. Gdy Daeron I wraca ze swoją armią, zostaje zabity; jego kuzyn, książę Aemon Smoczy Rycerz, zostaje pojmany, a jego 40 000 ludzi straconych.
161-171 o.P. Panowanie Baelora Błogosławionego, króla – septona. Baelorowi udaje się zawrzeć traktat pokojowy z Dorne. Mówi się, że zawarł pokój, gdyż poszedł boso Szlakiem Kości i uratował swojego kuzyna Aemona Smoczego Rycerza, uwięzionego w dole z wężami. Wybudował Wielki Sept w Królewskiej Przystani, który potem nazwano Wielkim Septem Baelora.

Baelor zamyka swoją siostrę w Czerwonej Twierdzy, by jej widok nie kusił go. Mimo to Daena Targaryen romansuje ze swoim kuzynem Aegonem (później Aegonem IV) i rodzi bękarta, Daemona.

około 170 o.P. Książę Daeron, drugi kuzyn Baelora I i księżniczka Myriah Martell z Dorne biorą ślub. Rodzi się ich pierwszy syn, książę Baelor.
171-172 o.P. Panowanie króla Viserysa II
172-184 o.P. Rządy króla Aegona IV, Aegona Niegodnego, który okazał się najgorszym królem w historii Westeros. Na łożu śmierci Aegon IV uznaje prawa swoich „Wielkich Bękartów”: Daemona, AegoraBryndenaShiery. Potem na tronie zasiada jego syn, Daeron II, ale jego prawo do tronu jest wątpliwe z uwagi na związek jego matki z Aemonem Smoczym Rycerzem.
184 o.P. Za Murem: Dzicy jednoczą się pod wodzą Raymuna Rudobrodego, Króla Za Murem. Udaje im się niezauważenie przejść przez Mur i najechać Północ. W końcu zostają odparci w Bitwie o Długie Jezioro przez lorda Williama Starka.
184-209 o.P. Panowanie Daerona II
195-196 o.P. Rebelia Blackfyre’a: Druga wojna cywilna wybucha po tym, jak Daemon Blackfyre domaga się swoich praw do tronu z uwagi na wątpliwe prawo do sukcesji Daerionaa II. Daemon wraz ze swoimi lordami zbiera wojsko w Królewskiej Przystani, ale zostaje pokonany w Bitwie na Polu Czerwonej Trawy. Zostaje zabity przez przyrodniego brata Bryndena Riversa. Kilku jego synów ucieka do Wolnych Miast z Aegorem Riversem.
197 o.P. Dorne formalnie przyłącza się do Siedmiu Królestw przez małżeństwo młodszej siostry Daerona II, Daenerys z księciem Maronem Martellem.
209 o.P. Mają miejsce wydarzenia z Błędnego Rycerza. Książę Baelor Targaryen, spadkobierca tronu, ginie w czasie turnieju. Kilka miesięcy później król Daeron II i dwóch synów Baelora umiera w czasie Wielkiego Pomoru Wiosennego. Drugi syn Daerona II, Aerys I, zostaje królem. Bratanek księcia Baelora, Aegon, zostaje giermkiem Ser Duncana Wysokiego, w nadziei, że poprawi to jego siłę charakteru.
209-211 o.P. Panowanie króla Aerysa I.
około 211 o.P. Mają miejsce wydarzenia z Wiernego Miecza. Rody Webberów i Osgreyów z Reach zostają sojusznikami. Bloodraven zostaje namiestnikiem królewskim, rozzłoszczając tym księcia Maekara, brata Aerysa i zmarłego Baelora.
około 212 o.P. Druga Rebelia Blackfyre'a: Lojaliści Blackfyre’ów próbują wywołać Druga Rebelię, ale Bloodraven demaskuje ich plan, pojmuje jednego z synów Daemona Blackfyre'a i zabija wielu konspiratorów, zanim rozpoczyna się bitwa.
221-233 o.P. Panowanie Maekara I. Podczas rządów Maekara jego najstarszy syn Daeron umiera na ospę a drugi, Aerion, ginie po wypiciu dzikiego ognia. Jego trzeci syn, Aemon, udaje się do Starego Miasta, by zostać maestrem. Maekar ginie w bitwie z samozwańczym królem. Aemon nie chce korony i udaje się na Mur. Książę Aegon zostaje Aegonem V Niespodziewanym, jako że jest czwartym synem czwartego syna. Bloodraven zostaje wygnany na Mur. Potem zostaje Lordem Dowódcą.
około 255-260 o.P. Wojna Dziewięciogroszowych Królów : Wybucha wojna kiedy to Szajka Dziewięciu, w tym Maelys Blackfyre, podbija Wolne Miasta Tyrosh i Stopnie. Barristan Selmy zabija Maelysa. W czasie wojny Brynden Tully odznacza się męstwem na polu walki.
259 o.P. Tragedia w Summerhall: Król Aegon V i jego spadkobierca, książę Duncan, giną w pożarze w letnim pałacu Targaryenów. Pożar został wzniecony w wyniku nieudanej próby wyklucia smoków z ostatnich trzech jaj na zachodzie. Zapowiedziało to, lub przyczyniło się bezpośrednio do narodzin Rhaegara.
259-262 o.P. Panowanie drugiego syna Aegona, Jaehaerysa II.
262-283 o.P. Panowanie Aerysa II, Obłąkanego Króla. Aerys mianuje bezlitosnego, młodego Tywin Lannister na namiestnika.
277 o.P. Król Aerys odrzuca ofertę Tywina Lannistera, by książę Rhaegar Targaryen poślubił jego córkę, Cersei Lannister, zamiast Elii Martell z Dorne.

