FANDOM


Serial występuje Sk występuje Nm wspomniany Udw występuje Tzs wspomniany

Jaqen H'ghar – jeden z Ludzi Bez Twarzy, młody, szczupły, przystojny mężczyzna, którego włosy na jednej połowie głowy są czerwone, zaś na drugiej – białe. Zawsze się uśmiecha. Dba o higienę osobistą. O sobie i o innych mówi w trzeciej osobie. Pochodzi z Wolnego Miasta Lorath. Jaqen cechuje się znakomitym słuchem – jest w stanie usłyszeć bezszelestnie podkradającą się Aryę. Dziewczynka ma niekiedy wrażenie, że tajemniczy mężczyzna czyta w jej myślach.

Starcie królów Edytuj

Jaqen jest jednym z trzech więźniów transportowanych przez Yorena na Mur. Wyciągnięci z najgłębszej ciemnicy, podróżują zamknięci na wozie i skuci kajdanami, a zdaniem Aryi nawet Yoren się ich obawia. W odróżnieniu od swych towarzyszy H’ghar jest uprzejmy, a jego sposób wysławiania się wskazuje na pewne wykształcenie. Więzień w jakiś sposób przypomina Aryi jej dawnego nauczyciela, Syria Forela. Podczas ataku Amory’ego Lorcha na ludzi Yorena, Jaqen i jego towarzysze znajdują się w płonącej stajni. Skuci łańcuchami, zamknięci za kratami wozu, nie mają szans na ucieczkę. Lorathijczyk błaga Aryę o pomoc. Dziewczynka podrzuca mu siekierę, po czym ucieka przed pożarem.

Wkrótce H’ghar wraz z ludźmi ser Amory’ego przybywa do Harrenhal. Wśród osób służących w potężnej twierdzy rozpoznaje Aryę. Mężczyzna przyznaje, że dziewczynka uratowała życie jego i dwójki towarzyszy, a ponieważ Czerwony Bóg (prawdopodobnie ognisty R'hllor) wyciągał po nich swe ręce, trzeba spłacić należy mu dług. Jaqen stwierdza, że zapłatą za życie może być tylko śmierć i proponuje Aryi następującą umowę: dziewczynka wybierze trzy dowolne osoby, a on je uśmierci. Arya wskazuje wyróżniających się okrucieństwem ludzi ser Gregora Clegane’a: Chiswycka oraz Weese’a. H’ghar zabija ich obu.

Jaqen Faceless Man Valar

Jaqen po zmianie twarzy.

Jaqen podczas rozmowy w bożym gaju przyznaje, że zna prawdziwą tożsamość dziewczynki. Przy ostatnim nazwisku Arya próbuje wymóc na Jaqenie pomoc w uwolnieniu przetrzymywanych w Harrenhal ludzi z Północy. Gdy ten odmawia, dziewczynka wymawia jego imię jako ostatniej ofiary, a mężczyzna po raz pierwszy okazuje strach. Szantażowany, zgadza się na propozycję Aryi i wraz z Dzielnymi Kompanionami i towarzyszami z wozu zabijają ludzi ser Amory’ego. Dziewczynka odwołuje imię Jaqena, jednak ten stwierdza, że musi umrzeć. Przesuwa ręką przed swoją twarzą i tym prostym gestem zmienia całkowicie swoje oblicze. W miejsce mężczyzny o biało-rudych włosach pojawia się człowiek o pełniejszej twarzy, haczykowatym nosie, ciemnych oczach i kędzierzawej czuprynie. Jeden z jego zębów staje się złoty, a na policzku pojawia się blizna. Wraz ze zmianą wyglądu zmienia się też sposób mówienia Jaqena, który odtąd zwraca się do Aryi w drugiej osobie. Na pożegnanie mężczyzna daje dziewczynce żelazną monetę i mówi, że jeśli chciałaby go kiedyś spotkać, niech uda się do Braavos. Pieniążek i słowa valar morghulis mają zapewnić jej podróż każdym z braavoskich statków.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew *

*- nie pokazuje twarzy.

POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy

Image galleryEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.