FANDOM


Serial występuje
TVBook
Nie znamy innego króla poza Królem Północy, który jest Starkiem. Nie obchodzi mnie, że jest bękartem. Krew Neda Starka płynie w jego żyłach. Jest moim królem, od dzisiaj aż do jego ostatniego dnia!

Król Jon Snow (wym. /dʒɒn snoʊ/), właściwie Aegon Targaryen – główny bohater pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego, piątego, szóstego i siódmego sezonu Gry o tron, debiutujący w odcinku premierowym. Jon jest synem Rhaegara Targaryena i Lyanny Stark, ale ze względu na nienawiść króla Roberta Baratheona do Targaryenów, wuj chłopaka, Eddard Stark adoptuje go i przedstawia jako swojego bękarciego syna.

Po pokonaniu rodu Boltonów, północni lordowie ponownie ogłaszają swoją niezależność i mianują Jona nowym Królem Północy i następcą Robba Starka.

Biografia Edytuj

Tło Edytuj

Jon baby

Ned wraca z nowonarodzonym Jonem do Winterfell, a Catelyn patrzy z przerażeniem.

Jon Snow uważany jest za bękarta lorda Eddarda Starka. Ned nigdy nie wyjawił nikomu tożsamości matki chłopca, nawet samemu Jonowi, co jest niecodzienne, jako iż zazwyczaj bękarci mieszkają z matkami i nie znają swoich ojców. Wyruszając na południe, by dołączyć do rebelii swojego przyjaciela, Roberta, zostawił swoją nową żonę Catelyn Tully w Riverrun, która później urodziła jego pierworodnego syna, Robba. Wkrótce Eddard powrócił z wojny z niemowlęciem, które nazwał swoim bękartem.

Jon and Robb

Jon i Robb bawią się w śniegu za młodu.

Uznani bękarci wielkich panów zazwyczaj odsyłane są do innych zamków lub twierdz, będących w posiadaniu ich rodziców, by dobrze się nimi zajęto, ale aby równocześnie nie wychowywały się razem z prawowitymi dziećmi lordów. Jednakże Eddard Stark ogłosił, że wychowa Jona w Winterfell razem ze swoimi potomkami. Robb zawsze traktowany był jak dziedzic Północy, ale bękart Neda nigdy nie miał gorszego życia niż jego młodsi bracia, Bran i Rickon. Obecność Jona w zamku zawsze była źródłem sprzeczek między Eddardem i jego żoną Catelyn. Chłopak zawsze przypominał jej o tym, że Ned zdradził ją, lecz mimo to zawsze kochała swojego męża. Natomiast samego Jona zawsze nienawidziła. Nie była jego macochą, ponieważ bękart nigdy nie został legitymizowany. Lecz mimo to zawsze był dobrze traktowany przez żonę swego ojca. Była dla niego oschła i unikała kontaktu, kiedy mogła, ale nigdy nie był przez nią zaniedbany[3][4]. Cat wspomina, że kiedy Jon był młody i zachorował, ona żałowała, iż wcześniej modliła się o jego śmierć i pozostała przy chłopcu całą noc, modląc się do bogów, by pozwolili mu przeżyć. Wtedy też zaakceptowała to, że nie może winić Jona za romans swojego męża.

Arya and Needle

Igła, prezent dla Aryi od Jona.

Jako bękart, Jon dorastał, czując się jak odmieniec. Ogólnie był traktowany dobrze, zawsze miał dach nad głową, jednakże w przypadku większych uczt, w których brały udział wielkie rody szlacheckie, Jon nie mógł zasiadać blisko swojej rodziny przy braciach i siostrach i zazwyczaj pozostawał z tyłu sali[3]. To jednak mu nie przeszkadzało, ponieważ mógł wtedy bawić się jak każdy prostaczek oraz pić tyle alkoholu, ile chciał, czego lord Eddard Stark zabraniał swoim pozostałym dzieciom. Jon otrzymał stosowne szkolenie bojowe od kasztelana Winterfell, ser Rodrika Cassela. Był bardzo dobrym przyjacielem swojego przybranego brata Robba oraz jego towarzyszem w treningu i jeździe. Ze swojego przybranego rodzeństwa największa więź łączyła go z Aryą, która ze względu na swoją chłopięcą naturę również czuła się jak odmieniec. Druga siostra Jona, Sansa nie była tak uprzejma wobec przybranego brata i często obrażała go, najprawdopodobniej mając za przykład swą matkę. Z pozostałymi braćmi, Branem i Rickonem, Jon rozwinął ciepłą, braterską więź.

Sezon 1 Edytuj

Winter is Coming Bran Robb Jon

Jon i Robb sprawdzają Brana.

Jon Snow i Robb sprawdzają umiejętności łucznicze Brana, kiedy ich ojciec Eddard otrzymuje list o dezerterze Nocnej Straży, który został złapany. Karą za ucieczkę jest śmierć, lord Stark zabiera więc swoich synów do miejsca, gdzie trzymają dezertera Willa. To pierwszy raz, kiedy Bran obserwuje egzekucję, a kiedy uciekinier zostaje położony na pieńku, Jon Snow ostrzega młodszego brata, aby nie odwracał wzroku, ponieważ ich ojciec będzie o tym wiedział. Po wszystkim chwali Brana za to, że zachował swą postawę[5].

Screen Shot 2013-06-16 at 12.18.27 AM

Jon znajduje Ducha przy ciele matki szczeniaka.

W drodze powrotnej Eddard i jego synowie odnajdują ciało wilkora i kilka szczeniąt. Początkowo lord Stark rozkazuje zabić młode wilki, które nie przeżyją długo bez matki, ale Jon przekonuje go, że jego dzieci powinny zająć się szczeniętami, mówiąc, iż w herbie Starków znajduje się wilkor, a na dodatek zwierząt, tak samo jak prawowitych dzieci Eddarda, jest piątka i może to być znak od Starych Bogów. Ned ostatecznie zgadza się na to, mówiąc, że jego dzieci będą całkowicie odpowiedzialne za czyny wilków. Kiedy Bran pyta Jona, czemu nie policzył on siebie, bękart odpowiedział chłopcu, że nie jest Starkiem. Zanim jednak wszyscy odeszli, Jon odnalazł jeszcze jedno szczenię, oddalone od własnego rodzeństwa. Był to niewielki, czerwonooki albinos. Theon Greyjoy, zarządca lorda Starka, drwi z Jona, porównując jego życie do odnalezionego odmieńca. Bękart adoptuje albinosa i nazywa go Duchem[5].

Wkrótce, kiedy na ucztę do Winterfell przybywa król Robert Baratheon, z obawy przed szacunkiem wobec królewskiej rodziny, Jon nie zostaje wpuszczony na salę i zostaje na zewnątrz, gdzie rozładowuje swą frustrację na manekinie do ćwiczeń. Tam poznaje Tyriona Lannistera, brata królowej, który jako karzeł wie, jak to jest być odmieńcem i zna sposób myślenia Jona. Mężczyzna daje mu radę, aby nie bał się swojego pochodzenia i aby nosił swój bękarci tytuł jak tarczę, dzięki czemu będzie mógł się bronić przed kpinami innych, którzy nie zapomną o jego urodzeniu. Wkrótce w zamku zjawia się wuj Jona, Benjen Stark, który jest zwiadowcą Nocnej Straży. Chłopak mówi stryjowi, że chce dołączyć do zakonu, ponieważ tam nikt nie zwraca uwagi na pochodzenie rekrutów i nawet bękart może wysoko zajść[5].

Kingsroad3

Jon żegna się z Robbem.

Przed wyruszeniem w drogę, Jon wpada na Jaime’a Lannistera, który chcąc sobie zadrwić z marzeń bękarta, mówi mu jak bardzo cieszy się, że chłopak będzie bronił królestwa przed strasznymi kreaturami zza Muru. Potem żegna się ze wszystkimi, najpierw z Branem, który poprzedniego dnia spadł z wieży podczas wspinaczki i leży teraz nieprzytomny w swojej sypialni. Następnie odwiedza Aryę, której wręcza miecz, aby go zapamiętała. Przytula ją i mówi, że wszystkim mieczom nadaje się nazwę. Arya nazywa swój Igłą. Następnie Jon wychodzi na dziedziniec, gdzie po osiodłaniu konia żegna się z Robbem. Brat bękarta wyraża swe zdanie, iż Bran nie umrze, na co Jon odpowiada, że Starkowie są trudni do zabicia. Robb obiecuje, że kiedyś odwiedzi brata na Murze. Obaj żegnają się przytuleniem[3].

Po oddaleniu się od Winterfell, kiedy grupy Benjena oraz króla Roberta mają się rozdzielić, Eddard obiecuje Jonowi, że kiedy się znowu spotkają, opowie on mu o jego pochodzeniu i matce. Zapewnia go także, że Jon może i nie nosi nazwiska Stakrów, ale w żyłach bękarta płynie jego krew. Następnie Jon, Benjen i Tyrion, który zawsze chciał zobaczyć Mur, wyruszają na północ w stronę ziem Nocnej Straży[3].

Jon, Sam and Pyp

Jon i bracia Nocnej Straży podczas treningu.

W Czarnym Zamku Jon jest zawiedziony swoimi oczekiwaniami wobec Nocnej Straży. Zamiast szlachetnego zakonu, który broni królestwa przez dzikimi i Białymi Wędrowcami, zdaje sobie sprawę, że jest to miejsce, w które odsyła się przestępców i najgorsze kanalie. Od razu zyskuje on sobie nieprzyjaciela, ser Allisera Thorne’a, który trenuje nowych rekrutów. Wytrenowany w Winterfell Jon z łatwością pokonuje pozostałych rekrutów w trakcie treningów, przez co staje się głównym celem ich ataków oraz kpin[6].

Wkrótce Jon wyrusza na swoją pierwszą wartę na szczycie Muru. Spotyka go tam wuj Benjen, który mówi mu, że wkrótce wyrusza na zwiad. Jon nalega, by mógł z nim jechać, ale zwiadowca stanowczo odradza to bękartowi mówią, iż powinien najpierw zakończyć swój trening[6].

W ciągu następnych kilku dni, Jon zostaje złapany przez pozostałych rekrutów w zbrojowni i pobity, jednak ratuje go przybycie Tyriona, który mówi bękartowi, że nie jest on wcale lepszy od nich i tutaj wszyscy są równi. Jon oferuje pozostałym dodatkowy trening, na co przystają Grenn i Pypar[6]. Jon zaprzyjaźnia się także z Samem, grubym tchórzem, kiedy ten przybywa do Straży i broni chłopaka przed okrucieństwem Thorne’a. Zdenerwowany mężczyzna mówi mu, że łatwe traktowanie grubasa mu nie pomoże i zabije podczas następnej zimy[7].

Jon and Sam oaths

Jon i Sam składają przysięgę Starym Bogom.

Wkrótce Jon składa przysięgę Nocnej Straży przed czardrzewem. Mimo odmiennego wyznania, Sam nie chce zostawić przyjaciela samego i dołącza do Jona. Następnie nowym braciom Straży przyznawane są zadania. Jon ma nadzieję, że zostanie zwiadowcą, jednakże zostaje on wybrany na zarządcę lorda dowódcy Jeora Mormonta. Sam przekonuje złego Jona, że Mormoni osobiście nazwał bękarta swoim zarządcą, ponieważ prawdopodobnie widzi w nim potencjał i chce przygotować go do rządzenia Nocną Strażą w przyszłości. Jon początkowo twierdzi, że to Alliser Thorne przekonał pozostałych ze względu na niechęć do bękarta, jednakże wkrótce daje się przekonać Samowi[8].

Pewnego dnia do zamku wraca koń Benjena, ale nie ma żadnego śladu po samym zwiadowcy. Wkrótce Duch odnajduje ciała Othora i ser Jafera Flowersa[8].

Jon and Jeor

Lord dowódca Mormont wynagradza Jona.

Dowiedziawszy się o uwięzieniu Lorda Eddarda Starka, ser Alliser wyśmiewa Jona, drwiąc z niego i nazywając go bękartem zdrajcy. Jon grozi Thorne’owi nożem, za co zostaje zamknięty w swojej komnacie. Później ciało Othora zamienia się w upiora i atakuje on lorda dowódcę Mormonta. Jon i Duch przedostają się do jego komnaty i pozbywają się napastnika, paląc jego ciało[9]. W nagrodę Mormoni wręcza mu rodzinny mieczy z valyriańskiej stali, Długi Pazur, który jego syn, Jorah, pozostawił mu przed ucieczką do Essos[10].

Jon rozmyśla nad dołączeniem do armii Robba, wyruszającego przeciwko Lannisterom, jednak maester Aemon zatrzymuje go i wyjawia, że tak naprawdę jest Targaryenem i krewnym Obłąkanego Króla. Starzec opowiada bękartowi, że on także miał szansę uciec z Nocnej Straży, mógł nawet zostać królem, ale zrezygnował, ponieważ ze Strażą łączyły go głębokie więzi oraz święta przysięga. Nie także nic poradzić, kiedy cała jego pozostała rodzina została wymordowana w rebelii Roberta[10].

Jon and Pypar 1x10

Jon przekonywany do powrotu do Czarnego Zamku.

