Wikia

Westeros&Essos

Hodor

717stron na
tej wiki
Komentarze14


Hodor – stajenny w Winterfell. Jego prawdziwe imię to Wylis.

Charakterystyka Edytuj

Hodor jest dużym mężczyzną o łagodnym usposobieniu, jednak z upośledzeniem umysłowym, ponieważ jest w stanie tylko powiedzieć jedno słowo, Hodor. Hodor ma ponad siedem stóp wzrostu, brązowe oczy i brodę takiej samej barwy. Osha zasugerowała, że jego duży rozmiar jest wynikiem pokrewieństwa z olbrzymami. 

Pochodzenie imienia Edytuj

Historię imienia Hodora poznajemy w piątym odcinku szóstego sezonu serialu. Kiedy Bran w jednej ze swych wizji z jaskini Trójokiej Wrony odwiedza Winterfell, kryjówkę bohaterów atakują Inni. Meera bezskutecznie próbuje obudzić Brana, by wwargował się w Hodora i rękami tchórzliwego olbrzyma wyniósł ich z pułapki. Bran nie przerywa wizji przeszłości, ale pod wpływem głosu towarzyszki wchodzi do umysłu Hodora – wykorzystuje w tym celu obecność nastoletniego Hodora, jeszcze zdrowego na umyśle Wylisa w Winterfell. Teraźniejszy Hodor ratuje Brana i Meerę. Tuż po wyjściu z jaskini Meera krzyczy w kierunku Hodora „hold the door” (trzymaj drzwi), po czym sama odciąga nosze Brana w śnieżną zamieć. Teraźniejszy Hodor całym swoim ciałem napiera na drzwi, broniąc ich przed hordą Innych. W tym samym czasie Bran obserwuje w swojej wizji, jak Willis przewraca się na ziemię w ataku drgawek, krzycząc „hold the door, hold the door, hodddoor, hodor…”. Hodor ginie rozszarpany przez nieumarłych, do końca heroicznie broniąc drzwi.

Historia Edytuj

Gra o tron Edytuj

Po wypadku, Bran Stark potrzebuje sposobu poruszania się po zamku. Maester Luwin projektuje dla chłopca kosz – Bran może być noszony w nim na plecach Hodora. Stajenny staje się więc „pojazdem” Starka, chociaż czasami zapomina o chłopcu, co zazwyczaj kończy się boleśnie dla Brana.

Starcie Królów Edytuj

Podczas szturmu Theona Greyjoya na Winterfell, Hodor kryje się w kryptach wraz z Oshą, Branem, Rickonem, Meerą Reed i Jojenem Reed. Po rozmowie z umierającym maesterem Luwinem, zostanie podjęta decyzja, że Bran i Rickon powinni być rozdzieleni. Hodor idzie z Branem, Jojenem i Meerą na północ, w stronę Muru.

Nawałnica mieczy Edytuj

Hodor ucieka wraz z Branem, Meerą i Jojenem na północ. Docierają w końcu do Nocnego Fortu i spotkają Samwella Tarly z Nocnej Straży. Ten prowadzi ich przez sekretne drzwi na dole studni, która prowadzi ich za Mur. Spotykają oni Zimnorękiego, enigmatyczną postać o niepewnej lojalności.

Taniec ze Smokami Edytuj

Docierają do jaskini Trójokiej Wrony, ale zostają zaatakowani przez Innych na zewnątrz wejścia do jaskini. Bran wykorzystuje swoje zdolności jako warg i wchodzi w Hodora, by walczyć z Innymi, ale traci przytomność i budzi się w jaskini. Jaskinia jest zamknięta dla Innych, więc nie może im towarzyszyć Zimnoręki. Wewnątrz jaskini, grupa spotyka Dzieci Lasu i Trójoką wronę.

Kreacja w adaptacjach Edytuj

W telewizyjnej adaptacji serii jest on grany przez Kristiana Nairna.

Więcej od Wikii

Losowa wiki