FANDOM


Król Jaehaerys I Targaryen, znany również jako Rozjemca, Mądry, Stary Król – czwarty Król Andalów, Rhoynarów i Pierwszych Ludzi zasiadający na Żelaznym Tronie Siedmiu Królestw z dynastii Targaryenów. Był trzecim synem i czwartym dzieckiem króla Aenysa I Targaryena i jego żony Alyssy Velaryon, młodszym bratem Rhaeny, Aegona i Viserysa oraz starszym bratem Alysanne i Vaelle oraz przyrodnim bratem Boremunda i Jocelyn Baratheonów, bratankiem Maegora I Okrutnego i wnukiem Aegona I Zdobywcy. Jaehaerys zasiadł na tronie po śmierci swego stryja, jego panowanie nad zjednoczonym Westeros jest jednym z najlepszych w historii, a sam król jest uważany za największego w historii. Doprowadził do wielu zmian i reform oraz rozwoju Siedmiu Królestw. Jego panowanie dało pokój, bogactwo, sprawiedliwość i stabilność królestwu. Panował 55 lat, od 43 o. P.[1] do 103 o. P. Był żonaty ze swoją siostrą Alysanne razem mieli 13 dzieci: Aegona, Alysse, Aemona, Baelona, Daelle, Aeryna, Vaegona, Maegelle, Valeriona, Viserre, Gaemona, Saere i Gaele. Po jego śmierci na Żelaznym Tronie zasiadł jego wnuk Viserys I Targaryen. Był on smoczym jeźdźcem i dosiadał smoka Vermithora.

Wygląd i Charakter Edytuj

Historia Edytuj

Wczesne Życie Edytuj

Jaehaerys urodził się 34 roku o. P. w Królewskiej Przystani jeszcze za życia swego królewskiego dziadka Aegona I Zdobywcy, trzeci syn i czwarte dziecko księcia Smoczej Skały i dziedzica Żelaznego Tronu, Aenysa Targaryena i jego żony Alyssy Velaryon, miał starsze rodzeństwo Rhaene, Aegona i Viserysa oraz młodsze Alysanne i Vaelle. Kiedy Jaehaerys miał 3 lata zmarł jego dziadek i jego ojciec wstąpił na tron jako Aenys I, Jaehaerys zamieszkał w Królewskiej Przystani, tam się wychowywał i kształcił.

Panowanie jego ojca był bardzo trudne i faktycznie zmieniło się w chaos, młody Aenys nie dorównywał ojcu i brakowało mu sił aby utrzymać jego królestwo w jedności. Problemem Targaryenów były ich Valyriańskie zwyczaje potępiane przez lud i wszystkie wiary Westeros. Mimo że w czasie podboju władcy Smoków nawrócili się na Wiarę Siedmiu to ich praktyki były nie do zniesienia dla septonów, sytuacje pogarszał ponad brat król Aenysa, Maegor Targaryen który brał sobie nowe żony i jawnie uprawiał poligamie. W końcu doprowadziło to wszystko do wybuchu powstania Wiary Wojującej która chciała wysadzić Aenysa i bluźnierczych królów z Westeros, nie pomogło nawet wysłanie Maegora na wygnanie do Pentos. Aenys stawił opór i tak rozpoczęła się wojna domowa. W końcu kiedy zamieszki wybuchły i w stolicy król Aenys stwierdził że miasto ie jest bezpieczne dla jego dzieci. Dla tego odesłał synów Viserysa i Jaehaerysa oraz swe córki i są żonę Alyssane na Smoczą Skałę, a wkrótce sam się tam udał.

Niebawem Aenys poważnie zachorował i niedługo przybyła do niego królowa - wdowa Visenya Targaryen i osobiście przejęła nad nim opiekę, stan króla się poprawił. Ale kiedy dowiedział się że jego najstarsze dzieci, córka Rhaena i syn Aegon są oblężeniu w Crakehall załamał się i zmarł. Niedługo potem Visenya posłała po swojego syna do Pentos i pomogła mu przejąć władze w królestwie, Maegor zasiadł na Żelaznym Tronie. Visenya tym czasem wróciła na skałę aby pilnować swoich cennych zakładników. Kiedy oblężony w Crakehall Aegon dowiedział się o postępowaniu stryja ruszył na niego, jednak został przez niego zabity, a jego siostra - żona została zmuszona do poślubienia Maegora. Przez najbliższe dwa lata panowania Maegora cała rodzina królewska była przetrzymywana na Smoczej Skale w charakterze zakładników, prócz Viserysa który był giermkiem stryja. Dopiero śmierć królowej wdowy w 44 AL spowodowała takie zamieszanie na Skale że królowa Alyssa uciekła ze skały razem z swoimi dziećmi Jaehaerysem, Alysanne i Vaellą, oraz udało jej się wykraść Mroczną Siostrę.