Kiedy wieści o egzekucji i śmierci Eddarda Starka docierają do Czarnego Zamku, Jon opuszcza Straż i wyrusza na południe, chcąc dołączyć do brata i pomścić swojego ojca. Jednakże Pyp, Grenn i Sam doganiają go i przekonują, aby wrócił do Czarnego Zamku nim ktoś zauważy ich zniknięcie. Później Jeor Mormont tłumaczy Jonowi, że niebezpieczeństwo nadchodzące z północy jest dużo większe, niż gra o tron odbywająca się w królestwie. Lord dowódca mówi Jonowi, że wkrótce Straż wyruszy na północ od Muru na zwiad, którego celem będzie odnalezienie Benjena oraz odnalezienie więcej informacji o nadchodzącym zagrożeniu. Jon obiecuje, że już więcej nie zwróci się ku dezercji oraz wyruszy razem z braćmi[11].

Sezon 2 Edytuj

Lord dowódca Jeor Mormont przygotowuje Jona przed dowództwem, podczas Wielkiego Zwiadu, który ma odnaleźć Benjena Starka oraz przyczynę pojawienia się upiorów. Nocna Straż przechodzi przez kilka opuszczonych wiosek dzikich i wkrótce docierają do twierdzy sojusznika Straży, Crastera. Jon nie może uwierzyć, że Craster żeni się z własnymi córkami i, co dziwne, nie ma żadnych synów. Ze wzajemnością nie pała przyjaźnią wobec mężczyzny. Craster wyjawia natomiast, że nie widział Benjena od bardzo dawna oraz to, że dzicy zbierają się na północy, jednocząc się pod królem za Murem, Mancem Rayderem. Jeor wyjawia Jonowi, że Craster obrzydza również jego, ale jest to jedyny dziki, który pomaga braciom Nocnej Straży i daje im schronienie, co uratowało już wielu z nich przed zamarznięciem w trakcie zwiadów[12].

Arriving at the fist of the first men

Jon na Pięści Pierwszych Ludzi.

Samwell zwraca się do Jona o pomoc dla jednej z córek Crastera, która jest w ciąży, Goździk. Obawia się mieć syna, ale nie wyjawia dlaczego. Jon jednak sprzeciwia się, chcąc być posłusznym wobec rozkazów Mormonta. Później bękart zauważa Crastera, wynoszącego noworodka wgłąb lasu. Jon postanawia iść za mężczyzną, który niedługo potem zauważa, jak pozostawia on dziecko na ziemi, jako dar dla Białych Wędrowców. Craster zauważa Jona i go ogłusza[13]. Następnego dnia mężczyzna wydala Straż ze swojej twierdzy, a Jeor wyjawia Jonowi, że wiedział o ofiarach Crastera złożonych z jego własnych synów, ale nic z tym nie robił, ponieważ dziki był dobrym przyjacielem i sojusznikiem Nocnej Straży[14].

Ygritte caught

Qhorin i Jon biorą Ygritte w niewolę.

Zwiadowcy docierają do starożytnej fortecy, znanej jako Pięść Pierwszych Ludzi i czekają tam na Qhorina Półrękiego i jego drużynę, idących tutaj z Wieży Cieni, jednej z siedzib Nocnej Straży. Kiedy Qhorin dociera do grupy Mormonta, proponuje zmianę w ich taktyce i podzielenie Straży na mniejsze grupki, które łatwiej przedostaną się do sił Mance’a. Jon prosi o pozwolenie o dołączenie do zwiadowców Qhorina, a Jeor przystaje na tę prośbę[15].

Jon lies with Ygritte 2x6

Jon i Ygritte ogrzewają siebie nawzajem

Qhorin prowadzi swoich ludzi do grobli, gdzie odnajdują i napadają na kilku dzikich wartowników. Jon zauważa, że jego przeciwnik to kobieta i waha się przed zabiciem jej. Przedstawia się ona jako Ygritte, ale nie zdradza szczegółów planów Mance’a. Qhorin zostawia Jona samego, by mógł zakończyć życie Ygritte, ale chłopak nie jest w stanie tego zrobić i dziewczyna ucieka. Jon dogania ją, ale za bardzo oddala się od grupy Qhorina i stwierdza, że będą musieli przeczekać noc. Ygritte przekonuje Jona, że powinni spać obok siebie, by dzielić się ciepłem ciała. Dziewczyna próbuje nakłonić Jona do miłości niedwuznaczynymi gestami, ale zwiadowca odrzuca jej starania, nie chcąc łamać swej przysięgi[16].

Po tym, jak Jon rozwiązuje nogi Ygritte, ta mówi mu, że wie, iż Jon jest prawiczkiem. Po drodze wypytuje go, dlaczego ludzie z Nocnej Straży nienawidzą wolnych ludzi. Ygritte wyjaśnia, że dzicy, jak i mieszkańcy Północy są potomkami Pierwszych Ludzi, ale ci pierwsi znaleźli się po złej stronie Muru, kiedy go budowano. Namawia go, by zapomniał o przysiędze i żył wolno. Kolejne seksualne posunięcie zmusza Jona do zagrożenia dziewczynie mieczem. Ygritte cofa się i pociąga za sznur, przewracając zwiadowcę na ziemię. Udaje się za nią w pościg, ale kiedy ją dogania, zostaje złapany przez innych dzikich i wzięty w niewolę. Ygritte mówi mu, że powinien skończyć z nią, kiedy miał okazję[17].

Jon kills Qhorin

Jon zabija Qhorina.

Ygritte przyprowadza Jona przed Lorda Kości i przekonuje, że Mance będzie miał do niego kilka pytań. Okazuje się, że Lord Kości również ma więźnia, Qhorina. Ten mówi Jonowi, że pozostali zginęli, szukając zagubionego zwiadowcy, dlatego powinien uczynić ich śmierci cennymi i wejść w szeregi wolnych ludzi jako szpieg. Następnie w trakcie podróży mówi Jonowi, że ma zrobić, co należy zrobić i udaje rozwścieczonego z powodu niesubordynacji młodego zwiadowcy. Qhorin spycha Jona ze wzgórza, co daje dzikim powód by sądzić, że oboje za sobą nie przepadają[18].

Kolejne etapy podróży nie przebiegają bez przeszkód. Qhorin wykorzystuje sytuację i nazywa Jona zdrajcą Nocnej Straży, chcąc zmusić go do zaatakowania i pokazania dzikim, że Jon nie jest ich wrogiem. Mężczyzna atakuje bękarta, powalając go na ziemię. Dwóch dzikich łapie go i odciąga do tyłu. Lord Kości zatrzymuje ich i pozwala na walkę Wron. Ygritte rzuca miecz Jonowi, który początkowo jedynie broni się i paruje ataki starszego brata Straży. Po krótkiej walce Qhorin nazywa Eddarda zdrajcą, a matkę Jona prostytutką, co doprowadza chłopaka do wściekłości. Jon jednym uderzeniem odrzuca miecz starszego zwiadowcy, a następnie przebija jego pierś, zabijając go. Dzicy, będąc pod wrażeniem, że młody bękart zabił legendarnego Qhorina Półrękiego, rozwiązują go i pozwalają mu wolno iść pośród nich. Ygritte prowadzi Jona na kraniec skarpy, skąd widać olbrzymi obóz Mance’a i pozostałych wolnych ludzi[19].

Sezon 3 Edytuj

Jon and Giant

Jon Snow obserwuje giganta w obozie dzikich.

Kiedy Ygritte prowadzi Jona do obozu, odkrywa on, iż cała społeczność wolnych ludzi ucieka na południe przed Białymi Wędrowcami, w tym kobiety i dzieci. Po wejściu między namioty dzikich zszokowany Jon obserwuje prawdziwego giganta. Mieszkańcy obozu są zaskoczeni widokiem brata z Nocnej Straży. Nazywają go wroną oraz rzucają w niego kamieniami. Ygritte odpędza od niego grupkę dzieci mówiąc, iż czarny kolor tutaj nie pasuje[20].

Jon, Ygritte i Lord Kości wchodzą do namiotu króla za Murem. Dziewczyna przedstawia zwiadowcę dużemu, brodatemu mężczyźnie, który pyta, dlaczego powinien interesować się małą wroną. Ygritte wyjaśnia, że jest on gotów dołączyć do wolnych ludzi oraz zdołał zabić Qhorina Półrękiego w uczciwej walce. W trakcie rozmowy Jon nagle klęka przed brodatym mężczyzną, którego uznaje za Mance’a Raydera i nazywa go mianem Waszej Miłości. Dzikich rozśmiesza zaistniała sytuacja. Jak się okazuje, mężczyzna przed którym Jon się pochylił to nie króla za Murem, lecz Tormund, jego zaufany wojownik. Mance Rayder to skromny mężczyzna, który obserwował rozmowę wrony i pozostałych dzikich z boku. Mówi on Jonowi, aby wstał z klęczek, jako iż za Murem nie znane są klasy społeczne i wolni ludzie nie muszą klękać przed sobą[20].

Mance cieszy się, że Qhorin nie żyje, ponieważ sprawiał wiele problemów wolnym ludziom. Następnie pyta Jona, dlaczego chce dołączyć do jego armii, na co ten odpowiada, że chce być wolny. Mance’a nie cieszy ta odpowiedź, ponieważ wyczuwa kłamstwo. Jon następnie wyjaśnia, że widział jak Craster oddaje swoje dzieci jako ofiarę dla tajemniczych stworzeń oraz czuje się źle z tym, iż lord dowódca Mormont o tym wiedział i nie miał zamiaru nic z tym zrobić. Bękart chce należeć do tej strony, która walczy w obronie żywych. Zadowolony z odpowiedzi, Mance nakazuje znaleźć Jonowi nowy płaszcz, tym samym przyjmując go w szeregi wolnych ludzi[20].

Got-game-of-thrones-34037192-953-536

Mance Rayder i Jon Snow.

Wkrótce Jon wyruszył na południe z innymi wolnymi ludźmi. Jon mówi Mance’owi, że zabicie Qhorina nie przyszło mu łatwo, ponieważ go lubił, Rayder odpowiada, iż lubi chłopaka, ale nie zawaha się zabić go, jeśli okaże się zdrajcą. Następnie wyjaśnia, jak silni i zarazem podzieleni są jego ludzie. Udało mu się zjednoczyć około dziewięćdziesiąt plemion, które nienawidzą siebie nawzajem, mówią siedmioma odmiennymi językami, są wśród nich kanibale i giganci. Dał radę przekonać ich do życia ze sobą, mówiąc jedynie, że nie przeżyją, jeśli pozostaną na północ od Muru, co było prawdą[21].

Następnie Mance zabiera Jona do jednego ze swoich zwiadowców, Orella. Ten siedzi nieruchomo na kamieniu, z oczyma zwróconymi wgłąb czaszki. Jon obserwuje latającego nad nimi orła i pyta, co się stało Orellowi. Mance mówi mu, że jest on wargiem. To jednak niewiele mówi chłopakowi, Rayder wyjaśnia więc, że wargowie to ludzie, mający zdolność wejścia w umysł zwierzęcia i zapanowania nad jego ciałem. Orell po chwili powraca do swojego ciała, a zapytany co widział, odpowiada, że ciała martwych wron i prycha w stronę Jona[21].

Horses 0303

Ciała koni ułożone w dziwnym kształcie.

Podczas dalszej wędrówki, na Pięści Pierwszych Ludzi dzicy odnajdują zaszlachtowane i pocięte ciała koni, ułożone w tajemniczy kształt. Mance zauważa, że te dzieło Białych Wędrowców i komentuje ich kreatywność. Jon zauważa, że są tutaj same konie i nie ma żadnych ludzi. Orell rozwiewa wątpliwości, mówiąc że tutaj były ciała wron, czym wskazuje, że powróciły one do żywych i odeszły wraz z armią Wędrowców. Mance mówi Jonowi, że wszyscy jego przyjaciele należą teraz do umarłych, a zapytany, czy ktoś mógł przeżyć, mówi, że jest to niezwykle niemożliwe[22].

Następnie Mance rozkazuje Tormundowi zabrać dwudziestu najlepszych ludzi, w tym Jona, i wyruszyć na Mur, w celu wspięcia się na szczyt i zaatakowania Czarnego Zamku od południa. Nakazuje im zaczekać na sygnał, a zapytany jak mają go rozpoznać, mówi, żeby Orell wysyłał swego orła ponad Mur każdej nocy. Mance ma zamiar wzniecić największy pożar, jaki widziała Północ[22].

W przeciągu następnych dni Tormund i jego grupa odłącza się od armii Mance’a i wyrusza w kierunku Muru. Tormund wypytuje Jona o szczegóły dotyczące patroli oraz częstotliwości. Orell mówi, że wiedzą, ile zamków broni Muru, ale chce wiedzieć, ile z nich jest obsadzonych. Jon wylicza trzy działające jeszcze miejsca: Czarny Zamek, Wschodnia Strażnica i Wieża Cieni. Zapytany o liczbę osób w Czarnym Zamku odpowiada, że mają tysiąc ludzi, po czym Orwell oskarża go o kłamstwo. Jon grozi wargowi, pytając co stanie się z jego orłem po śmierci człowieka. Ygritte stara się obronić Jona, jednakże zanim dochodzi do jakiejkolwiek sprzeczki, Tormund podchodzi do trójki i odpycha od nich Orwella, a następnie grozi chłopakowi, że jeśli go okłamuje, dziki rozpruje mu flaki przez gardło[23].