Rebelia w Duskendale ma miejsce, gdy Ród Darklynów odmawia płacenia podatków. Aerys, chcąc samemu rozwiązać ten problem, kończy jako więzień. Duskendale jest oblegane przez 6 miesięcy zanim Barristanowi Selmy’emu udaje się uwolnić króla. Ród Darklynów zostaje zniszczony i Ród Rykkerów przejmuje miasto. Mówi się, że to przez rebelię Aerys zaczął popadać w obłęd. Książę Rhaegar zaczyna korespondować z maesterem Aemonem. Zastanawia się, czy „Książę, którego obiecano” odrodzi się do walki z ciemnością, gdy ta nadejdzie. Potem obaj dochodzą do wniosku, że księciem tym jest syn Rhaegara, Aegon.

Rebelia Roberta Edytuj

281 o.P.[1] Rok fałszywej wiosny: Lord Whent urządza wielki Turniej w Harrenhal, gdzie książę Rhaegar wyróżnia się w walce. Nazywa Lyannę Stark z Winterfell, która jest zaręczona z Robertem Baratheonem, swoją Królową Miłości i Piękna, a nie swoją żonę Elię. Eddard Stark zaprzyjaźnia się z Howlandem Reedem ze Strażnicy nad Szarą Wodą.

Banda wyjętych spod prawa, Bractwo z Królewskiego Lasu, zostaje pokonana przez królewskie siły pod dowództwem Arthura Dayne’a; podczas bitwy młody giermek, Jaime Lannister, odznacza się na polu walki i zostaje pasowany na rycerza. Później zostaje członkiem Królewskiej Gwardii. Zostaje też wydziedziczony przez ojca. Tywin Lannister rezygnuje ze stanowiska namiestnika w proteście i wraca do Casterly Rock.

282-283 o.P. Rebelia Roberta: Rhaegar Targaryen porywa Lyannę Stark. Brat i ojciec Lyanny żądają od Aerysa, by przywołał syna do porządku, ale Obłąkany Król zabija ich obu. Aerys żąda głów Roberta Baratheona i Eddarda Starka od Jona Arryna. Rody Arrynów, Starków i Baratheonów wszczynają rebelię. Robert zgłasza swoje prawa do tronu, które wywodzą się od jego pradziadka, Aegona V. Tak rozpoczyna się Rebelia Roberta, zwana również Wojną Uzurpatora. Hoster Tully zgadza się przyłączyć się do rebelii. Ród Tyrellów pozostaje lojalny wobec króla i oblega zamek Roberta, Koniec Burzy, utrzymywany przez jego brata, Stannisa. Namiestnik Jon Connington zostaje pokonany w Bitwie Dzwonów i wygnany do Wolnych Miast. Armia rebeliantów pokonuje rojalistów w Bitwie nad Tridentem. Książę Rhaegar zostaje zabity. Ród Lannisterów maszeruje na pomoc królowi Aerysowi, ale obraca się przeciwko niemu i oblega miasto. Król Aerys zostaje zabity przez Jaime'go Lannistera. Księżniczka Elia Martell i jej dzieci – Aegon i Rhaenys Targaryen, zostają brutalnie zamordowani przez chorążych Lannisterów, co powoduje spór między Eddardem Starkiem i Robertem Baratheonem. Ned Stark i Howland Reed pokonują Gwardię Królewską, strzegącą Wieżę Radości, gdzie więziona jest Lyanna. Tam znajdują ją martwą. Robert zostaje królem Siedmiu Królestw i poślubia Cersei Lannister. Ned wraca do Winterfell ze swoim synem, bękartem Jonem Snow. Lojalni ludzie Targaryenów przewożą dwójkę najmłodszych dzieci Aerysa – księcia Viserysa i księżniczkę Daenerys, w bezpieczne miejsce w Wolnych Miastach.

Panowanie Króla Roberta Edytuj

289 o.P.[1] Rebelia GreyjoyaBalon Greyjoy ogłasza się królem Żelaznych Wysp. Zostaje pokonany, a jego dwaj synowie zabici. Król Robert przyjmuje jego kapitulację. Syna Balona, Theon Greyjoy, zostaje wychowankiem i zakładnikiem Eddarda Starka.
297 o.P. Magister Illyrio Mopatis z Pentos zaprasza Viserysa i Daenerys Targaryen, by zostali w jego posiadłości. Oferuje swoją pomoc w odzyskaniu Żelaznego Tronu.

Namiestnik Króla, Jon Arryn, odkrywa, że następcy Żelaznego Tronu, to bękarci. Wkrótce po tym Arryn zostaje otruty.

Gra o tron Edytuj

298 o.P.[1] Rozpoczynają się wydarzenia z Pieśni lodu i ognia. Pierwszych pięć tomów obejmuje trzy lub więcej lat, w tym rok 300 o.P.

Na Północy, po tysiącach lat, znów pojawiają się Inni. Atakują zwiadowców z Nocnej Straży i grupę dzikich.

Po śmierci Roberta Baratheona Siedem Królestw pogrąża się w Wojnie Pięciu Królów, konflikcie, który ciągnie się przez kolejne tomy powieści.

Na wschodzie wykluwają się smoki Daenerys Targaryen.

299 o.P. Za Murem pojawiają się nowe, niepokojące wieści dotyczące trwającego tam konfliktu. Bracia z Nocnej Straży wyruszają na wyprawę na odległą północ.

Na wschodzie Daenerys Targaryen podbija wielkie miasta nad Zatoką Niewolników, uwalnia niewolników i pogrąża region w chaosie.

300 o.P. Po trwającym dekadzie lecie, zima ostatecznie pochłania Westeros.


Przypisy Edytuj

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 o. P. – od Podboju Aegona.