FANDOM


Gra występuje


Ród Forrester z Żelaznego Fortu – szlachecki ród z Wilczego Lasu, zaprzysiężony rodowi Glover z Deepwood Motte. Ich herbem jest żelazne drzewo na czarnym tle z mieczem w środku drzewa, a dewizą słowa „Żelazo z lodu”. Utrzymują się z kontrolowania wyrębu drzewa żelaznego oraz jego hodowli, ich siedzibą jest potężna twierdza z drzewa żelaznego Żelazny Fort, ich ziemie zaś obejmują skraj Wilczego Lasu, a konkretnie jego wschodnio - północny skraj gdzie znajdują się gaje drzew żelaznych.

Historia Edytuj

Królestwo Północy oraz czasy panowania Smoków Edytuj

Rodzina Forresterów jest bardzo stara sięga wstecz ponad 50 pokoleń. Założycielem rodu był Gerhard Wysoki który przyjął nazwisko Forrester. Z kolei jego potomek Cedric Forrester, otrzymał spory obszar ziemi i lasów w Wilczym Lesie, razem z gajami drzew żelaznych (niezwykle wytrzymałej odmiany drewna). Lord Cedric w zamian za otrzymanie ziemi poprzysiągł wierność rodowi Glover z Deepwood Motte. To właśnie Cedric razem z trzema swymi synami zbudował Żelazny Fort i otrzymał tytuł pomniejszego lorda, 1500 lat temu jeszcze za czasów Królestwa Północy. Mimo iż Forresterowie byli najmniejszymi w hierarchii lordami, zyskali jednak sporo bogactwa i znaczenia, dzięki handlowi drzewem żelaznym. To właśnie przez handel drzewem rodzinę Forresterów było stać na wybudowanie tak potężnej i wielkiej twierdzy, jak Żelazny Fort. Rodzina Forresterów od samego początku utrzymywała przyjazne relacje zarówno ze swoimi suzerenami z Deepwood Motte jak i ze Starkami z Winterfell, dzięki temu zyskała na szacunku, z kolei sprzedaż doskonałego drzewa żelaznego pozwoliło zyskać sympatie królów Północy którzy na długie lata stali się protektorami Forresterów. Rodzina z Żelaznego Fortu utrzymywała początkowo bardzo bliskie i przyjazne relacje ze swoimi wschodnimi sąsiadami, Ród Whitehill z Szczytu, posiadającymi swoje ziemie na skraju Wilczego Lasu, oraz skraju gaju drzewa żelaznego. Relacje jednak te zepsuły się z czasem kiedy skończyły się drzewa żelazne. Whitehillowie byli zachłanni na bogactwa i korzyści płynące ze sprzedaży drzewa żelaznego, dlatego prowadzili masowy wyręb swoich puszczy, jednak brakowało im umiejętności leśniczych oraz metot obróbki, nie potrafili wycinać puszczy tak aby jej nie zniszczyć oraz nie ich wytwory z drzewa żelaznego były gorszej jakości niż ich sąsiadów z Żelaznego Fortu. Forresterowie przez lata udoskonalili sztukę hodowli drzew żelaznych oraz obróbki tego rodzaju drewna do tego stopnia że ich gaje pozostały praktycznie nietknięte. Whitehillowie zaś prowadząc masowy i bezmyślny wyręb doprowadzili do zagłady swoje gaje, zaś ich ziemie zmieniły się w jałowe wzgórza. Wówczas lordowie Szczytu coraz chętniejszym okiem spoglądali na krańce wschodnie puszczy gdzie rozciągała się władza Forresterów. Tak rozpoczął się konflikt między dwoma rodami Forresterów a Whitehillów. Konflikt ten doprowadził do wielu krwi oraz wzajemny krzyw i mordów wielu członków obu rodzin. Jednak żadna z rodzin nie zdecydowała się na rozpoczęcie wojny. Suzerenowie Forresterów utrzymywali ich w ryzach, jednocześnie popierali, lordowie Żelaznego Fortu po za tym cieszyli się protektorem królów Północy apotem lordów Winterfell z rodu Starków. Z kolei dla przeciw wagi dla tych stosunków, Whitehillowie mimo iż byli chorążymi Starków szukali sprzymierzeńca w osobie rodu Bolton, blisko wiążąc się z tą rodzinom. Dzięki takiemu obrotowi rzeczy doszło do sytuacji patowej, gdzie żadna ze stron nie chciała wojny gdyż dla obu stron była by zbyt kosztowna.

