FANDOM


Pracownik

Patrick Malahide, właśc. Patrick Gerald Duggan (ur. 24 marca 1945 w Berkshire[1]) – brytyjski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

Życiorys Edytuj

Urodził się w rodzinie irlandzkich imigrantów. Kształcił się w prywatnej szkole katolickiej Douai School w Woolhampton, następnie studiował psychologię na Uniwersytecie Edynburskim. W trakcie studiów zajął się aktorstwem i reżyserią teatralną w ramach uniwersyteckiego towarzystwa dramatycznego. Przez dwa lata pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Wokingham, później był m.in. sprzedawcą. Pod koniec lat 60. powrócił do działalności artystycznej, związany początkowo z teatrami Byre Theatre w St Andrews, Royal Lyceum Theatre w Edynburgu, Young Vic Theatre w Londynie czy Bristol Old Vic[1].

W 1976 debiutował w serialu telewizyjnym The Flight of the Heron. Dwa lata później po raz pierwszy wystąpił w filmie, grając w Sweeney 2. Wystąpił następnie w takich produkcjach telewizyjnych jak The Singing Detective czy Middlemarch. W latach 1993–1994 wcielał się w postać policjanta Rodericka Alleyna, głównego bohatera serialu The Inspector Alleyn Mysteries, nakręconego na podstawie powieści autorstwa nowozelandzkiej pisarki Ngaio Marsh. Pojawił się również w licznych filmach (m.in. Komfort i radość, Pola śmierci, Wyspa piratów, Długi pocałunek na dobranoc, Wydział pościgowy i Kapitan Corelli). Otrzymał również epizodyczną rolę w produkcji Świat to za mało, wchodzącej w skład cyklu filmów o Jamesie Bondzie. W latach 2012–2016 wystąpił w kilku odcinkach Gry o tron w roli Balona Greyjoya[2].

Wybrana filmografia Edytuj


Przypisy Edytuj

  1. 1,0 1,1 Patrick Malahide: Biography (ang.). patrickmalahide.net. [dostęp 2016-07-04].
  2. 2,0 2,1 Patrick Malahide w bazie Internet Movie Database (IMDb). [dostęp 2016-07-04].
Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.
Wikipedia-icon.png