Jon and Ygritte s3e5

Jon i Ygritte kąpią się razem.

Wracając do swoich zadań, Jon mówi Ygritte, że nie musi go bronić. Ygritte wypomina mu, że to ona powstrzymała Lorda Kości przed zabiciem Jona oraz ręczyła za niego u Mance’a, dlatego winny jest on jej przysługę. Nieoczekiwanie dziewczyna wyjmuje miecz z pochwy Jona i ucieka z nim, mówiąc, że go ukradła i jeśli Jon chce odzyskać swoje ostrze, powinien skraść je z powrotem. Ygritte ucieka do jaskini, dokąd wbiega również Jon. Tam Ygritte zrzuca z siebie ubranie twierdząc, że chłopak musi udowodnić jej, że nie jest już wroną i nie dotyczą go składane niegdyś przysięgi. Dochodzi do pocałunku między nimi, a po krótkiej wymianie pieszczot uprawiają oni seks w jaskini[23].

The climb jon snow

Jon przerażony wspinaczką na Mur.

Wkrótce grupa Tormunda dociera do swego celu. Ten wspomina, że dawniej nie było żadnych drzew w odległości mili od Muru, gdyż wrony każdego dnia wychodziły z siekierami i ścinali zbędne rośliny. Orwell natomiast kpi sobie ze Straży mówiąc, że ich stado zmniejsza się z każdym rokiem. Jon i Ygritte przyznają się sobie nawzajem, że są przerażeni wspinaczką na Mur, kiedy zakładają i przygotowują niezbędny ekwipunek. Dziewczyna zauważa, że Jon jest odważnym i wiernym mężczyzną, lecz zbyt lojalnym by zdradzić swoich ludzi. Jednak Ygritte jest teraz jego kobietą i wierzy, że pozostanie wierny swojej kobiecie[24].

Tuż przed wspinaczką Tormund wyjaśnia Jonowi, co ma robić. Mówi mu także, żeby nie krzyczał kiedy spadnie, bo nie chce chyba, aby Ygritte takim go zapamiętała. W trakcie wspinaczki Tormund rozbija kawałek Muru, a spadające skały uderzają Jona w twarz. Chłopak leci w dół kilka metrów, jednak udaje mu się ponownie zaczepić o ścianę zanim pociągnie za sobą pozostałych[24].

Jon and Ygritte kissing

Jon i Ygritte na szczycie Muru.

Wkrótce uderzenie Ygritte o lód powoduje powstanie wielkiego pęknięcia, które szybko powiększa się, co skutkuje odłamaniem ogromnego kawałka Muru, na którym zaczepione były dwie pozostałe wspinające się grupy. Po chwili odłamuje się także fragment, po którym wspinali się Jon i Ygritte. Para spada i zawisa na napiętym sznurze, który u góry trzymają Tormund i Orell. Uważając ich za straconych, ten drugi wyciąga nóż i odcina linę pod sobą, chcąc pozbyć się zbędnego ciężaru. Jonowi udaje się rozbujać, dzięki czemu zaczepia się o ścianę, w ostatniej chwili ratując życie swoje i Ygritte[24].

Całej czwórce udaje dostać się na szczyt Muru, gdzie Jon i Ygritte kładą się, by odpocząć po męczącej wspinaczce. Ich odpoczynek zostaje jednak przerwany przez piękny widok z tak wysokiego punktu. Ygritte jest pod wrażeniem piękności otaczającego ją świata. Para bez słów podziwia widoki, po czym całują się na tle romantycznej scenerii[24].

Ygritte and Jon Bear and Maiden Fair

Jon i Ygritte na południu.

Po zejściu na dół, grupa podróżuje na południe. W trakcie wędrówki Ygritte rozmawia z Jonem o południowych bitwach oraz sensie noszenia herbów i wybijania rytmu w trakcie walk. Orwell ponownie zaczepia Jona, mówiąc mu, że ludzie robią różne rzeczy, kiedy im to pasuje, w tym łączą się, kochają, a także zabijają [25].

Zatrzymawszy się w lesie przed następną wędrówką, Jon słucha porad Tormunda dotyczących seksu i namiętności w związku. W trakcie następnej podróży Jon i Ygritte polują na łanię, którą udaje im się postrzelić, mimo wątpliwości Jona co do odległości. Następnie, kiedy grupa przechodzi obok starego młyna, Ygritte jest zachwycona jego widokiem i uznaje go za pałac. Jon wyjaśnia jej, że jest to prosty budynek jakich wiele jest na południu. Późniejsza rozmowa dotyczy tego, jak wygląda życie w Siedmiu Królestwach, a następnie przeradza się w flirt. Dalej Jon uświadamia sobie, że nie zostanie z Ygritte na długo, ponieważ żadnemu królowi za Murem nie udało się dotąd zdobyć Czarnego Zamku. Mówi swojej kochance, że oni wszyscy zginą, jeśli zaatakują, a ona poprawią go tylko, wskazując na to, że Jon zginie razem z nimi[25].

Wkrótce Jon i drużyna Tormunda zatrzymują się niedaleko chaty koniarza, który dostarcza wierzchowce Nocnej Straży. Dzicy chcą zabić staruszka, zabrać konie oraz cały jego dorobek, Jon jednak nie chce na to pozwolić. Nie widzi w staruszku zagrożenia, a że potrzebne są im tylko konie, proponuje ukraść zwierzęta i zostawić mężczyznę w spokoju. Tormund nie zgadza się i po chwili wszyscy dzicy wychodzą z ukrycia i otaczają chatę. Podczas biegu w stronę domu, Jon uderza mieczem o kamień, co denerwuje konie i zwraca uwagę koniarza. Starzec, widząc nadchodzące niebezpieczeństwo, wsiada na jednego z koni i ucieka. Ygritte ma jeszcze szansę powstrzymać uciekającego mężczyznę za pomocą łuku, lecz Jon powstrzymuje ją[26].

Niedługo dzicy doganiają i otaczają starca. Zabijają jego konia oraz powalają go na ziemię. Orwell słyszy tajemnicze krzyki z pobliskiej wieży, a Tormund mówi mu, że to burza albo duchy, choć w rzeczywistości był to Hodor, ukrywający się tam z Branem, Rickonem i Reedami. Tormund chce zabić starca, aby ten nie wyjawił Nocnej Straży o obecności dzikich. Jednakże Orwell zatrzymuje go, mówiąc iż Jon powinien to zrobić, jeśli chce dowieść swojej lojalności. Chłopak długo waha się i poganiany jest przez Ygritte oraz pozostałych wolnych ludzi. Unosi miecz nad głowę, jednak nie jest w stanie uderzyć starca. Zamiast czystego cięcia koniarz zostaje postrzelony strzałą w pierś przez Ygritte.

Rain of castamere jon snow

Jon walczy z Orellem.

Po tym Tormund każe pozostałym zabić wronę. Jon odpycha Ygritte, która jest gotowa mu pomóc i zabiera się do walki z dzikimi. W trakcie jego walki Tormund powstrzymuje kochankę bękarta przed pomocą, odrzucając jej łuk oraz zatrzymując dziewczynę. Nagle znikąd do walki Jona dołączają wilkory Brana i Rickona, które zabijają kilku przeciwników bękarta. Jon kontynuuje walkę z Orellem i przebija jego pierś mieczem, wyznając, iż cały czas miał rację co do przynależności bękarta. Warg w swym ostatnim tchnieniu przejmuje kontrolę nad swym orłem i atakuje Jona, powalając go na ziemię i atakując jego twarz. Zrzuciwszy z siebie atakującego ptaka, Jon zabiera jednego z koni i ucieka z miejsca walki[26].

Po drodze do Czarnego Zamku Jon zatrzymał się przy niewielkim oczku wodnym, by napoić konia i siebie oraz przemyć rany na twarzy. Po chwili dogania go Ygritte, która bez słowa zachodzi go od tyłu i grozi chłopakowi łukiem. Jon mówi dziewczynie, że nie miał wyboru i nigdy nie był jednym z wolnych ludzi. Jest pewien, że Ygritte go nie skrzywdzi. Mówi jej, że musi wracać do domu, jednak kiedy tylko się odwraca, dziewczyna puszcza cięciwę, przebijając jego bark strzałą. Osłabiony Jon z trudem wspina się na grzbiet konia, gdzie zostaje postrzelony w nogę drugą strzałą. Trzecia trafia go, kiedy koń jest już w pełnym biegu, oddalony od Ygritte[27].

Koń doprowadza półprzytomnego Jona do Czarnego Zamku, gdzie chłopak spada na ziemię przed bramą. Dwóch braci wprowadza go do środka i zostawia na ziemi. Tam, ku zadowoleniu obserwujących, Jon rozpoznaje Pypa i Sama. Przyjaciele każą zanieść go do komnaty i zająć się jego ranami[27].

Sezon 4 Edytuj

S04E1 - Jon Snow

Jon wyznaje swoje winy przed radą pięciu braci.

Po dojściu do siebie Jon wspomina swoje życie w Winterfell z Robbem, który niedawno zginął podczas ślubu swojego wuja, Edmure’a Tully. Sam powiadamia go, że bracia, którzy mają osądzić Jona i jego występki już na niego czeka. Tam, ser Alliser Thorne wypytuje bękarta o wszystko, co zdarzyło się za Murem. Jon potwierdza zabicie Qhorina Półrękiego i opisuje wydarzenia z własnej perspektywy[28].

Jon mówi, że kiedy bracia kłócą się o winy oraz sprawę życia i śmierci chłopaka, Mance Rayder podąża na Mur z setkami tysięcy wolnych ludzi. Opowiada im o planach króla za Murem, taktyce jego armii i o wielkim ogniu, który ma być sygnałem do ataku. Maester Aemon zabiera głos, broni Jona, porównując go do braci którzy wciąż łamią przysięgę częściej niż on i w końcu pozwala mu wyjść, darując chłopakowi życie[28].

Jon speaks

Jon omawia z braćmi Nocnej Straży zagrożenie ze strony dzikich.

Wkrótce do Czarnego Zamku przybywa sierota Olly, który opowiada Straży o napaści dzikich na jego wioskę. Ograbili oni wszystkie domy i zabili wszystkich poza samym chłopcem. Bracia słusznie zauważają, że mają zbyt mało ludzi, by mogli wyruszyć na południe i chronić mieszkańców Daru. Zapytany o jego perspektywę, Jon zgadza się z Thronem, że nie powinni oni opuszczać zamku, ale dbać o Mur i bronić go za wszelką cenę. Raptem na zewnątrz rozbrzmiewa dźwięk rogu, oznaczający powrót zwiadowców[29].

Są to Grenn i Edd Cierpiętnik, którym udało się uciec z Twierdzy Crastera po tamtejszej rewolcie, w której zginął lord dowódca Jeor Mormont. Jon nalega, że powinni tam pojechać i zabić dezerterów, ponieważ oni znają prawdę o siłach Nocnej Straży. Chłopak przyznaje, że powiedział dzikim, iż Straż ma tysiąc ludzi w Czarnym Zamku, a jeśli wolni ludzie dostaną się do Twierdzy Crastera, poznają prawdę[29].

Grenn and Jon - Oathkeeper

Jon i Grenn przedstawiają nowym rekrutom walkę z dzikimi.

Kiedy budowniczy przygotowują zamek do ataku, umacniając budynki, Jon i Grenn pokazują nowym rekrutom Straży walkę z dzikimi. Olly zgłasza na ochotnika do treningu, lecz starsi bracia odradzają mu to. Jon wybiera Locke’a i innego rekruta, aby przedstawili swoje umiejętności w walce. Ten pierwszy z łatwością rozbraja swojego przeciwnika i powala go na ziemię. Trening przerywa im Thorne, który stanowczo sprzeciwia się zachowaniu Jona i rozkazuje mu wrócić do swoich obowiązków jako zarządcy[30].

Kiedy Jon odkłada miecze ćwiczebne, podchodzi do niego Locke, który przedstawia się i mówi, że miał chłopaka za szlachetnie urodzonego. Jon odpowiada, że jego ojciec był szlachcicem, ale matka nie. Zapytawszy Locke’a co on robi na Murze, ten żartobliwie odpowiada, że poczuł potrzebę ratowania królestwa. Następnie poprawia się i zmyśla historię, jakoby został przyłapany na przestępstwie i wolał przywdziać czerń. Tak naprawdę Locke został wysłany tutaj przez samego Roose’a Boltona, który chciał śmierci Brana i Rickona po tym, jak dowiedział się o ich sfałszowanej śmierci[30].

Jon Snow speech

Przemowa Jona.

Wieczorem Sam i Jon rozmawiają w bibliotece o bezpieczeństwie ludzi, w tym Goździk. Następnie rozmawiają o Branie, któremu Sam pomógł wyruszyć za Mur, kiedy Jon był z dzikimi. Locke podsłuchuje rozmowę, a dowiedziawszy się, że Bran może być w Twierdzy Crastera, przerywa im i nakazuje Jonowi iść do Thorne’a[30].

