Gra o tron Wiki
Advertisement

Rebelia Reynów – powstanie rodu Reynów z Castamere, który próbował powstać przeciwko rodowi Lannisterów z Casterly. Ród Reyne, dostrzegając to, że Lannisterowie, ich zwierzchnicy, mają niekompetentnego lorda Tytosa Lannistera, jako głowę swojej rodziny, postanowił się zbuntować. Przez to, że symbolem rodu Reyne i Lannister jest lew, rebelia ta była symbolicznym starciem lwów.

Tło

Lady Ellyn Reyne, będąc ambitną i bezwzględną kobietą, chciała wżenić się w bogatą rodzinę Lannisterów. Jej ojciec, Robert Reyne, zaaranżował jej zaręczyny z dziedzicem Casterly Rock, Tywaldem Lannisterem. Do małżeństwa jednak nie doszło, gdyż jej narzeczony i ojciec zginęli podczas rebelii rodu Peake. Ellyn poślubiła nowego dziedzica Casterly Rock, Tiona Lannistera, drugiego syna Gerolda Lannistera, zostając tym samym przyszłą panią Casterly Rock. Ellyn utrzymywała okazały dwór i używała swojej pozycji do wspierania rodu Reynów, wliczając w to jej braci Rogera i Reynarda Reynów. Tam też popadła w konflikt z Jeyne Marbrand, żoną Tytosa Lannistera, trzeciego syna Gerolda Lannistera.

Po tym, jak mąż Ellyn, Tion, zmarł w Czwartej rebelii Blackfyre’ów w 236 o. P., Gerold zaczął przygotowywać Tytosa do objęcia po nim władzy, a większość dworzan Reynów opuściło Casterly Rock i powróciło do Castamere. Ellyn pozostała na Skale, lecz po tym, jak Tytos wyznał swojej żonie Jeyne to, że Ellyn próbowała go uwieść, Gerold szybko ożenił ją z podwójnym wdowcem, Walderanem Tarbeckiem, lordem Hali Tarbecków.

Tytos, będący człowiekiem o słabej woli, został Lordem Casterly Rock i Namiestnikiem Zachodu. Wielu jego chorążych z Krain Zachodu oraz kupców z Lannisportu i Kayce pożyczało od niego pieniądze, których potem nie zwracało. Lady Ellyn używała pieniędzy rodu Lannisterów, by odbudować rozpadającą się Halę Tarbecków. Wielu żartowało o bezzębnym lwie i tym, że Lew Lannisterów nie jest już bestią której można byłoby się obawiać.

Podczas uczty w 252 o. P., Tytos Lannister zaaranżował zaręczyny swojej córki Genny Lannister z Emmonem Freyem, drugim synem lorda Waldera Freya, zrobił to tylko po to by uszczęśliwić Waldera. Podczas ogłaszania tej wiadomości, Lord Roger Reyne opuścił salę w gniewie, a jego siostra Ellyn roześmiała się głośno. Najstarszy syn Tytosa, Tywin Lannister był przeciwny ślubowi ponieważ uważał że to niewłaściwy dobór małżonków. Tytos wysłał później Tywina do Królewskiej Przystani by służył tam na dworze Króla Aegona V z dynastii Targaryenów, jako lojalny podczasy. Swego drugiego syna Kevana wysłał do Castamere.

Gdy wybuchła Wojna Dzięwięciogroszowych Królów, lord Tytos odpowiedział na wezwanie nowego króla Jaehaerysa II Targaryena, wysyłając mu jedenaście tysięcy żołnierzy pod dowództwem swego młodszego brata Jasona Lannistera. Sam natomiast postanowił pozostać w Skale ze swoją nową kochanką.

Kiedy Tywin powrócił z Stopni razem ze swymi braćmi Kevanem i Tygettem, pomimo niechęci swego ojca postanowił podjąć się przywrócenia dawnej potęgi Lannisterów. Zażądał spłaty pożyczek zaciągniętych od Tytosa, a ten, kto nie będzie mógł ich spłacić, musi wysłać zakładników do Casterly Rock. Kevan utworzył kompanię złożoną z pięciuset weteranów, by wspomóc Tywina. Podczas gdy ser Harys Swyft zgodził się oddać swą córkę Dornę pod opiekę Kevana, lord Roger Reyne zignorował edykt Tywina i poradził swym przyjaciołom oraz wasalom, by nie robili nic w tej sprawie. Lord Walderan Tarbeck chciał przekonać Tytosa, by ten odwołał edykt swojego syna, lecz Tywin uwięził go, gdy ten jechał do Casterly Rock.

W odpowiedzi, Ellyn Tarbeck porwała trzech Lannisterów, dwóch Lannisterów z Lannisportu oraz Stafforda Lannistera, brata Joanny, która była zaręczona z Tywinem i grożąc, że zrobi im krzywdę, domagała się wypuszczenia swojego męża. Tytos zignorował sugestię Tywina, by wysłać lorda Walderana w trzech kawałkach, po jednym za każdego porwanego Lannistera. Zamiast tego Tytos zwrócił Ellenie męża i darował dług Tarbeckom.

Advertisement