Nie wiadomo dokładnie jak ale Forresterowie są tajnymi strażnikami Północnego Gaju, potężnego miejsca obdarzonego wielkimi mocami leżącym za Murem. Forresterowie utrzymują jednak istnienie gaju w absolutnej tajemnicy, dopuszczają jedynie do rozsiewania plotek o tym miejscu, słusznie zakładając że przez większości ludzi zostanie to włożone między bajki. Tajemnica związana z gajem jest znana tylko lordowi Forresterowi oraz przekazywana z lorda na lorda. Forresterowie podobnie jak większość rodów z Północy bardzo szanowali i wspomagali Nocną Straż. Co najmniej kilku Forresterów zdecydowało się nawet przyjąć czerń i zostało czarnymi braćmi, strażnikami Muru. Ostatnim znanym takim przypadkiem jest stryj lorda Thorrena (a prastryj lord Gregora) który zdecydował się przywdziać czerń oraz został zwiadowcom.

Kolejne lata mijały a Forresterowie trwali. Jednak największe zdarzenia dla rodu Forresterów odbyły się w czasie schyłkowego okresu panowania dynastii Targaryen, oraz w okresie panowania dynastii Baratheon. W czasie panowania króla Aerys II Targaryen, a na Północy lorda Rickarda Starka, władze nad Żelaznym Fortem sprawował lord Thorren Forrester, który zdobył przydomek Śmiały. Ten lord zdecydował się kontynuować konflikt w Whitehillami, doprowadził do wojny między rodami która zakończyła się zwycięstwem Forresterów, którzy rozszerzyli swoje ziemie o dolinę rzeki. Dzięki temu władza i wypływy rodu z Żelaznego Fortu się rozszerzyła i zyskali na wpływach, jednak ich sąsiedzi znienawidzili ich jeszcze bardziej i czekali na okazje do odwetu. Lord Thorren podobnie jak większość lordów Północy z samym seniorem na czele chciała pogłębienia swoich relacji z południem, dla tego Thorren zorganizował dla swojego syna Gregora Forrestera, zaręczyny a potem małżeństwo z lady Elissą Branfield, córka lorda Branfielda i Talii Branfield, rodzina Branfieldów uchodziła za lojalną rodzinę względem króla, do tego byli pośrednim lecz całkiem silnym rodem.
House forrester family portrait by yozuru-d8j4wm4

Gobelin przedstawiający całą rodzinę Forresterów, od lewej Asher, potem Talia z Ethanem, następnie Mira z lady Forrester, kolejny Royn, a na końcu lord Forrester z najstarszym synem Rodrikiem.

W pewnym momencie Gregor Forrester spłodził z nieznaną kobietą dwoje bękartów bliźniaków Josera i Elsere Snowów.

Rebelia Roberta Baratheona oraz pod panowaniem Baratheonów Edytuj

Wszystko jednak okazało się na próżno, gdyż niebawem wybuchła wojna domowa, Szalony Król spalił żywcem lorda Rickarda i jego dziedzica a nowy lord Winterfell Eddard Stark wezwał swoje chorągwie do walki z koroną. Forresterowie spełnili swój obowiązek i odpowiedzieli na wezwanie swoich suzerenów Ródu Glover i pomaszerowali na południe w wziąć udział w rebelii. Lord Thorren walczył w bitwa nad Tridentem jednak poległa w walce. Na północ wrócił jedynie syn Thorrena, Gregor który został nowym lordem Żelaznego Fortu. Przez najbliższe lata Gregor władał swoimi ziemiami mądrze i sprawiedliwie, znany był ze swojej dobroci oraz honoru. Dzięki temu doczekał się wielkiego szacunku od swych poddanych a także innych lordów. Gregor cenił sobie najbardziej lojalność i nigdy nie blokował osobom niższym drogi na szczyt hierarchii o ile okazywali się oni pożyteczni oraz lojalni względem rodziny. W ten sposób Gregor zaprzyjaźnił się Duncan Tuttle'm, synem świniopasa, który dzięki swoim umiejętnością zarządzania zyskał szacunek i przyjaźń lorda Forrestera, do tego stopnia że lord Gregor wyjawił mu tajemnice związane z Północnym Gajem. Z małżeństwa z Elissą, lord Greogr doczekał się szóstki dzieci Rodrika, Ashera, Miry, Ethana, Talii i Ryona. Lord Gregor wziął również udział razem ze swymi ludzmi w tłumieni buntu Balona Greyjoya. W czasie tej wojny poznał ser Royland Degore, stratega i wojownika który przyczynił się do zdobycia Pyke, jednak w tej wojnie stracił całą swoją rodzinę, nie mają się gdzie podziać. Lord Forrester wykorzystał okazje i zaproponował ser Roylandowi posadę zbrojmistrza (nauczyciela walki) oraz dowódcy zbrojny Żelaznego Fortu a ten na to przystał.

Wojna Pięciu Królów Edytuj

Członkowie rodu pod koniec trzeciego stulecia Edytuj

Domownicy Edytuj

Historyczni członkowie Edytuj