Mężczyzna mówi mu, że pozwoli bękartowi iść do Twierdzy, ale nie może nikomu rozkazać iść z nim. Wszyscy uczestnicy mają być ochotnikami. Jon wygłasza przemowę do zebranych w sali braci i prosi o dołączenie do misji. Zgłaszają się Grenn, Edd i kilku innych braci oraz Locke, który robi to dla własnej korzyści. Jon waha się, mówiąc iż nie pozwoli rekrutowi iść na północ, ale Thorne zezwala na złożenie przysięgi[30].

Jon Snow-So4Ep5

Jon przygotowujący się do walki z Karlem.

Kiedy bracia docierają do Twierdzy Crastera, wysyłają Locke’a na zwiad. Po powrocie ten wylicza siły dezerterów, którzy żyją beztrosko z żonami byłego właściciela. Jon chce aby jego ludzie wypoczęli, gdyż ruszają o zachodzie słońca. Tak też się dzieje. Jon i pozostali bracia wybiegają z lasu na otwarty teren przy Twierdzy i walczą z dezerterami, z łatwością ich pokonując. Tymczasem Locke unika walki i dostaje się do chaty, w której trzymani są Bran oraz jego towarzysze. Młody Stark dostaje się do umysły Hodora i zabija porywacza, kiedy ten próbuje uciec z Branem na plecach[31].

Tymczasem Jon dalej walczy u boku swoich braci z Nocnej Straży z dezerterami. Chłopak dostaje się do środka twierdzy, gdzie jest świadkiem zabójstwa jednego z braci przez Karla Tannera. Dezerter drwi z bękarta, nazywając go Lordem Snow i mówiąc mu o życiu tutaj. Dochodzi do wyrównanego pojedynku. Pomiędzy kolejne uderzenia Karl wplata następne kpiny. Jon jednak nie reaguje na nie i kontynuuje walkę, broniąc się mieczem przed zręcznymi cięciami noży dezertera. Karl spluwa swojemu przeciwnikowi w twarz i powala go na ziemię, zanim jednak jest w stanie cokolwiek zrobić, zostaje dźgnięty w plecy przez jedną z córek-żon Crastera. Kiedy się do niej odwraca, Jon przebija tył jego głowy swoim mieczem[31].

S04E5 - Jon Snow & Ghost

Jon i Duch spotykają się ponownie po odbiciu Twierdzy Crastera.

Na zewnątrz dobijani są ostatni dezerterzy. Edd naliczył pięciu straconych braci Nocnej Straży, w tym Locke’a, którego kark został złamany w tak nienaturalny sposób, że przeraża to nawet Jona. Pośród martwych buntowników zauważają brak Rasta, który uciekł przed walką wgłąb lasu. Po jakimś czasie Grenn zauważa ruch między drzewami. Kiedy Jon się odwraca, zauważa, że jest to Duch, z którym rozdzielił się dawno temu. Szczęśliwy chłopak klęka przed wilkorem i głaszcze go. Żony Crastera nie chcą wracać z wronami do Czarnego Zamku, ale nie mają zamiaru zostawać w Twierdzy Crastera. Jedna z nich każe spalić to miejsce wraz ze wszystkimi ciałami[31].

Po powrocie zwiadowców do zamku, Alliser Thorne nie przejmuje się losem braci ani dezerterów. Rozkazuje jedynie Jonowi zamknąć Ducha, gdyż zamek to nie miejsce dla dzikich zwierząt. Następnie, na zebraniu braci, Jon proponuje zagrodzić tunel wiodący za Mur, by dzicy nie mogli się dostać do zamku. Thorne i kilku innych stanowczo się temu sprzeciwia, Jon jednak nie poddaje się, mówiąc, iż zwykła brama nie powstrzyma ataku giganta. Alliser nie jest przekonany i porzuca plan Jona, dodatkowo dając mu codzienną wartę na szczycie Muru wraz z Samem[32].

S04E8 - Jon & Sam

Jon i Sam przerażeni po ostatnich wydarzeniach w Mole’s Town.

Do Czarnego Zamku docierają wieści o najeździe wolnych ludzi na Mole's Town. Sam jest zrozpaczony, ponieważ ukrył tam Goździk, mając nadzieję, że będzie bezpieczna. Tymczasem pozostali bracia są wściekli, ponieważ Thorne zabronił opuszczania zamku przed atakiem dzikich. Zastanawiają się, jakim cudem setka ludzi ma powstrzymać sto tysięcy. Edd Cierpiętnik prosi swoich przyjaciół, aby spalili jego ciało, jeśli go przeżyją, ponieważ nie chce on wracać do żywych[33].

W trakcie warty, Sam i Jon rozmawiają o życiu za Murem oraz o związkach między kobietą a mężczyzną. Sam zauważa, że ich przysięga nie zabrania im uprawiać seksu, lecz jedynie nie brać sobie żon ani nie płodzić dzieci. Jon nieudolnie stara się wyjaśnić przyjacielowi, jak wygląda sztuka miłości. Następnie pozwala Samowi zjechać na dół, samotnie stając na warcie[34].

Na jednej z drewnianych konstrukcji ląduje sowa, która kontrolowana jest przez warga dzikich z południa, czekających na sygnał Mance’a[34].

S04E09 - Jon (On the Wall)

Jon obserwuje sygnał Mance’a.

Raptem nad Murem rozbrzmiewa sygnał rogu. Mance wzniecił wielki pożar na północ od Muru, podpalając wielką część lasu. Jon obserwuje płomienie z przerażeniem, wiedząc, że już niedługo rozpocznie się bitwa. Tymczasem dookoła bracia rozpalają wszystkie pochodnie i przygotowują ekwipunek oraz machiny do walki. Kiedy Jon kończy zdawać raport z przygotowań Thorne’owi, mężczyzna przyznaje, że mogli zabezpieczyć tunel, jak sugerował chłopak. Na dole dzicy wychodzą na skraj lasu, krzycząc i machając bronią oraz pochodniami. Wśród nich znajdują się dwa giganty, w tym jeden dosiadający mamuta[34].

Alliser rozkazuje łucznikom napiąć łuki i czekać na jego sygnał, kiedy nagle Grenn upuszcza beczkę pełną oleju, która spada z Muru. Thorne motywuje swoich ludzi i jeszcze raz każe im napiąć cięciwy. Tymczasem z Czarnego Zamku dobiega dźwięk rogu. Dzicy z południe rozpoczęli swój szturm na Nocną Straż. Thorne daje dowodzenie na Murze Janosowi Slyntowi i sam schodzi na dół, wcześniej rozkazując łucznikom rozpocząć ostrzał[34].

Janos Slynt panikuje, widząc szarżujących dzikich. Twierdzi, że Nocna Straż to banda złodziei i przestępców, nie potrafi dojść do siebie. Grenn podchodzi do niego i Jona, przekazując mu fałszywy rozkaz od Thorne’a, który jakoby chciał widzieć Slynta na dole. Tchórzliwy mężczyzna odchodzi, pozostawiając dowództwo nad Murem Jonowi. Wiele dzikich ginie od strzał, niektórzy jednak dobiegają do Muru i zaczynają wspinaczkę. Jon jest pewien, że nie uda im się dotrzeć na szczyt przed wschodem, ponieważ sam podjął taki trud i wie, jakie to ciężkie[34].

Nocna Straż ma jednak taktykę na takie wyjście. Niektórzy łucznicy zostają opuszczeni na linie z krawędzi Muru i stamtąd prowadzą ostrzał. Dzicy odpowiadają ogniem i choć większość strzał nie dolatuje nawet do połowy Muru, jeden z gigantów używa swego olbrzymiego łuku. Strzała wielka jak oszczep z łatwością dolatuje do szczytu, a nawet ponad niego i niszczy jedną z drewnianych konstrukcji, a inna przeszywa jednego z braci, przybijając go do ziemi dopiero po drugiej stronie Muru[34].

Kiedy dzicy i gigant na mamucie znajdują się blisko tunelu, Jon rozkazuje zrzucić beczki z olejem na dół. Zabijają one niektórych z nich, lecz nie udaje im się powstrzymać mamuta. Giganci przywiązują łańcuch do bramy oraz do potężnego zwierzęcia, które popędzają aby wyrwać bramę z zawiasów. Jon, widząc, że zewnątrzna brama nie wytrzyma, wysyła Grenna i pięciu ludzi do tunelu, by powstrzymali atak i nie pozwolili przebić się dzikim do zamku[34].

Kolejne beczki zostają zrzucone. Tym razem zapalone knoty powodują eksplozję oraz podpalenie rozlanego wcześniej na ziemi płynu. Łańcuchy pękają, a futro mamuta zajmuje się ogniem, co zmusza przerażone zwierzę do ucieczki. Niestety na górze jedna z beczek nie zleciała z rampy i eksplodowała, nim mężczyźni zdołali ją zrzucić. Innym braciom udaje się wystrzelić pocisk z balisty prosto w serce biegnącego za mamutem olbrzyma. Na szczycie pojawia się Sam, który mówi, że zamek nie wytrzyma długo. Jon zastanawia się przez chwilę, po czym daje dowództwo Eddowi i wraz z Samem oraz innymi braćmi zjeżdża na dół.

Battle of Castle Black

Jon walczy z Thennem.

Kiedy winda powoli się przesuwa, Jon obserwuje masakrę na dziedzińcu Czarnego Zamku. Chłopak przekazuje Samowi klucz do pokoju Ducha i wyskakuje z windy, nim jeszcze dotknie ziemi. Przetoczywszy się po drewnie, Jon rzuca się w wir walki, oczyszczając platformę z dzikich. Po chwili do bitwy dołącza uwolniony przez Sama Duch. Jon zręcznie unika i paruje ciosy oraz tnie przeciwników, pozbawiając ich życia[34].

Po chwili zauważa go jeden z Thennów, Styr. Ucieszony widokiem swej kolejnej ofiary podchodzi do Jona i stacza z nim pojedynek. Chłopakowi ciężko jest dorównać wysokiemu, potężnemu mężczyźnie z toporem. Kanibal rozbraja Jona, odrzucając jego miecz, uderza go w twarz i stara się zakończyć jego życie. Chłopakowi udaje się zawiązać znaleziony łańcuch wokół broni Thenna i pozbawić go broni. Ten jednak jest zbyt silny. Uderza twarzą Jona o kowadło i przerzuca go przez palące się ognisko. Kiedy kanibal podnosi go z ziemi, chłopak spluwa mu w twarz i łapie leżący w pobliżu młot kowalki, po czym miażdży swojemu przeciwnikowi łysą czaszkę[34].

Ygritte dies

Ygritte umiera w ramionach Jona.

Odchodząc od miejsca walki Jon natrafia na Ygritte, która celuje do niego z łuku. Dziewczyna waha się przed postrzeleniem byłego kochanka. Jon uśmiecha się na jej widok, to jednak nie trwa długo. Po chwili Ygritte zostaje trafiona strzałą w plecy. Zszokowany Jon widzi, że to Olly posłał strzałę w jej kierunku. Ygritte chyli się ku upadkowi, ale Jon łapie ją w ostatnim momencie. W swoich ostatnich chwilach dziewczyna wspomina jaskinię i mówi, że powinni w niej zostać, jak twierdziła kiedy w niej byli. W swoim ostatnim tchnieniu Ygritte powtarza ulubione powiedzenie, które powtarzała Jonowi od pierwszej chwili ich spotkania, „nie wiesz nic, Jonie Snow”, po czym umiera w jego ramionach[34].

Kiedy bitwa się kończy, Jon i pozostali bracia otaczają Tormunda, który nie ma jeszcze dość walki mimo wielu ran. Jon mówi byłemu przyjacielowi, że to już koniec i żeby przestał walczyć. Ten jednak kontynuuje walkę, a sfrustrowany Jon zabiera jednemu z mężczyzn kuszę i strzela nią w nogę Tormunda, odkopuje broń z jego dłoni i każe zakuć go w łańcuchy[34].

Jon goes beyond the Wall

Jon wychodzi za Mur na spotkanie z Mancem.

Następnego dnia bracia Nocnej Straży sprzątają zwłoki z zamku i palą je. Sam jest zadowolony z ich zwycięstwa, lecz Jon wie, że to dopiero początek. Mance ma ogromną armię i tylko sprawdzał możliwości Straży. Następnie mówi, że idzie odnaleźć króla za Murem, który jest jedynym spoiwem łączącym plemiona dzikich w całości i bez niego wolni ludzie nie dadzą sobie rady. Po drodze przez tunel odnajduje ciała Grenna i jego towarzyszy oraz giganta, którego udało im się powstrzymać. Tuż przed otwarciem zewnętrznej bramy Jon oddaje Samowi Długi Pazur, którego obiecał nigdy nie zgubić, a następnie wychodzi na zewnątrz[34].

S04E10 - Jon & Stannis

Jon przekonuje Stannisa na przesłuchanie Mance’a.

Za bramą ciała dzikich i giganta stały się już ucztą dla wron. Jon bez słowa wchodzi na teren obozu Mance’a, nie zważając na otaczających go i zachodzących od tyłu ludzi. Po chwili unosi ręce, chcąc pokazać dzikim, że nie jest dla nich zagrożeniem. Jon kieruje się prosto do namiotu Mance’a, który wychodzi mu na powitanie. Zauważa, że chłopak powrócił do noszenia czarnego płaszcza. Jon mówi, że przyszedł z nim pertraktować, a Rayder wpuszcza go do swojego namiotu[35].

