FANDOM


Drogo 1x08

Khal Drogo.

Khal (wym. /'xɑl/ lub /'kɑɹl/) – tytuł, którym Dothrakowie określają przywódcę khalasaru, wędrownej grupy wojowników i cywilów, na której opiera się ich społeczeństwo.

Khal jest zazwyczaj najsilniejszym lub najbardziej okrutnym mężczyzną z khalasaru. Musi być bezwzględnym i przebiegłym wojownikiem, który ma radzić sobie z każdym, kto kwestionuje jego autorytet lub podważa jego zdanie. Mówi się, że jeśli „khal, który nie umie dosiąść swego konia, nie jest khalem”[1].

Khalowie polegają na swoich towarzyszach i strażnikach, znanych jako Bracia Krwi, którzy podążają za khalem wszędzie, nawet za cenę śmierci. Jeśli ich khal zginie w walce, żyją tylko na tyle długo, aby pomścić jego śmierć. Zwracają się do siebie słowami „krew mojej krwi” jako znak szacunku i bliskości ich więzi.

Żona khala, to khaleesi, jego dziedzic nazywany jest khalakka[2]. Kiedy khal umiera, jego khaleesi przyłącza się do dosh khaleen w Vaes Dothrak.


Przypisy Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.