FANDOM


Pracownik

Pilou Asbæk (wym. /pʰiˈluː ˈæːsb̥ɛɡ̊/; właśc. Johan Philip Asbæk, ur. 2 marca 1982 w Kopenhadze) – duński aktor, międzynarodowej publiczności znany m.in. jako odtwórca jednej z głównych ról w serialu Rząd oraz jako jeden z prowadzących Konkursu Piosenki Eurowizji 2014.

Życiorys Edytuj

W 2008 ukończył studia w Statens Teaterskole (duńskiej narodowej szkole teatralnej). W tym samym roku zadebiutował w filmie Dwa światy. Następnie wystąpił m.in. w drugim sezonie serialu kryminalnego The Killing, w anglojęzycznym serialu Rodzina Borgiów, a także w filmie Lucy w reżyserii i ze scenariuszem Luca Bessona. Największą popularność przyniosła mu jednak rola spin doktora Kaspera Juula w serialu politycznym Rząd, sprzedanym przez duńską telewizję publiczną do ponad 70 krajów, w tym do Polski.

W 2014 publiczny nadawca-radiowo telewizyjny Danmarks Radio (DR), produkujący konkurs Eurowizji w Kopenhadze, ogłosił, iż Asbæk znajdzie się w trójce prowadzących tego wydarzenia[1]. Był najmłodszym z prezenterów i zarazem jedynym nie posiadającym wcześniejszego doświadczenia w prowadzeniu programów telewizyjnych.

W serialu „Gra o tron” produkcji HBO wcielił się w rolę Eurona Greyjoya.


Przypisy Edytuj

  1. Jarmo Slim: Koppel, Asbæk, Rønne to host Eurovision 2014 (ang.). eurovision.tv, 2014-02-04. [dostęp 2014-05-07].
Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.
Wikipedia-icon.png