Mance spodziewał się, że Jon będzie lojalny wobec nich, lecz jego oczekiwania go przewyższyły, choć nie był to pierwszy raz, kiedy ktoś go zdradził. Po krótkiej rozmowie na temat wierności Jona oraz bitwy Mance każe podać sobie i Jonowi napój, który wypiją za pamięć Ygritte. Jon waha się, lecz Rayder mówi mu, że ze wszystkich sposobów, w jakie mógłby go zabić, trucizna byłaby ostatnią. Następnie oboje piją za swoich poległych towarzyszy, Ygritte, Grenna oraz Maga Mocarnego, giganta z tunelu. Mance tłumaczy Jonowi, że nie przyszli nic podbijać, lecz jedynie chcą skryć się za Murem przed nadciągającym z północy zagrożeniem. Kiedy Jon spogląda na wbity w pobliżu nóż, Mance uświadamia sobie, że chłopak przybył tutaj, by go zabić[35].

Rozmowę przerywa nagle róg wojenny. Pod Murem pojawia się kilkutysięczna armia złożona z kawalerii. Konnice atakują leśny obóz dzikich zarówno od północy jak i od południa, a na ich sztandarach widnieje gorejące serce i jeleń Stannisa Baratheona. Kawaleria bez trudu zabija niespodziewających się ataku dzikich i w ciągu kilku minut rozbija siły wolnych ludzi. Wkrótce przy namiocie Mance’a pojawiają się król Stannis Baratheon i jego namiestnik, ser Davos Seaworth. Król za Murem porzuca swoją broń, lecz odmawia zgięcia kolan przez Stannisem. Jon natomiast wyjaśnia, że przybył do obozu dzikich, by pertraktować z ich królem. Zapytany, co jego ojciec zrobiłby z Mancem, bękart przekonuje króla, aby go uwięził[35].

S04E10 - Burial of Ygritte

Jon wyprawia pogrzeb Ygritte według północnych tradycji.

W Czarnym Zamku odbywa się uroczysty pogrzeb poległych w walce braci Nocnej Straży, poprowadzony przez maestera Aemona. Bierze w nim udział cała Straż oraz ludzie i rodzina Stannisa Baratheona. Stos, na którym leżały dziesiątki ciał został podpalony przez kilku braci. Jon spostrzegł, że zza promieni obserwuje go tajemnicza kobieta w czerwieni. Następnie chłopak odwiedza zakutego w łańcuchy Tormunda, informując go o tym, że niedługo spalą ciała jego towarzyszy. Tormund mówi mu tylko, że Ygritte go kochała i należy ona do prawdziwej Północy. Jon zabiera ciało dziewczyny i wywozi je za Mur, gdzie, zrozpaczony, wyprawia jej północny pogrzeb pod czardrzewem[35].

Sezon 5 Edytuj

Jon zajął się treningiem nowych rekrutów, w tym Ollyego, których nie traktował łagodnie w trakcie szkolenia. W trakcie jednego z nich Melisandre przerwała Jonowi, wzywając go do króla Stannisa. Wyruszył z czerwoną kobietą na szczyt Muru, po drodze zastanawiając się, czemu nie jest jej tam zimno. Melisandre zdjęła mu rękawicę i pozwoliła dotknąć swojego ciepłego policzka, mówiąc Jonowi, że Pan Światła zapewnia jej ciepło. Zanim wyszli, kobieta zapytała chłopaka, czy jest prawiczkiem, na co on odpowiedział przecząco, co spodobało się jej[36].

Na szczycie Muru Stannis upewnił się, że Jon wie, kto rządzi teraz Winterfell i Północą. Ciekawiło go, dlaczego nie chce zemsty na zabójcach jego brata, a chłopak broni się swoimi przysięgami. Davos mówi, że wielu braci lubi Jona, lecz są wśród nich także wrogowie. Pyta Snowa, dlaczego wyniósł ciało jednej z dzikich za Mur. Ten odpowiada, że ona należała do Północy oraz to, że dzicy urodzili się po złej stronie Muru nie czyni ich od razu potworami. Stannis obiecuje Jonowi, że odbierze Winterfell Boltonom, jednak potrzebna mu będzie armia. Król Baratheon chce włączyć resztę wolnych ludzi do swojej armii, lecz do tego potrzebna mu aprobata Mance’a Raydera[36].

Jon and Mance wars to come

Jon próbuje przekonać Mance’a do ugięcia kolan przed Stannisem.

Podczas gdy ludzie Stannisa budują stos dla Mance’a, na wypadek gdyby ten się nie zgodził, Jon odwiedza go w jego komnacie więziennej. Mance przypomina chłopakowi, że kiedy pierwszy raz się spotkali, bękart był jego więźniem, a teraz, podczas ich ostatniego spotkania, wszystko jest odwrotne. Niestety, nie może się zgodzić na ugięcie kolan. Nie chce, by jego ludzie służyli Stannisowi, nawet jeśli byłby najlepszym królem w historii. Pod koniec rozmowy Mance pyta tylko, w jaki sposób przeprowadzą egzekucję i nie cieszy go fakt, że spłonie żywcem. Przyznaje Jonowi, że boi się śmierci i wolałby inaczej odejść z tego świata. Tuż przed wyjściem chłopak mówi Mance’owi, że popełnia błąd, po czym wychodzi[36].

Wieczorem schwytani dzicy, bracia Nocnej Straży i ludzie Stannisa zbierają się w Czarnym Zamku przy stosie, by obserwować śmierć Mance’a. Król Stannis ostatni raz prosi go o ugięcie kolan. Rayder jedynie życzy mu szczęścia w nadchodzących wojnach, a ludzie Stannisa przywiązują go do pala wystającego ze stosu. Melisandre wychodzi na środek i wygłasza krótką przemowę o życiu ludzkim oraz o bogach, po czym odbiera pochodnię od jednego z mężczyzn i podpala stos. Widząc cierpienia Mance’a Jon nie wytrzymuje i wychodzi z szeregu braci. Po chwili wypuszcza strzałę, trafiając Raydera prosto w serce, czym skraca jego ból[36].

Później Stannis wzywa Jona do siebie. Jest zawiedziony tym, że bękart okazał litość Mance’owi Rayderowi. Mówi mu, że ludzie nie pójdą za nim, jeśli nie będą się go bać. Jon odpowiada, że dzicy nigdy nie ruszą na wojnę Stannisa, człowieka który spalił ich króla żywcem, wolni ludzie podążą tylko za jednym z nich. Po chwili król pokazuje Jonowi list od Lyanny Mormont, siostrzenicy Jeora Mormonta i lady Wyspy Niedźwiedzia. Stannis napisał do niej z prośbą o dołączenie do jego sprawy, a ona odpisała, że Wyspa Niedźwiedzia nie zna innego króla poza Królem Północy, który jest Starkiem. Jon odpowiada, że ludzie Północy są podobni do dzikich, zawsze trzymają się swoich. Stannis utrzymuje, że Jon może mu pomóc. Nakazuje mu klęknąć i złożyć miecz u jego stóp, a kiedy wstanie będzie nosił nazwisko Stark i miano lorda Winterfell[37].

LCJonSnow

Jon zostaje wybrany nowym lordem dowódcą Nocnej Straży.

Później, na zebraniu, Sam cieszy się i mówi, że Jon zawsze na to zasługiwał, ten jednak przyznaje, że ma zamiar odmówić Stannisowi, mimo tego, że od zawsze chciał pozbyć się bękarciego nazwiska. Złożył przysięgę Nocnej Straży i zamierza jej dotrzymać. Po chwili zaczyna się głosowanie na dziewięćset dziewięćdziesiątego ósmego lorda dowódcę. Pierwszego kandydata, ser Allisera Thorne’a zgłasza Janos Slynt, następnie zgłoszony zostaje stary ser Denys Mallister. Maester Aemon, nie słysząc kolejnych zgłoszeń, rozpoczyna wstęp do głosowania, który zostaje przerwany przez Samwella. Sam drwi sobie z tchórzliwego zachowania Janosa, po czym zgłasza kandydaturę Jona Snowa, wyliczając jego zalety i poświęcenie w trakcie bitwy o Czarny Zamek[37].

Rozpoczyna się głosowanie. Bracia po kolei podchodzą do wazy i wrzucają do niej żetony różnego kształtu, które symbolizują różnych kandydatów. Po tym urna zostaje rozbita i rozpoczyna się liczenie głosów. Po podliczeniu żetonów wynikiem jest remis między Alliserem a Jonem. Maester Aemon podchodzi do liczydeł i nakłada jeszcze jeden żeton, dając przewagę jednego głosu Jonowi i tym samym czyniąc go kolejnym lordem dowódcą Nocnej Straży. Stronnicy Jona chwalą go gromkimi brawami i krzykami, a ten wstaje ze swojego miejsca z uśmiechem[37].

JonSnowS5E3

Lord dowódca Jon Snow zasiada na spotkaniu.

Wkrótce do komnaty lorda dowódcy przybywa Stannis z pytaniem, czy Jon przemyślał jego ofertę. Chłopak odpowiada, że całe życie marzył o zostaniu Starkiem, ale jest zmuszony odrzucić propozycję króla. Po krótkiej wymianie zdań Jon pyta, przez jaki czas ludzie Stannisa będą przebywać w Czarnym Zamku. Nocna Straż nie ma wystarczająco zapasów, by utrzymywać siebie, ludzi króla i uwięzionych dzikich. Stannis wyrusza niedługo i pozostawia los wolnych ludzi Jonowi. Przed wyjściem zaleca chłopakowi odesłać ser Allisera Thorne’a do innego zamku. Następnie ser Davos mówi Jonowi, że w swojej przysiędze mówił o chronieniu ludzi, ale dopóki Północą władają Boltonowie, Północ będzie cierpieć[38].

Na spotkaniu w sali Czarnego Zamku Jon po raz pierwszy zasiada przy ławie nad pozostałymi braćmi. Niepokoi się o nieobecnego Aemona, a Sam przeprasza w jego imieniu, ponieważ dzisiaj stary maester nie czuje się za dobrze. Jon zabiera głos, półżartem mówiąc, że przyszła pora na wybudowanie nowego wychodka i wraz z pierwszym budowniczym wyznaczyli posadę wychodkowego kapitana dla tego jakże ważnego zadania. Początkowo, chcąc zaniepokoić Allisera, kieruje wzrok w stronę niedoszłego lorda dowódcy, jednak w końcu wyznacza na to miejsce innego brata, twierdząc, że to odpowiednie zadanie dla rudego[38].

Janos before execution

Egzekucja Janosa Slynta.

Następnie zwraca się do ser Allisera Thorne’a, mówiąc że wykazał się podczas bitew stoczonych dla Nocnej Straży i mianuje go pierwszym zwiadowcą. Wyznacza także nowe zadanie Janosowi Slyntowi, dając mu dowództwo nad Szarą Wartą, opuszczonym zamkiem Nocnej Straży, i rozkazuje mu przywrócić fortowi jego dawną świetność. Po sprzeciwie dawnego dowódcy Złotych Płaszczy Jon mówi mu, że to nie była oferta, a rozkaz. Janos nie zgadza się z decyzją lorda dowódcy, mówiąc, że może wsadzić sobie ten rozkaz w swoją bękarcią dupę. Jon rozkazuje wynieść mężczyznę na zewnątrz, a Ollyego prosi o swój miecz. Edd i pozostali bracia wychodzą wraz z Janosem na platformę z windą, na której czeka pieniek. Jon dopija zawartośc swojego kufla i również wychodzi na zewnątrz, zabierając Długi Pazur[38].

Jon staje nad klęczącym Janosem i obnaża swój miecz. Prosi Janosa o jego ostatnie słowa. Ten zaczyna go przepraszać i błagać o litość. Zaczyna płakać i mówi, że zawsze się bał śmierci. Obiecuje, że będzie posłuszny. Jon przez chwilę się waha, jednak potem jednym czystym cięciem pozbawia Janosa głowy i życia. Po tym spogląda na stojącego przy balustradzie Stannisa, który kiwa do niego głową z aprobatą[38].

Jon dobrze sprawdza się jako lord dowódca. Nie wywyższa się ponad pozostałych braci, pomaga im w treningu i szkoleniu. Codziennie obserwują go Melisandre, Stannis i jego rodzina. Król wyznaje swej żonie, że nie wierzy, iż Jon jest bękartem Eddarda, Ned był zbyt honorowy by spłodzić syna z nieprawego łoża. Wkrótce Jon, przy pomocy Sama, wysyła listy do lordów Północy, prosząc o wysłanie ludzi, którzy zechcą dołączyć do Nocnej Straży. Początkowo nie chce wysyłać listu do Roose’a Boltona, zabójcy jego brata, ale Samwell przekonuje go, że Nocna Straż powinna pozostać neutralna, zwłaszcza w stosunku do Namiestnika Północy[39].

Melisandre and Jon Snow

Melisandre obnaża się przed Jonem.

