FANDOM


Serial występuje Nm występuje Tzs wspomniany

Kraznys mo Nakloz – prominentny handlarz niewolników z Astaporu w Zatoce Niewolniczej i jeden z przedstawicieli Dobrych Panów, elity rządzącej miastem. Był niesamowicie bogaty, dzięki szkoleniu i sprzedawaniu Nieskalanych, elitarnych oddziałów wojowników-eunuchów.

Biografia Edytuj

Tło fabularne Edytuj

Kraznys mo Nakloz był jednym z Dobrych Panów, elity władającej Astaporem, którzy handlowali niewolnikami. Kraznys mówił jedynie niskim dialektem języka valyriańskiego, nie znając wspólnej mowy Westeros. Z tego powodu, aby móc komunikować się z obcymi klientami, korzystał ze swojej niewolnicy, Missandei, jako tłumacza.

Sezon 3 Edytuj

Kraznys, z Missandei u boku, spotkał się z Daenerys Targaryen, prezentując jej część swoich Nieskalanych, którzy stali tam cały dzień w bezruchu i nie otrzymali jedzenia ani wody. Handlarz przedstawiał wszystkie zalety Nieskalanych, w tym fakt, że nie boją się oni śmierci i nie czują bólu. Aby to udowodnić, wziął sztylet jednego z żołnierzy i odciął mu sutek. Dodał wtedy, że Nieskalany na końcu swojego szkolenia musi zabić nowo narodzone dziecko na oczach matki, aby w przyszłości nie okazywać litości czy słabości. Kraznys mówi Daenerys, że ma na sprzedaż 8000 Nieskalanych i że ma ona do jutra czas na decyzję. W trakcie całego spotkania, wielokrotnie ją obrażał, myśląc, że nie zna valyriańskiego. Tłumacząc Kraznysa, Missandei pominęła najbardziej niecenzuralne frazy.

Następnego dnia, Daenerys spotkała się z Kraznysem, Greizhenem mo Ullhorem i jeszcze jednym z Dobrych Panów. Kraznys początkowo lekceważył jej chęć kupna ośmiu tysięcy Nieskalanych i wszystkich chłopców w trakcie treningu, twierdząc, że nie może sobie pozwolić na więcej niż 100 żołnierzy. Wtedy Daenerys ujawniła fakt, że posiada smoki. Ostatecznie ustalono, że Kraznys sprzeda wszystkich swoich Nieskalanych w zamian za Drogona. Zdecydował także, aby podarować Matce Smoków Missandei jako prezent.

Na głównym placu Astaporu doszło do spotkania Kraznysa wraz z pozostałymi Dobrymi Panami z Daenerys. Byli tam również obecni wszyscy Nieskalani. Drogon został przetransportowany w klatce. Córka Szalonego Króla dała handlarzowi niewolników uchwyt łańcucha, do którego przykuty był smok, w zamian za co otrzymała bicz symbolizujący władzę nad Nieskalanymi.

Drogon kills Kraznys S3E4

Drogon pali Kraznysa.

Kiedy Kraznys próbował zapanować nad smokiem, Daenerys wydała swojej nowej armii kilka komend po valyriańsku. Gdy Drogon zaczął wyrywać się Kraznysowi, handlarz niewolników naskarżył się na Daenerys. Ta odpowiedziała mu w płynnym valyriańskim, że smok to nie niewolnik. Dobrego Pana bardzo zaskoczyło, że zna ona ten język. Daenerys ujawniła swoje pochodzenie, po czym nakazała Nieskalanym zabić dawnych panów, a Drogonowi powiedziała pojedyncze słowo dracarys. Smok zionął w Kraznysa strumieniem ognia, momentalnie ogarniając w płomieniach całe ciało handlarza niewolników, co zabiło go na miejscu.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa

W książkach Edytuj

Nawałnica mieczy Edytuj

Po przybyciu Daenerys Targaryen do Astaporu, Kraznys prezentuje jej Nieskalanych. Daenerys udaje, że nie zna valyrianśkiego, więc handlarz mówi do niej za pośrednictwem swojej tłumaczki i niewolnicy, dziewczynki imieniem Missandei. Wielokrotnie obraża Matkę Smoków, nie wiedząc, że ona doskonale rozumie każde jego słowo.

Kiedy Daenerys decyduje się na kupno żołnierzy, zawierają umowę, według, której córka Szalonego Króla otrzyma wszystkich Nieskalanych w zamian za Drogona, swojego największego smoka. Wymiana odbywa się na Placu Kar. Drogon okazuje się jednak nieposłuszny wobec Kraznysa. Daenerys odpowiada na to, że smok nie jest niewolnikiem, po czym rozkazuje Drogonowi spalić handlarza. Nieskalani, należący obecnie do niej, nie pomagają dawnym panom, lecz zaczynają ich zabijać na jej rozkaz.

Taniec ze smokami Edytuj

Przetrwali z oblężenia Astaporu wspominają, że lud miasta spalił piramidę mo Nakloza, kiedy armie Yunkai zaczęły oblegać miasto, winiąc go tym samym za nieszczęścia, które spadły na Astapor.

Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.