FANDOM


Świat realny
Ta strona to zalążek artykułu.
GoT stub biały
Jeśli możesz, rozbuduj go, wprowadzając brakującą zawartość.
TVBook

Lyanna Stark – młodsza siostra Eddarda Starka, żona Rhaegara Targaryena, niegdyś zaręczona z jego przyjacielem z dzieciństwa, Robertem Baratheonem. Jej uprowadzenie przez Rhaegara Targaryena stało się wydarzeniem, które zapoczątkowało wybuch Rebelii Roberta i doprowadziło do upadku dynastii Targaryen. Umarła rodząc dziecko – Jona Snow (Aegona Targaryena), które jest owocem związku z Rhaegarem Targaryenem. Na łożu śmierci poprosiła swojego brata Neda, żeby obiecał chronić jej dziecko, z której to obietnicy się wywiązał.

Wygląd i charakter Edytuj

Wszyscy, którzy znali Lyannę opisują ją jako piękną dziewczynę z ciemnymi włosami, szarymi oczami i pociągłą twarzą – charakterystycznymi dla rodu Starków cechami. Ned mówił o niej, że ma wilczą krew – jest uparta, samowolna, odważna i porywcza. Porównuje ją też do swej córki Aryi, gdyż ta podobna jest do swej ciotki zarówno z wyglądu jak i z charakteru – dodaje, że że Lyanna prawdopodobnie nosiłaby miecz, gdyby ich ojciec na to pozwolił. Ponadto była świetnym jeźdźcem. Lubiła również niebieskie, zimowe róże rosnące w Winterfell.

Historia Edytuj

Podczas turnieju w Harrenhal Lyannę Stark porwał syn króla Aerysa II Targaryena, książę Rhaegar. Lyanna była wtedy zaręczona z Robertem Baratheonem, toteż zdarzenie to wywołało ogólne oburzenie. Ojciec Lyanny, Rickard, postanowił przekonać króla do oddania mu córki i razem ze swym najstarszym synem Brandonem wyruszył do Królewskiej Przystani. Aerys w ataku swego szaleństwa rozkazał spalić ich obydwu żywcem.

Relacje Edytuj

  • Rhaegar Targaryen – mąż Lyanny. Wstrząsnął gośćmi turnieju w Harrenhal, wybierając Lyannę Stark, a nie swoją żonę(z którą później unieważnił związek) jako „Królową Miłości i Piękna”. Lyanna także wtedy nie pozostała obojętna wobec Rheagara – podczas turnieju płakała po usłyszeniu jego melancholijnej piosenki (Ned wówczas śmiał się z niej). Rhaegar zniknął później z Lyanną, a akt ten przez wiele osób, w tym przez Starków i Roberta Baratheona, postrzegany był jako porwanie. Oburzenie nim spowodowane ostatecznie wywołało Wojnę Uzurpatora. W finale 7. sezonu została pokazana retrospekcja z ślubu Lyanny i Rhaegara, co oznacza, że byli oni kochankami, a Lyanna nie została uprowadzona. Owocem ich związku był Jon Snow.
    Tumblr oveab46aea1s8t96qo3 r1 1280

    Ślub Lyanny i Rhaegara

  • Król Robert Baratheon – był narzeczonym Lyanny. Nawet po wielu latach od wydarzeń związanych z Rebelią i śmierci Rheagara (został zabity przez Roberta podczas Bitwy o Trident) wspominał o nim jako „potworze”, „gwałcicielu” – nigdy nie wybaczył mu porwania Lyanny. W rozmowach z Nedem ciepło wspominał Lyannę.
  • Eddard Stark – jeden z braci Lyanny. Kiedy umierała poprosiła go o wychowywanie jej syna Jona Snow, by ochronił go przed Robertem Baratheonem. Ned wywiązał się ze swojej obietnicy – oficjalnie ogłosił go jako swojego bękarta i wychowywał go w Winterfell razem ze swoimi dziećmi, czego mu nigdy nie wybaczyła jego żona lady Catelyn Stark. Tajemnicę o pochodzeniu Jona zabrał ze sobą do grobu, mimo że Catelyn i Robert wielokrotnie prosili go by wyznał kim jest matka Jona.
  • Jon Snow – syn Lyanny i Rhaegara, oficjalnie bękart Eddarda Starka, który kochał go i wychował, narażając się na gniew ze strony żony. Nie zna prawdy o swoim pochodzeniu. Czuł żal do Neda, że nie uznał go za pełnoprawnego Starka oraz o to, że nigdy nie zdradził mu tożsamości jego matki.

Wieża Radości Edytuj

Rebelia Roberta Baratheona dobiega końca. Eddard Stark wraz z szóstką towarzyszy – Howlandem Reedem, Lordem Willamem Dustinem, Ethanem Gloverem, Martynem Casselem, Theo Wullem oraz Ser Markiem Ryswellem – przybywa do Wieży Radości, w której książę Rhaegar Targaryen umieścił jego siostrę, Lyannę. Wieża strzeżona jest przez trzech przedstawicieli Gwardii Królewskiej, w tym osławionego Ser Arthura Dayne’a, nazywanego Mieczem Poranka. Dochodzi do starcia, z którego żywo wychodzą jedynie Eddard i Howland. Lord Stark wbiegł do Wieży Radości gdzie zastał konającą Lyannę. Przyczyną jej śmierci są najprawdopodobniej komplikacje przy porodzie. Przed śmiercią zdążyła poprosić Neda, by zaopiekował się jej synem, a także zdradza jego prawdziwe imię – Aegon Targaryen.

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom * Zdrajca * Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi * Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy *
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk*

* – pojawia się w retrospekcji.

Galeria Edytuj


Przypisy Edytuj

  1. o.P. – od Podboju Aegona.