FANDOM


Serial występuje Got występuje Sk wspomniany Nm wspomniany Tzs wspomniany

Jory Cassel – członek rodu Cassel, syn Martyna Cassela, bratanek ser Rodrika Cassela i kuzyn Bethy Cassel, członek gospodarstwa domowego lorda Eddarda Starka w Winterfell, kapitan straży przybocznej lorda Starka, zabity na polecenie ser Jaimego Lannistera w Królewskiej Przystań.

Historia Edytuj

Jory urodził się w północnej rodzinie szlacheckiej, w rodzie Cassel, rodzinie podległej rodowi Stark z Winterfell, Jako że nie mieli własnych ziem, prawdopodobnie wychował się w Winterfell. Jego ojciec Martyn Cassel służył lordowi Rickardowi Starkowi jako kapitan jego straży przybocznej, a jego wuj ser Rodrik Cassel był zbrojmistrzem zamku. Jory był jednym z czterech synów Martyna, jednak tylko on dożył wieku dorosłego. Po rozpoczęciu Rebelii Robert Baratheona jego ojciec ruszył na wojnę z nowym lordem, Eddardem Starkiem, a Jory ruszył razem z nimi. Był jednym z gości weselnych lorda Eddarda i Catelyn Tully w Riverrun. Po śmierci ojca w Wieży Radości i nowego kapitana mianowanego na jego miejsce, Jory zastąpił go, jako nowy kapitan straży lorda Eddarda Starka. Jory służy jako kapitan straży przybocznej lorda Eddarda przez osiem lat, poznał się bardzo dobrze z jego dziećmi.

Gra o tron Edytuj

Jory jest świadkiem zabicia przez lorda Eddarda dezertera z nocnej straży, był również obecny przy tym, kiedy synowie Eddarda Robb i Jon znaleźli wilkory.

Kiedy Król Robert przybywa do Winterfell, Jory wyjeżdża mu na spotkanie jako straż honorowa. Kiedy lord Eddard zostaje mianowany Królewskim Namiestnikem, Jory udaje się razem z nim do stolicy jako kapitan jego domowej straży.

W czasie podroży doszło do nieporozumienia w wilkorami i wilkor Aryi, pogryzł księcia Joffreya. Po tym zajściu Arya uciekła, Jory ją znalazł, ale przepędził wilkora obawiając się, że królowa zechce go zabić.

Jory Cassel

Po przybyciu do stolicy, Jory zostaje kapitanem straży królewskiego namiestnika i ma pod sobą około 50 ludzi. W czasie pobytu w stolicy Jory pomaga lordowi Eddardowi w dowiedzeniu się prawdy na tema śmierci poprzedniego namiestnika, jego ludzie przepytują służbę lorda Arryna, a po dowiedzeniu się, że lord Arryn odwiedzał domy publiczne, nakazuje swym ludziom, by je przeszukiwali. W czasie Turnieju Namiestnika Jory bierze udział w turnieju razem z Alynem i Harwinem. Jory spisuje się dobrze i zrzuca z siodła jednego z Freyów oraz ser Horasa Redwynea, jednak zostaje wysadzony przez Lothora Brune’a. Jory towarzyszy lordowi Eddardowi do domu publicznego, który odwiedzał przed śmiercią lord Arryn. W drodze powrotnej zostają zaatakowani przez ludzi Lannisterów, ser Jaime Lannister, który chce odzyskać swego brata, którego porwała żona lorda Eddarda. Zakazuje zabijania go, jednak każe zabić wszystkich jego ludzi, jako nauczkę. Także Jory zostaje zabity, a lord Eddard trzyma jego ciało, zanim znajdują je strażnicy.

Po jego śmierci ciało jest transportowane do Winterfell, aby mogło spocząć obok dziadka.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew


Galeria Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.