Rodzinie udało się znaleźć schronienie w końcu Burzy u lorda Robara Baratheona, tym czasem brat Jaehaerysa, Viserys był torturowany przez 9 dni przez Maegora z nadzieją że jego matka po niego wróci. Alyssa nie ugięła się a Viserys zmarł wobec czego Velaryonka koronowała na króla Jaeharysa, który zyskał poparcie wielu lordow oraz lorda Robara który został Prorektorem Królestwa i Królewskim Namiestnikiem. Niedługo w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł król Maegor Jaehaerys mógł zasiąść na tronie.

Panowanie nad Westeros Edytuj

Jaehaerys zasiadł na tronie w roku 48 o. P., tuż po tym gdy królestwo rozdarły ambicje zbuntowanych lordów, furia Wielkiego Septona oraz okrucieństwo stryja, Maegora I. Miał 14 lat, gdy Wielki Septon włożył mu na głowę koronę ojca, Aenysa. Jego panowanie rozpoczęło się od regencji jego babci, królowej Alyssy. Po osiągnięci pełnoletności, poślubił swoją siostrę Alysanne. Ich małżeństwo okazało się płodne.

Chodź Jaehaerys obiął tron w młodym wieku, szybko dowiódł że jest prawdziwym królem. Był dobrym wojownikiem, biegle władał kopią oraz łukiem i miał talent do jazdy konnej. Dosiadał Vermithora - potężnej bestii o jasnobrązowej i spiżowej barwie, trzeciego pod względem wielkości z żyjących smoków, po Balerionie i Vhagar, Zdecydowany w myśli i czynie był mądry ponad swoje lata i zawsze szukał najbardziej pokojowego rozwiązania. Jaehaerys zmarł w roku 103 LA.

Jaehaerys rządził długo i sprawiedliwie; przywrócił dobre stosunki między Targaryenami a Wiarą, podejmował się wielkich dzieł, by zapewnić ludziom dobrobyt, zniósł restrykcyjne prawa i te, które były nadużyciami, np. prawo pierwszej nocy. Jego królowa Alysanne zwiedzała kontynent na swoim smoku, osobiście rozwiązując problemy prostych ludzi. Również Nocna Straż mogła liczyć na ich pomoc. Przez swoje dzieła Jaehaerys został nazwany "Pojednawcą", bo pokazał ludziom z Westeros korzyści płynące z bycia jednym narodem, rządzonym przez jednego króla. Zmarł po pięćdziesięciu latach rządów.

Jego królową, Alysanne, również powszechnie kochano, jako że była piękna i pełna życia, a także urocza i bardzo inteligentna. Niektórzy powiadali, że władała królestwem w równym stopniu co jej mąż.

Małżeństwo i Potomstwo Edytuj

Jaehaerys poślubił zgodnie z tradycją dawnej Valyrii swoją siostrę Alysanne Targaryen, razem tworzyli zgodne i szczęśliwe małżeństwo, nawzajem się wspierając, mieli razem 13 dzieci:

 • Książę Aegon Targaryen (pomiędzy 50/59 o. P. - ?) - pierworodny syn Jaehaerysa i Alysanne, zmarł w młodym wieku.
 • Księżniczka Alyssa Targaryen (pomiędzy 51/60 o. P. - ?)- drugi dziecko i pierwsza córka Jaehaerysa i Alysane, poślubiła potem swego młodszego brata Bealona.
 • Książę Aemon Targaryen (pomiędzy 52/61 o. P. - 92 o. P.) - trzeci dziecko i drugi syn Starego Króla i Dobrej Królowej, książę Smoczej Skały i dziedzic ojca aż do swej śmierci. Poślubił przyrodnią siostrę ojca, a swą ciotkę lady Jocelyn Baratheon, z którą miał córkę Rhaenys. Zginą w czasie wyzwalania Tarthu spod władzy myrijskich piratów.
 • Książę Baelon Targaryen znany również jako Wiosny Książę lub Odważny (pomiędzy 53/62 o. P. - 101 o. P.) - czwarte dziecko i trzeci syn Jaehaerysa i Alysanne, książę Smoczej Skały i królewski namiestnik, żonaty ze swą siostrą miał trójkę dzieci Viserys, Daemona i Aegona. Zmarł na skutek ran.
 • Księżniczka Daella Targaryen (pomiędzy 54/63 o. P. - 82 o. P.) - piąte dziecko i druga córka Dobrego Króla i Dobrej Królowej, poślubiła lorda Orlego Gniazda i namiestnika wschodu Rodrika Arryna, razem mieli co najmniej jedno dziecko Aemme Arryn.
 • Książę Aeryn Targaryen (pomiędzy 55/64 o. P. - ?) - szóste dziecko i czwarty syn pary królewskiej, zmarł młodo.
 • Arcymaester Vaegon Targaryen znany jako Bez Smoka (pomiędzy 56/77 o. P. - ?) - siódme dziecko i piąty syn króla Jaehaerysa, wybrał on ścieżkę służby i uczył się w Cytadeli, został maesterem a potem arcymaesterem.
 • Septa Maegelle Targaryen - (pomiędzy 57/78 o. P. - 96 o. P.) - ósme dziecko i trzecia córka Jaehaerysa i Alysanne. Została w młodym wieku oddana wierze i została septą. W czasie szalejącej w stolicy zarazy szarej łuszczycy nie przeraziła się i pomagała chorym, karmiła nawet dzieci chore na łuszczyce, w końcu sama zachorowała i zmarła.
 • Książę Valerion Targaryen (pomiędzy 58/79 o. P. - ?) - dziewiąte dziecko i szósty syn Dobrego Króla i Alysanne, zmarł w młodym wieku.
 • Księżniczka Viserra Targaryen (pomiędzy 59/80 o. P. - ?) - była dziesiątym dzieckiem i czwartą córką Jaehaerysa i Dobrej Królowej, została zaręczona z lordem Białego Portu, była osobą dziką i pełną życia, jednak zginęła w wyniku nieszczęśliwego wypadku kiedy po pijanemu ścigała się po ulicach stolicy.
 • Książę Gaemon Targaryen (60/81 o. P. - ?) - był jedenastym dzieckiem i siódmym synem pary królewskiej, zmarł młodo.
 • Księżniczka Saera Targaryen(61/82 o. P. - ?) - dwunaste dziecko i piąta córka Jaehaerysa i Alysanne, podobnie jak jej siostra Maegella została oddano do Wiary, jednak znacząco różniła się ona charakterem od siostry. Uciekła ona z nowicjatu za Wąskie Morze. Przez pewien czas przebywała w Lys, a potem w Starym Volantis gdzie dożyła swych dni jako właścicielka słynnego domu rozkoszy.
 • Księżniczka Gael Targaryen znana jako Zimowe Dziecko - (62/83 o. P. - 99 o. P. ) - był trzynastym i ostatnim dzieckiem pary królewskiej a ich szóstą córką. Była słaba na umyśle, lecz mająca słodkie usposobienia stała się ulubienicą królowej. Zniknęła z dworu w roku 99 o. P. Oficjalnie zmarła na letnią gorączkę, lecz w rzeczywistości utopiła się w Czarnym Nurcie po tym, jak wędrowny minstrel uwiódł ją i porzucił, nie pozostawiając jej nic poza rosnącym brzuchem.
 1. o. P. – od Podboju Aegona.


v  d  e
Lord: Królowa Daenerys Targaryen Dziedzic: brak
Dom Targaryen.svg
Siedziba: (na wygnaniu) Ziemie:
Tytuł(y): Królowa Meereen • Khaleesi Wielkiego Morza Traw • Królowa Andalów, Rhoynarów i Pierwszych Ludzi (pretendent) • Władca Siedmiu Królestw (pretendent) • Protektor Królestwa (pretendent)
Przodkowie:Aegon IVisenyaRhaenys TargaryenAenys IMaegor IRhaena TargaryenAegon TargaryenJaehaerys I TargaryenAlysanne TargaryenViserys I TargaryenRhaenys TargaryenDaemonAemma ArrynRhaenyraAlicent HightowerAegon IIHelaena TargaryenAemondAegon IIIViserys II TargaryenJaehaeraJaehaerys IIMaelorDaeron IBaelor IAegon IVNaerysAemon SmokDaenaRhaenaElaenaDaeron IIDaenerys ze Słonecznej WłóczniMyriah MartellDaemon BlackfyreBrynden RiversAegor RiversShiera SeastarBaelor Łamacz WłóczniAerys IAelinorRhaegelMaekar IDyanna DayneAerion Jasny PłomieńAegon VDuncan MałyDaeron
Zmarli członkowie:Aerys IIRhaella TargaryenRhaegar TargaryenElia MartellRhaenys IIAegon VIViserys TargaryenKhal DrogoRhaegoAemon Targaryen
Domownicy:Jorah MormontTyrion LannisterBarristan SelmyRakharoKovarroAggoIrriDoreahJhiquiMalakhoMissandeiSzary RobakDaario NaharisMossador

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki