FANDOM


Orys Baratheon, znany także jako Jednoręki Orys – pierwszy z rodu Baratheonów i jego założyciel. Przyrodni brat Aegona Smoka.

Biografia Edytuj

Podczas Podboju był jednym z najgroźniejszych dowódców Aegona I Targaryena. Jego przyrodni brat rozkazał mu wyruszyć do Krain Burzy, by ten zmusił je do hołdu lub podbił w jego imieniu. Orys przybył do Końca Burzy, starożytnej twierdzy rodu Durrandon. Tam król Argilac wyruszył mu naprzeciw, pomny na los Harrena, który to razem ze swymi synami zginął spalony żywcem przez smoki Aegona. Orys, który nie posiadał smoka, wygrał bitwę, zabił Argilaca, zajął jego twierdzę, zmusił jego córkę Argellę do wzięcia z nim ślubu i przybrał dawny herb i motto jego rodu za swoje. Zakładając tym samym nowy ród, który został jednym z najmłodszych rodów w Westeros, a także jednym z potężniejszych.

Orys władał swoimi ziemiami do swojej śmierci w 38 o.P.ref name="o. P.">o. P. – od Podboju Aegona.</ref>. Piastował także funkcję Królewskiego Namiestnika do 7 o.P. i został zastąpiony przez lorda Edmyna Tully’ego. Orys i Argella mieli dwóch synów, jednego starszego nieznanego z imienia i młodszego Davosa Baratheona.

Aegon mówił o nim „Moja tarcza, moja dzielna, silna, prawa ręka”.

Charakterystyka Edytuj

Miał czarne włosy i niebieskie oczy, co potem stało się typowe w jego rodzie. Po utracie ręki stał się opryskliwy i zgorzkniały.


Przypisy Edytuj