Kiedy sam opuszcza jego komnatę, do środka wchodzi Melisandre, która przychodzi z prośbą o dołączenie Jona do armii Stannisa. Lord dowódca ponownie daje jej negatywną odpowiedź, broniąc się swoimi przyrzeczeniami. Kiedy kobieta chce mu pokazać cel ich walki, Jon odmawia, mówiąc, że nie uwierzy w żadną wizję z ognia. Zamiast tego kobieta staje przed nim i rozpina swą szatę, obnażając swe ciało przed obliczem Jona. Wydaje jej się, że może zdobyć zgodę lorda dowódcy za pomocą jednoznacznych gestów, lecz ten powstrzymuje ją zanim dojdzie do czegoś więcej. Melisandre wstaje z jego kolan i zmierza ku wyjściu. W drzwiach odwraca się i wypowiada słowa „nie wiesz nic, Jonie Snow”, ku przerażeniu samego Jona[39].

Pewnego dnia Jon szuka porady u maestera Aemona, przerywając jego rozmowę z Samem na temat Daenerys. Lord dowódca chce wydać rozkaz, za który połowa Straży może go znienawidzić, maester twierdzi jednak, że ci ludzie i tak już go nienawidzą, dlatego nie powinien się wahać. Nie zawsze będzie w stanie rządzić tak, jak to mu pasuje, ale Aemon wierzy, że Jon będzie w stanie znaleźć potrzebną mu siłę. „Zabij chłopca”, mówi mu, „i pozwól narodzić się mężczyźnie[40].

Jon and Tormund at Castle Black

Jon rozmawia z Tormundem.

Jon odwiedza zamkniętego w Czarnym Zamku Tormunda i wypytuje go o lokalizację pozostałych wolnych ludzi oraz ich przywódców. Dziki twierdzi, że chętnie poszli on za Mancem, ale za nikim innym nie ruszą. Kiedy Jon proponuje jego jako lidera, Tormund odpowiada tylko, że trudno jest przewodzić w kajdanach. Lord dowódca twierdzi, że mógłby rozkuć dzikiego, ponieważ nie jest jego wrogiem oraz nie widzi wroga w jego osobie. Jon zamierza wprowadzić zmiany w Nocnej Straży. Ich przysięga nakazuje chronić ludzi, do których zaliczają się także wolni ludzie. Jon chce, aby Tormund odnalazł resztki armii króla za Murem i sprowadził ich na południe. Kiedy ten odmawia, mężczyzna mówi mu, że poświęci życie tysięcy ludzi tylko dlatego, że jest zbyt dumny lub za bardzo się boi. Tormund stwierdza, że łatwo kpić sobie z człowieka zakutego w łańcuchy. Jon bez słowa rozkuwa go, pokazując mu, że nie są wrogami. Tormund ostatecznie zgadza się na uratowanie żyć swoim ludziom, ale pod warunkiem, że Jon wybierze się tam z nim[40].

Na kolejnym zebraniu Straży Jon ogłasza wszystkim braciom swoje plany dotyczące wolnych ludzi. Większość nie zgadza się z nim, uważając dzikich za swoich śmiertelnych wrogów. Sam broni go, zauważając, że w Darze jest wiele nieużywanych obecnie ziem, które mogą posłużyć za pola i farmy. Inny brat zauważa jednak, że wioski zostały opuszczone, ponieważ dzicy najeżdżali na nie i zabijali wszystkich mieszkańców. Nawet Edd Cierpiętnik, który zawsze był lojalny wobec Jona nie jest w stanie wybaczyć wolnym ludziom śmierci Grenna, Pypara i dziesiątek innych członków Nocnej Straży. Jon skwitował poprzednie wypowiedzi twierdząc, że lepiej będzie nauczyć się żyć z dzikimi niż powiększać armię umarlaków[40].

Kiedy Olly przynosi mu później posiłek, Jon prosi go o zabranie głosu w tej sprawie. Chłopiec nie wierzy, że lord dowódca ma zamiar zawrzeć pokój z dzikimi i wydaje mu się, że jest to pułapka, w którą chce ich wciągnąć. Jon zaprzecza. Olly mówi mu, że dzicy zamordowali jego rodziców oraz wszystkich w jego wiosce. Jon odpowiada, że tak teraz musi być. W ciągu następnych dni Straż zbiera się na dziedzińcu, by pożegnać króla Stannisa i jego rodzinę, wyjeżdżających odebrać Winterfell i Północ z rąk Boltonów[40].

Wkrótce nadchodzi dzień wyprawy. Jon przekazuje tymczasowe dowództwo nad Czarnym Zamkiem pierwszemu zwiadowcy, Alliserowi Thorne’owi. Sam natomiast życzy lordowi dowódcy bezpiecznej podróży i wręcza mu groty ze smoczego szkła, którymi zabił Białego Wędrowca, lecz wyraża nadzieję, że mu się nie przydadzą. Potem Jon i Tormund wyjeżdżają z zamku[41].

Jon at Hardhome

Jon i jego towarzysze przybywają do Hardhome.

Jon, Tormund i kilkunastu czarnych braci zabrało flotę królewską Stannisa i wyrusza do Hardhome, gdzie usytuowana jest wioska wolnych ludzi. Po przybiciu do brzegów przybyłych otoczyła grupa dzikich, który obserwowali ich bez słowa. Naprzeciw nim przychodzi Lord Kości, którego nie widzieli od bardzo dawna. Kiedy nazywa Tormunda zdrajcą, ten wyrywa mu broń z dłoni i okłada go do śmierci, po czym każe pozostałym zebrać radę starszych i usłyszeć propozycję Jona[42].

Jon wie, że dzicy i wrony nie są przyjaciółmi, ale nalega, aby ci powrócili z nim na Mur i uciekli przez nadchodzącym z północy niebezpieczeństwem. Zebrani nie wierzą, że mają jakiekolwiek szanse w walce z Białymi Wędrowcami, ale Jon wręcza im torbę pełną smoczego szkła, którym można walczyć z tymi istotami. Mężczyzna zdradza im los Mance’a, a Tormund broni go, mówiąc, że śmierć ich byłego króla była oznaką litości króla wron. Niektórzy się zgadzają, aprobatę wyraża także gigant Wun Wun, lecz są także przeciwnicy planu Jona[42].

Chętni wolni zbierają się u brzegu i wsiadają do łodzi, które zabierają je na oddalone statki. Karsi, która jako jedna z pierwszych przyłączyła się do Jona, najpierw wysyła swoje dwie córki, po czym wraca pomóc starcom. Nagle zrywa się zimny wiatr, a psy w obozie stają się niespokojne. Wszyscy dzicy z niepokojem rozglądają się, kiedy raptem pozostali za palisadą ludzie biegną w jej kierunku, krzycząc ze strachu. Z klifu ponad nimi stacza się potężna lawina. Jeden z wolnych rozkazuje zamknąć bramę i blokuje drogę ucieczki wystraszonym ludziom. Ich krzyki i uderzenia w bramę nagle ustają. Przy palisadzie pojawia się armia nieumarłych[42].

JonSnowHardhome

Jon zabija Białego Wędrowca.

Jon i Tormund próbują uspokoić biegnących w stronę wodę dzikich, lecz nic to nie daje. Tymczasem przy palisadzie rozpoczyna się walka między żywymi a martwymi. Jeden z braci woła Jona, lecz ten rozkazuje mu przewieźć wszystkich na statki i wrócić po niego później. Lord dowódca zabiera ze sobą Tormunda i pozostałych na lądzie czarnych braci i idzie wgłąb wioski, by odeprzeć atak. Tysiące nieumarłych z łatwością przedostają się przez ścianę i mordują każdego napotkanego żywego człowieka. Nagle na szczycie klifu pojawiają się cztery postaci na koniach. Jon zdaje sobie sprawę, że to Biali Wędrowcy. Dostaje się do budynku, w którym zostało smocze szkło w momencie, w którym gigant przebija się przez drewnianą ścianę, walcząc ze wspinającymi się na niego upiorami[42].

Jon i Thenn Loboda dostają się do środka, gdzie natykają się na jednego z Wędrowców. Dziki rozpoczyna z nim walkę, kiedy Jon biegnie po smocze szkło. Obsydianowe sztylety znajdują się pośród gruzu, lecz kiedy może je już zabrać, Wędrowiec, dla którego walka z Thennem nie była żadnym wyzwaniem, chwyta Jona za ramię i odrzuca go do tyłu. Dowódcy Nocnej Straży udaje się uniknąć cięć przeciwnika, ale ataki znalezioną bronią nie robią na nim wrażenia; miecze ze zwykłej stali pękają po kontakcie z bronią Białych Wędrowców. Zraniony Jon wydostaje się na zewnątrz, gdzie podnosi z ziemi Długi Pazur i w ostatniej chwili udaje mu się zablokować cios przeciwnika. Oboje zdziwieni się, że ostrze nie pękło. Po chwili mężczyzna odpycha broń Wędrowca i uderza w niego mieczem, rozbijając go na drobne kawałki lodu[42].

Hardhome-0

Jon spogląda na okrutną konkluzję masakry w Hardhome.

Wycieńczony Jon pada na kolana, podczas gdy dookoła nadal trwa bitwa. Edd Cierpiętnik pomaga mu wstać i mówi, że nie mogą poświęcić swojego życia dla smoczego szkła. W trakcie ich rozmowy setki nieumarłych zaczynają skakać z krawędzi klifu na wioskę. W międzyczasie pod naporem armii pada również palisada. Jon, Edd, Tormund i Wun Wun uciekają przez pole bitwy na brzeg. Ludzie wskakują do łodzi, a gigant wchodzi za nimi do wody i częściowo zanurzony idzie w stronę statków. Jon staje w łodzi i obserwuje, jak armia nieumarłych morduje resztki dzikich, którym nie udało się uciec. Na molo wchodzi Nocny Król, przywódca Białych Wędrowców, którego wzrok spotyka się ze wzrokiem Jona. Wędrowiec przedstawia mu swoją moc, przywracając do życia wszystkich umarłych, którzy od teraz należą do jego armii[42].

Jon, czarni bracia oraz zebrani dzicy przybywają na Mur od jego północnej strony. Gdzieś z góry spogląda na nich Alliser Thorne. Po chwili oczekiwania brama zostaje otwarta i wszyscy dzicy oraz gigant bezpiecznie mogą przejść przez Mur i Czarny Zamek. Wszyscy bracia Nocnej Straży obserwują marsz wolnych ludzi. Jon nie widzi jednak uśmiechów na ich twarzach. Zauważa także dezaprobatę samego Ollyego. Thorne mówi mu, że jego serce będzie zgubą Nocnej Straży[43].

Jon opowiada Samowi o bitwie w Hardhome oraz o Białych Wędrowcach. Boi się potęgi Króla Nocy, który potrafi wskrzeszać nieumarłych. Nazywa siebie pierwszym lordem dowódcą w historii, który poświęcił życie czarnych braci, by dzicy mogli przeżyć. Sam następnie prosi go o pozwolenie na wyruszenie do Starego Miasta, gdzie będzie mógł zostać maesterem w Cytadeli. Po chwili wahania Jon zgadza się i niedługo po tym jest świadkiem wyjazdu Sama i Goździk z Czarnego Zamku[44].

Wkrótce na Mur przybywa ser Davos Seaworth, który przynosi rozkazy od króla Stannisa. Domaga się on ludzi, zapasów i koni od Nocnej Straży, co wynagrodzi im kiedy zasiądzie na Żelaznym Tronie. W trakcie rozmowy Jona i Davosa do zamku przybywa Melisandre. Jej smutek jasno mówi mężczyznom, że Stannis przegrał i zginał wraz z rodziną[44].

Jon's death

Jon zostaje zabity przez własnych braci ze Straży.

Wieczorem Jon czyta listy w swojej komnacie, kiedy do jego komnaty przychodzi Olly informując go o jednym z wolnych ludzi, który zna los zaginionego Benjena Starka, który żyje i ukrywa się na północy. Jon dociera do grupy czarnych braci, którzy otaczają dzikiego. Mężczyzna przepycha się przez gapiów, jednak po drugiej stronie nie znajduje się dziki, lecz znak z napisem „zdrajca”. Kiedy się odwraca, zostaje godzony sztyletem w pierś przez Allisera, który mówi jedynie „za Straż”. Następnie podchodzą do niego kolejni bracia i powtarzają słowa Thorne’a, raniąc swego lorda dowódcę. Ten pada na kolana, lecz z tłumu wychodzi jeszcze Olly, który w ślad za swoimi braćmi przebija pierś Jona. Bękart pada na plecy i umiera w kałuży własnej krwi[44].

Sezon 6 Edytuj

Jons Body 0601

Ciało Jona po jego śmierci.

Ciało Jona zostaje pozostawione przez jego zabójców na dziedzińcu Czarnego Zamku. Zamknięty Duch próbuje przegryźć drewno, by dostać się do swojego pana. Wycie wilkora wkrótce przyciąga uwagę Davosa i kilku czarnych braci, którzy nie brali udziału w zabójstwie lorda dowódcy. Straż zabiera ciało mężczyzny do środka, gdzie kładą je na stole. Edd zamyka martwe oczy Jona i jest pewien, kto stoi za jego śmiercią, twierdzi, że ufać można tylko przebywającym obecnie razem z nim mężczyznom. Do środka wchodzi także Melisandre. Kobieta nie może uwierzyć, że Jon nie żyje; widziała go w Winterfell podczas jeden ze swych wizji[45].

