FANDOM


Świat realny


Mhysa – dziesiąty, finałowy odcinek trzeciego sezonu serialu „Gra o tron”. Jego premiera na antenie HBO miała miejsce 9 czerwca 2013 roku w Stanach Zjednoczonych i 10 czerwca 2013 roku w Polsce.

Opis Edytuj

Robb Wind MHYSA new lightened

Ciało Robba z głową Szarego Wilka.

Pod Bliźniakami żołnierze Freyów walczą z niedobitkami armii Robba. Sandor Clegane i Arya są świadkami, jak zbrojni szydzą z Króla Północy, demonstrując zgromadzonym bezgłowe ciało Robba z doszytą głową Szarego Wichra. Ogar i Arya uciekają z Bliźniaków.

Shae Sansa and Tyrion Mhysa

Sansa, Tyrion i Shae podczas spaceru.

Sansa spaceruje z Tyrionem i Shae. Małżonkowie dzielą się doświadczeniem w zakresie znoszenia upokorzeń, żartując, w jaki sposób mogliby ukarać osoby, które z nich kpiły. Rozmowę przerywa Podrick, wzywając Tyriona na spotkanie małej rady. Walder Frey poinformował Królewską Przystań o śmierci Robba i Catelyn Stark. Joffrey jest z tego powodu bardzo zadowolony, prosi by Pycelle zażądał głowy Robba, gdyż chciałby ją podać Sansie podczas swego wesela. Zebrani próbują poskromić królewskie zapędy, Tyrion dosadnie zwraca siostrzeńcowi uwagę na to, że Sansa jest zamężna i pozostaje pod jego opieką, ale Joffrey nie zważa na głosy rozsądku. Bezpardonowo atakuje również Tywina, zarzucając mu tchórzostwo podczas poprzedniej wojny. Tywin odsyła Joffreya do sypialni. Z sali wychodzą też pozostali uczestnicy narady, poza Tyrionem, z którym ojciec rozmawia o ostatnich wydarzeniach. Tywin przyznał, że miał swój udział w zaplanowaniu Krwawych Godów. Roose Bolton ma otrzymać tytuł namiestnika Północy, przynajmniej do chwili, kiedy potomek Sansy i Tyriona stanie się pełnoletni. Tyrion nadal odmawia stosowania przemocy w swoim małżeństwie, czym zasługuje na kolejną reprymendę od ojca. Gdy Tyrion powraca do swej komnaty przekonuje się, że do Sansy już dotarły tragiczne wieści.

Bran z towarzyszami nocują w opuszczonej ruinie. Chłopak opowiada Meerze i Jojenowi legendę o Szczurzym Kucharzu.

W Bliźniakach Walder Frey rozmawia z Roose Boltonem. Cieszy się ze zwycięstwa nad Starkami i rodem Tullych. Walder zostaje lordem Riverrun, ale Roose zauważa, że nie udało się zabić Blackfisha, który uciekł z weselnej masakry. Ramsay konsumuje kiełbasę i kpi sobie z Theona. Postanawia nadać chłopakowi nowe imię – Fetor.

Nocą Brana śpiącego w Nocnym Forcie budzą dziwne odgłosy, dobiegające z zamkowej studni. Budzą one również pozostałych towarzyszy. Ze studni gramoli się Sam Tarly wraz z Goździk i dzieckiem. Sam poznaje Brana, rozpoznaje również Hodora i wilkora. Wspomina Jona Snow i obiecuje, że pomoże Branowi, ale gdy dowiaduje się, że chłopak chce powędrować na północ, za Mur to próbuje go odwieść od tej decyzji.

Balon Greyjoy otrzymuje list z pieczęcią Boltonów oraz drewnianą skrzynkę. Autor listu daje mu czas do pełni księżyca na zabranie żelaznych ludzi z Północy. Grozi, że w przeciwnym razie obedrze ich żywcem ze skóry, podobnie jak to uczynił z dwudziestką, jaka towarzyszyła Theonowi. W skrzynce przesłał drobny, acz znaczący element anatomii Theona i zagroził, że jeśli Balon Greyjoy będzie zwlekał z wykonaniem polecenia, to otrzyma kolejne przesyłki z fragmentami ciała syna. Lekturze listu, podpisanego przez Ramsaya Snow, przysłuchiwała się Yara. Balon stracił zainteresowanie Theonem, który nie wykonał jego poleceń, a okaleczony przez Ramsaya, nie przedłuży już rodu Greyjoy, ale Yara postanawia zebrać ludzi i ruszyć do Dreadfort, by odbić brata i sprowadzić go do domu.

Sam daje Branowi, Jojenowi, Meerze i Hodorowi ostrza ze smoczego szkła. Wyjaśnia, że można za ich pomocą zabić białych wędrowców. Bran nie daje się przekonać do wspólnej wędrówki do Czarnego Zamku i przez bramę wyrusza z towarzyszami za Mur.

Davos odwiedza Gendry’ego w więzieniu. Mężczyźni rozmawiają o życiu w dzielnicy nędzy, o Melisandre, o przeszłości. Davos przyznaje, że zgodził się na tytuł lordowski dla swego syna, który zginął na Czarnym Nurcie.

Varys rozmawia z Shae. Daje dziewczynie sakiewkę z diamentami i namawia ją, by ułożyła sobie życie w Pentos, Myr lub Lyr, gdyż jej obecność w Królewskiej Przystani zagraża planom, jakie Varys wiąże z Tyrionem oraz samemu Tyrionowi. Shae odmawia. Tyrion pije z Podrickiem. Przeszkadza im w tym Cersei, która następnie rozmawia z bratem o swoich dzieciach.

Arya z Sandorem przejeżdżają obok obozowiska żołnierzy Freyów. Czterech zbrojnych wspomina Krwawe Gody, kpiąc ze śmierci Catelyn i Robba. Dziewczynka zeskakuje z konia i zabija żołnierza, który wydawał się mieć największy udział w Krwawych Godach, pozostałą trójkę zabija Ogar.

Ygritte dogania Jona Snowa. Nie przejmuje się jego zapewnieniami, że ją kocha, ale musi wracać do domu i strzela do chłopaka z łuku. Ranny Jon ostatkiem sił dociera do Czarnego Zamku.

Stannis and Melisandre Mhysa

Rozmowa Stannisa i Melisandre.

Sam i Goździk stoją przed maestrem Aemonem i składają relację ze swej wyprawy. Goździk wspomina, że nazwała swego syna Sam. Maester Aemon uznaje Goździk i jej dziecko za gości Nocnej Straży i obiecuje, że nie zostaną odesłani za Mur. Nakazuje Samowi nakarmić kruki, gdyż wieczorem ptaki zostaną wysłane z listami. Jeden z listów, w których Nocna Straż błaga o pomoc, trafia w ręce Davosa. Davos słyszy bicie dzwonów i udaje się do Stannisa. Ten informuje go o śmierci Robba. Cebulowy Rycerz próbuje wyperswadować królowi składanie dalszych ofiar z krwi, uważa bowiem, że niegodne jest jednoczenie kraju za pomocą czarnej magii. Stannis Baratheon jest zdecydowany zabić swego bratanka, więc Davos ukradkiem wypuszcza chłopaka na wolność. Za nieposłuszeństwo i samowolę Stannis skazuje go na śmierć. Davos broni się, pokazując królowi list od Nocnej Straży. Melisandre w płomieniach dostrzega niebezpieczeństwo, jakim dla świata są biali wędrowcy i wstawia się za Davosem.

Jaime Brienne Mhysa

Jaime wraca do stolicy.

Jaime Lannister wraca do Królewskiej Przystani. Nikt go nie rozpoznaje, a Cersei jest wyraźnie wstrząśnięta widokiem okaleczonego brata.

Niewolnicy z Yunkai oddają hołd Daenerys, tytułując ją Mhysa, czyli matka.

Pojawienie Edytuj

Pierwsze Edytuj

Obsada Edytuj

W rolach głównych

Gościnnie

Adnotacje Edytuj

Nawigacja Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.