Wkrótce odbywa się narada Nocnej Straży. Thorne nie ukrywa tego, że on oraz pozostali oficerowie Czarnego Zamku zabili Jona, lecz nie są oni zdrajcami. Zrobili to, by powstrzymać jedynego zdrajcę pośród nich. Tymczasem, kiedy Duch jest już przy swoim właścicielu, Edd i Davos rozmawiają o zemście za Jona. Wilkor nie wystarczy by powstrzymać Thorne’a. Ser Seaworth zauważa, że nie tylko oni mają dług życia u Jona. Edd wychodzi po pomoc, a pozostali w pokoju mężczyźni blokują drzwi[45].

Zdradzieccy bracia otaczają pokój, w którym przetrzymywane jest ciało Jona. Alliser obiecuje, że nie skrzywdzi żadnego z braci, którzy się poddadzą oraz pozwoli ser Davosowi opuścić Mur. Seaworth dziękuje mu za propozycję i mówi, że niedługo dadzą mu odpowiedź. Davos wie, że tak naprawdę nikt nie opuści tego pokoju żywy, jeśli otworzą im drzwi. Ich jedynymi szansami na przeżycie są Edd Cierpiętnik oraz, ku zdziwieniu czarnych braci, Melisandre[45].

Ghost Jon

Ciało Jona i Duch.

Wieczorem Alliser ponownie zjawia się przy komnacie i domaga się wpuszczenia go do środka. W odpowiedzi Davos zabiera miecz Jona i wyciąga go z pochwy, nie chcąc poddać się bez walki. Zdradzieccy bracia przynoszą młot, którym powoli niszczą drzwi. Przerywa im jednak uderzanie w bramę zamku. Brama trzeszczy przez chwilę, po czym zostaje wyłamana z zawiasów przez Wun Wuna, za którym do środka wbiegają Edd, Tormund i inni dzicy[46].

Po uratowaniu sytuacji przez dzikich, Davos prosi lady Melisandre o pomoc. Chce, by za pomocą jednego ze swoich magicznych zaklęć wskrzesiła Jona. Melisandre waha się, ale Davos mówi, że nie prosi o pomoc Czerwonego Boga, ani żadnego innego, lecz kobietę, która udowodniła mu, że cuda istnieją[46].

Jon Snow Alive

Jon zostaje przywrócony do życia przez Melisandre.

Melisandre zgadza się i wkrótce przeprowadza rytuał. Obmywa ciało Jona i przycina jego włosy oraz brodę, które następnie wrzuca do ognia. W trakcie prosi R'hllor o przywrócenie mężczyzny do życia. Nie otrzymuje jednak żadnej odpowiedzi. Po powtórzeniu po raz kolejny tej samej formułki rezygnuje i wychodzi z pokoju, zawiedziona. Komnatę powoli opuszczają także pozostali, w tym ser Davos. Raptem Jon otwiera szeroko oczy i bierze kilka głębokich wdechów[46].

Jon podnosi się i spogląda na zszokowanego Davosa. Następnie kieruje swój wzrok na rany na brzuchu i piersiach. Próbuje wstać ze stołu, ale ledwie trzyma się na nogach. Davos łapie go zanim ten upadnie i okrywa go swoim płaszczem. Do pokoju wraca Melisandre, która nie może uwierzyć w zmartwychwstanie Jona, tak jak przebywający tam mężczyźni. Ostatnie, co pamięta to Olly dźgający go w pierś, a potem nic, pustkę. Davos tłumaczy przerażonemu Jonowi, że nie powinien się poddawać. Zebrani dzicy i bracia Nocnej Straży obserwują Jona, kiedy ten wychodzi na zewnątrz. Schodzi na dziedziniec, gdzie wśród żywych witają go Edd i Tormund[47].

Screen Shot 2016-05-09 at 5.36.07 PM

Jon przygotowuje się na powieszenie buntowników.

Wkrótce zdrajcy zostają ustawieni w szeregu na platformie z windą. Jon przychodzi do nich i wysłuchuje ich ostatnich słów. Nie mogą uwierzyć, że Jon żyje, twierdzą, że tak nie powinno być. Ser Alliser Thorne mówi, że walczył i przegrał, a teraz zamierza odpocząć. Jedynie Olly nic nie mówi i bez słowa przyjmuje swój los. Jon przecina swym mieczem linę, która odciąga beczki spod nóg zdrajców, tym samym wieszając ich. Następnie ściąga z siebie płaszcz lorda dowódcy i oddaje go Eddowi, mianując go lordem dowódcą, po czym odchodzi, mówiąc, że jego warta już się zakończyła[47].

Book of the Stranger 36

Jon widzi się z Sansą po latach rozłąki.

Kiedy Jon przygotowuje się do ruszenia na południe, na zewnątrz słychać dźwięk rogu. Kiedy wychodzi ze swojej komnaty, po raz pierwszy od kilku lat, widzi swoją siostrę, Sansę. Początkowo oboje zaniemówili, a po chwili Jon zszedł do niej i objął ją. Później oboje rozmawiają o swoim dzieciństwie i życiu w Winterfell, siedząc w komnacie. W końcu siostra pyta Jona, co zamierza teraz robić. Ten odpowiada, że od dziś muszę się trzymać razem. Sansa sugeruje, że powinni odbić Winterfell i wrócić do domu[48].

Book of the Stranger 24

Sansa prosi Jona o pomoc w odbiciu Winterfell.

Wkrótce podczas posiłku do Czarnego Zamku przybywa posłaniec z listem z Winterfell. Ramsay Bolton, nowy Namiestnik Północy i lord Winterfell, grozi Jonowi, aby ten oddał mu Sansę. W przeciwnym wypadku zabije on Rickona, którego trzyma w lochu, a także wyruszy na północ i oskóruje każdego dzikiego na jego ziemiach, a potem zabije samego Jona. Sansa zauważa, że Roose, ojciec Ramsaya, został najprawdopodobniej zamordowany przez swojego syna. Stara się przekonać Jona, żeby podjął z nim walkę. Północ pamięta Eddarda Starka i na pewno dołączy do walki jego potomka. Jon jedynie kiwa głową z aprobatą[48].

DepartureFromCastleBlack

Jon, Sansa i ich przyjaciele opuszczają Mur, by odbyć podróż po Północy.

Wkrótce Jon, Davos, Melisandre, Sansa, Edd, Tormund i Brienne omawiają swój plan. Wyliczają siły przeciwnika oraz rody, które będą w stanie im pomóc. Sansa wskazuje także, że poza Północą, mogą ich wesprzeć również Tully’owie; Blackfish odzyskał Riverrun i walczy z siłami Freyów. Tuż przed odjazdem Sansa wręcza bratu nowy płaszcz, zdobiony wilkorem Starków. Przed odejściem Jon żegna się z Eddem Cierpiętnikiem, mówiąc mu żartobliwie, żeby nie zburzył Muru w trakcie nieobecności[49].

Początkowo Jonowi udaje się zdobyć wsparcie wolnych ludzi. Tormund popiera go, mówiąc, iż jeśli jego ludzie nie są zdolni poświęcić życia dla człowieka, który dla nich zginął, to zasługują na miano ostatniego pokolenia dzikich. Następnie Jon i Sansa udają się na Wyspę Niedźwiedzia, by znaleźć wsparcie u dziesięcioletniej lady Lyanny Mormont. Dzięki pomocy Davosa, który wie jak rozmawiać z dziećmi, udaje im się otrzymać sześćdziesięciu dwóch walecznych żołnierzy. Następnie wybierają się do siedziby Rodu Gloverów, lecz nie zyskują żadnego wsparcia[50].

Jon meets other houses s6

Jon w trakcie spotkania z Ramsayem, Umberami i Karstarkami.

Wkrótce, przed bitwą, Jon i jego ludzi spotykają się z Boltonami, Karstarkami i Umberami niedaleko Winterfell. Wciąż nazywając mężczyznę bękartem, Ramsay dziękuje mu za zwrócenie jego żony, a następnie rozkazuje mu klęknąć przed nim i poddać swoje nieliczne siły. Jon zgadza się z nim, mówiąc, iż bitwa nie będzie potrzebna. Lecz zamiast zejść z konia, wyzywa Boltona na pojedynek jeden na jednego. Ramsay nie zgadza się na to, nie chcąc ryzykować swojego życia, jeśli zwycięstwo podczas bitwy armii jest przesądzone. Zapytany o Rickona, Smalljon Umber wyciąga z torby głowę jego wilkora, Kudłacza i rzuca ją przed konie. Sansa grozi Boltonowi, że umrze, po czym odjeżdża do obozu. Ramsay kwituje jej słowa, zastanawiając się, za które części ciała wezmą się jego głodne ogary[51].

Nocą mężczyźni rozmawiają o swojej taktyce. Davos tłumaczy Jonowi, że największą bronią Ramsaya jest strach, którym kontroluje swych ludzi. Mają zamiar zaczekać na atak Boltonów i rozdzielić swoją armię na dwa skrzydła, które otoczą wojsko przeciwników. Zapytany przez Tormunda, czy naprawdę myślał, iż pojedynek jeden na jednego się odbędzie, Jon odpowiada, że chciał tylko zdenerwować Ramsaya i zmusić go do pierwszej szarży podczas bitwy. Sansa ostrzega Jona, że Ramsay nie wpadnie w jego pułapkę. On lubi sobie pogrywać z ludźmi i zna się na pułapkach jak nikt. Tego samego wieczoru Jon odwiedza Melisandre w jej namiocie i prosi ją, żeby nie przywracała mu życia, jeśli zginie podczas bitwy[51].

Jon prepares for battle s6

Jon obserwuje Ramsaya i Rickona.

Na moment przed bitwą, Ramsay wynosi naprzeciw swych armii Rickona. Zdejmuje liny z jego rąk i pozwala mu odejść do brata i siostry. Jon z przerażeniem patrzy na biegnącego w ich stronę chłopca i wsiada na konia, kiedy zauważa łuk w rękach Ramsaya. Jedzie w jego stronę, podczas gdy Bolton wypuszcza kolejne strzały w kierunku Rickona. Pierwsze dwie wbijają się w ziemię. Kiedy Jon jest już blisko Rickona, próbuje go złapać, ale kolejna strzała przebija mu pierś, nim mężczyzna znajduje się w dostatecznej odległości od chłopca[51].

Zdenerwowany Jon szarżuje samotnie prosto na armię Ramsaya, ale posłane w jego kierunku strzały ranią jego konia, który przewraca się i swojego jeźdźca. To była pułapka, w którą Ramsay od początku próbował wprowadzić swojego przeciwnika. Kawaleria sił Boltona rozpoczyna szarżę. Jon powoli wyjmuje Długi Pazur z pochwy i przygotowuje się na atak, kiedy nagle zza jego pleców nadjeżdża jego konnica. Obie armie miażdżą siebie nawzajem i rozpoczyna się krwawa masakra. Jon zręcznie unika kolejnych ataków i paruje ciosy, zabijając kilkunastu wrogich żołnierzy[51].

Battle of the bastards Jon main

Jon walczy przeciwko armii Ramsaya Boltona.

Tymczasem po jednej stronie formuje się ogromna ściana złożona z ciał martwych i rannych. Przybywają kolejni żołnierze Boltonów, który otaczają armię Jona, odcinając ich tarczami. Otoczeni walczący zostają zwabieni w pułapkę, którą sami chcieli zastosować. Zza tarcz wyłaniają się włócznie, które dźgają armię Jona i przesuwają się co chwilę do przodu, ściskając ich. Wybucha panika, dzicy uciekają w stronę góry ciał, mając nadzieję na ucieczkę. Jon zostaje przewrócony i żywcem pogrzebany pod starającymi się uciec mężczyznami. Przez chwilę wydaje mu się, że to koniec, lecz znajduje w sobie siłę, by wstać i wspiąć się nad przygniatających go ludzi[51].

Walki przy krańcach armii przerywa nagły dźwięk rogu. Znikąd pojawia się kawaleria Doliny, która rozbija niespodziewających się ataku żołnierzy Boltonów i uwalnia armię Jona z uścisku przeciwników. Tymczasem Jon wspina się na ścianę z ciał i obserwuje, jak Ramsay i jego dwaj oficerowie umykają z pola bitwy w stronę Winterfell. Wraz z Tormundem i Wun Wunem przedostają się na drugą stronę i udają się w pościg za Boltonem. Bramy Winterfell nie stanowią żadnego problemu dla giganta, który jednak pada na kolana po dostaniu się do zamku. Zszokowany Jon obserwuje wycieńczonego olbrzyma, kiedy nagle zostaje on trafiony strzałą prosto w oko i umiera[51].

Jon beating Ramsay

Jon stoi nad pobitym Ramsayem.

Tymczasem armia Jona wbiega do zamku i pozbywa się żołnierzy Boltona. Jak się okazuje, to Ramsay zabił Wun Wuna. Mówi on Jonowi, że przemyślał jego ofertę i bardzo chętnie odbędzie z nim pojedynek. Nakłada strzałę na łuk i strzela w stronę mężczyzny. Jon w ostatnim momencie podnosi z ziemi tarczę i broni się przed nadlatującym zagrożeniem. Powoli zbliża się w stronę swoje przeciwnika, po drodze stale broniąc się przed jego strzałami. Udaje mu się uderzyć Ramsaya w twarz. Następnie okłada przewróconego mężczyznę pięściami, aż zauważa Sansę i zdaje sobie sprawę, że to ona powinna zakończyć życie Ramsaya[51].

The Winds of Winter 20

Jon odsyła Melisandre na południe w ramach kary za morderstwo Shireen.

Wkrótce herby Boltonów zostają zdjęte z murów a na ich miejscu zawisają proporce Starków. Jon rozkazuje pochować ciało Rickona w krypcie pod zamkiem, obok ich ojca i przodków. Po tym Sansa pyta go, gdzie zamknęli Ramsaya. Wieczorem siostra Jona udaje się do pobitego Boltona i spuszcza na niego głodne psy, które zabijają swojego pana[51].

Wkrótce w wielkiej hali w Winterfell Jon spotyka się tam z Melisandre i Davosem. Seaworth rzuca kobiecie spalonego jelenia, którego wręczył Shireen przed wyjazdem do Czarnego Zamku. Każe on Melisandre przyznać się, co zrobiła. Czerwona kobieta waha się, jednak wkrótce mówi Jonowi, że spaliła księżniczkę na stosie. Na sugestię oraz osobistą prośbę rozżalonego Davosa Jon rozkazuje Melisandre opuścić Północ i nie wracać, w przeciwnym razie skończy na stryczku[1].

Winds of winter jon snow

Jon mówi Sansie, że powinni sobie ufać.

Tymczasem do Winterfell przybywa biały kruk, który jest symbolem zmieniającej się pory roku. Sansa mówi Jonowi, że zima nadeszła, a mężczyzna odpowiada jej, że ojciec zawsze im to obiecywał. Siostra nazywa go Starkiem i twierdzi, że to Jon powinien zostać lordem Winterfell. Przyznaje, że powinna powiedzieć Jonowi o Littlefingerze oraz o jego armii z Doliny. Jon poucza Sansę, że powinni sobie teraz ufać, w czasach, w których mają niezliczonych wrogów[1].

The Winds of Winter 22

Nowonarodzony Jon w rękach Eddarda Starka przy łożu swej matki, Lyanny Stark.

Za Murem, Bran, posiadłszy umiejętności Trójokiej Wrony ponownie udaje się w wizję przeszłości do Wieży Radości, by dokończyć swoje widzenie. Widzi młodego Eddarda Starka, który, zabiwszy chroniących wieżę rycerzy, wchodzi do środka i widzi swoją siostrę, Lyannę, leżącą w łóżku splamionym krwią. Jak się okazuje, Lyanna urodziła właśnie dziecko, Jona. Kobieta nakazuje swemu bratu przysiąc, że będzie chronił chłopca przed gniewem Roberta. Jej dziecko to syn Rhaegara Targaryena, a młody Baratheon nienawidzi Targaryenów; nie zawahałby się więc przed zabiciem dziecka[1].

Jon Snow is declared King in The North Season 6 Episode 10 Preview.

Jon Snow okrzyknięty Królem Północy.

Tymczasem w Winterfell zbierają się dzicy, lordowie Północy oraz lordowie Doliny. Ci ostatni nie zgadzają się na sojusz z dzikusami. Inny lord chce wracać do domu i ukryć się przed nadchodzącą zimą. Głos zabiera młoda Lyanna Mormont. Zwraca się ona do kilku mężczyzn, mówiąc im, że Starkowie zawsze stali po stronie ich rodów, lecz mimo to nie dołączyli oni do armii Jona. Dziewczynka kończy swoją wypowiedź mówiąc, iż Północ pamięta i zna tylko jednego króla, Króla Północy. Nie obchodzi ją, że Jon to bękart, dopóki w jego żyłach płynie krew Eddarda Starka. Dziewczynka ogłasza Jona swoim królem, a po chwili dołączają do niej pozostali lordowie, wykrzykując i przysięgając wierność nowemu Królowi Północy[1].

Sezon 7 Edytuj

Jakiś czas później król Jon rozkazuje wszystkim swoim chorążym rozpocząć przygotowania do nadchodzącej wojny. Chce, by wszyscy powyżej dziesiątego roku życia, którzy są w stanie posługiwać się bronią, rozpoczęli trening. W tym dziewczynki i kobiety. Dodaje również, że maesterowie powinni znaleźć jakiekolwiek wzmianki o smoczym szkle w dokumentach, ponieważ obecnie jest ono bardziej wartościowe niż złoto. Robett Glover przerywa mu i wytyka, że nie ma zamiaru włożyć broń w dłoń swojej wnuczki. Lady Lyanna Mormont ucisza mężczyznę i obiecuje, że Niedźwiedzia Wyspa natychmiast rozpocznie przygotowania[52].

Następnie Sansa pyta Jona o sprawę Karstarków i Umberów, którzy zdradzili Starków, stając po stronie Ramsaya Boltona. Uważa, że lojalność musi zostać nagrodzona, a zdrada ukarana. Jon odpowiada, że zdrajcy zostali zostali zabici w bitwie i nie ma zamiaru karać dzieci za winy ich ojców. Ned Umber i Alys Karstark, nowe, młode głowy tych rodów klękają przed Jonem i wyznają wierność Starkom[52].

Po zebraniu Jon wytyka Sansie, że kwestionuje jego autorytet, podważając jego decyzje na oczach innych lordów. Sansa mówi mu, że Joffrey Baratheon nie tolerował przeciwstawiania się, a Jon zaznacza, że nie jest Joffreyem. Sansa mówi Jonowi, że widzi w nim odpowiedniego, dobrego przywódcę, ale powinien być mądrzejszy od ojca i Robba. Maester Wolkan przerywa rodzeństwu, przynosząc wiadomość z Królewskiej Przystani. Cersei domaga się, by Jon przed nią uklęknął i poprzysiągł wierność nowej królowej, albo spotka go ten sam los, co jej pozostałych przeciwników. Sansa mówi, że wiele nauczyła się od Cersei i Jon nie powinien jej lekceważyć podczas przygotowania do walki z Nocnym Królem[52].

Za kulisami Edytuj

W trzecim sezonie w wersji Blu-Ray, Jon jest narratorem materiału z serii Historia i tradycje, pod tytułem „Północ”.

W trakcie przesłuchań pierwszego sezonu do roli Jona Snow, Kit Harington został wybrany spośród innych aktorów, którzy zostali wybrani do innych postaci, byli to Iwan Rheon (Ramsay Bolton), Alfie Allen (Theon Greyjoy) i Joe Dempsie (Gendry). Harington i pozostali aktorzy zostali dobrymi przyjaciółmi.

W kontrakcie Haringtona widnieje, że nie może ścinać włosów między sezonami, ponieważ ich ponowne zapuszczenie trwałoby za długo, a długie włosy potrzebna są do roli Jona Snow. By uzyskać wyjątkowy wygląd włosów, Kevin Alexander, który jest projektantem fryzur na planie, musi nieco pociemniać włosy Haringtona, a następnie zwilżać je i smarować mieszanką wosku i żelu nim wyschną. Dzięki temu są one miękkie i mogą się poruszać[53].

Pomimo pierwszych zapewnień Haringtona, Benioffa i Weissa, że Jon został zabity na amen, Kit Harington mówił później, że Jon jeszcze po coś wróci do serialu. Aktor potwierdził, że musiał on okłamywać pozostałych, a także swoją rodzinę i przyjaciół. Sophie Turner (Sansa Stark) uwierzyła mu, lecz Liam Cunningham (Davos Seaworth) nie wierzył (ponoć, kiedy mu powiedziano o tym, że Jon nie wróci, odpowiedział Haringtonowi, by się „odjebał”). Reszta obsady także była zmuszona kłamać, w tym Maisie Williams (Arya Stark), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) i Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), a Natalie Dormer (Margaery Tyrell) odpowiadała na pytania „Jon Snow nie żyje… póki co”. W trakcie produkcji szóstego sezonu zabroniono rozmawiać o Jonie i nadano mu pseudonim LC (skrót od Lord Commander, czyli lord dowódca). Poważne dyskusje fanów zaczęły się, kiedy do sieci wyciekło zdjęcie Haringtona w stroju żołnierzy Starków. Pierwszy plakat promujący serial, który przedstawiał zakrwawionego, lecz wyglądającego na żywego Jona, także podsycał dyskusje fanów. Po premierze odcinka „Dom” Kit nagrał swoje przeprosiny dla całej społeczności fanów i dziękował im za tak wielką miłość dla jego bohatera.

Podczas nagrywania bijatyki Jona i Ramsaya, Kit niechcący uderzył Iwana kilkukrotnie, nie zranił go jednak poważnie. Harington i Rheon są dobrymi przyjaciółmi.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta * Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk

* – pojawia się jako ciało.

Galeria EdytujPrzypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Gra o tron, sezon 6, „Wichry Zimy”.
 2. o. P. – od Podboju Aegona.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Gra o tron, sezon 1, „Królewski trakt”.
 4. Rebelia Roberta, perspektywa Catelyn
 5. 5,0 5,1 5,2 Gra o tron, sezon 1, „Nadchodzi zima”.
 6. 6,0 6,1 6,2 Gra o tron, sezon 1, „Lord Snow”.
 7. Gra o tron, sezon 1, „Kalecy, bękarci i im podobni”.
 8. 8,0 8,1 Gra o tron, sezon 1, „Wygrywasz albo giniesz”.
 9. Gra o tron, sezon 1, „Ostry koniec”.
 10. 10,0 10,1 Gra o tron, sezon 1, „Baelor”.
 11. Gra o tron, sezon 1, „Ogień i Krew”.
 12. Gra o tron, sezon 2, „Północ pamięta”.
 13. Gra o tron, sezon 2, „Ciemne krainy”.
 14. Gra o tron, sezon 2, „Co jest martwe, nigdy nie umrze”.
 15. Gra o tron, sezon 2, „Duch Harrenhal”.
 16. Gra o tron, sezon 2, „Starzy Bogowie i Nowi”.
 17. Gra o tron, sezon 2, „Człowiek bez honoru”.
 18. Gra o tron, sezon 2, „Książę Winterfell”.
 19. Gra o tron, sezon 2, „Valar Morghulis”.
 20. 20,0 20,1 20,2 Gra o tron, sezon 3, „Valar Dohaeris”.
 21. 21,0 21,1 Gra o tron, sezon 3, „Mroczne Skrzydła, Mroczne Słowa”.
 22. 22,0 22,1 Gra o tron, sezon 3, „Ścieżka Kar”.
 23. 23,0 23,1 Gra o tron, sezon 3, „Pocałowana przez Ogień”.
 24. 24,0 24,1 24,2 24,3 Gra o tron, sezon 3, „Wspinaczka”.
 25. 25,0 25,1 Gra o tron, sezon 3, „Niedźwiedź i Dziewica Cud”.
 26. 26,0 26,1 Gra o tron, sezon 3, „Deszcze Castamere”.
 27. 27,0 27,1 Gra o tron, sezon 3, „Mhysa”.
 28. 28,0 28,1 Gra o tron, sezon 4, „Dwa miecze”.
 29. 29,0 29,1 Gra o tron, sezon 4, „Wyzwoliciel z łańcuchów”.
 30. 30,0 30,1 30,2 30,3 Gra o tron, sezon 4, „Wierny Przysiędze”.
 31. 31,0 31,1 31,2 Gra o tron, sezon 4, „Pierwszy tego imienia”.
 32. Gra o tron, sezon 4, „Przedrzeźniacz”.
 33. Gra o tron, sezon 4, „Góra i Żmija”.
 34. 34,00 34,01 34,02 34,03 34,04 34,05 34,06 34,07 34,08 34,09 34,10 34,11 Gra o tron, sezon 4, „Strażnicy na Murze”.
 35. 35,0 35,1 35,2 35,3 Gra o tron, sezon 4, „Dzieci”.
 36. 36,0 36,1 36,2 36,3 Gra o tron, sezon 5, „Wojny, które nadejdą”.
 37. 37,0 37,1 37,2 Gra o tron, sezon 5, „Dom Czerni i Bieli”.
 38. 38,0 38,1 38,2 38,3 Gra o tron, sezon 5, „Wielki Wróbel”.
 39. 39,0 39,1 Gra o tron, sezon 5, „Synowie Harpii”.
 40. 40,0 40,1 40,2 40,3 Gra o tron, sezon 5, „Zabij chłopca”.
 41. Gra o tron, sezon 5, „Dar”.
 42. 42,0 42,1 42,2 42,3 42,4 42,5 Gra o tron, sezon 5, „Hardhome”.
 43. Gra o tron, sezon 5, „Taniec Smoków”.
 44. 44,0 44,1 44,2 Gra o tron, sezon 5, „Miłosierdzie Matki”.
 45. 45,0 45,1 45,2 Gra o tron, sezon 6, „Czerwona kobieta”.
 46. 46,0 46,1 46,2 Gra o tron, sezon 6, „Dom”.
 47. 47,0 47,1 Gra o tron, sezon 6, „Zdrajca”.
 48. 48,0 48,1 Gra o tron, sezon 6, „Księga Nieznajomego”.
 49. Gra o tron, sezon 6, „Drzwi”.
 50. Gra o tron, sezon 6, „Złamany”.
 51. 51,0 51,1 51,2 51,3 51,4 51,5 51,6 51,7 Gra o tron, sezon 6, „Bitwa bękartów”.
 52. 52,0 52,1 52,2 Gra o tron, sezon 7, „Smocza Skała”.
 53. http://fashionista.com/2013/06/game-of-thrones-hair-designer-answers-all-our-pressing-questions


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.