FANDOM


Serial występuje Got występuje Sk występuje Nm występuje Udw występuje Tzs wspomniany

Sandor Clegane (wym. /sændɔɹ klɪ'ɡeɪn/), zwany również Ogarem – gwardzista króla Joffreya Baratheona, którego porzucił po Bitwie nad Czarnym Nurtem. Brat Gregora Clegane’a zwanego „Górą”. Odtwórcą jego roli w serialu jest Rory McCann.

Gdy Sandor i Gregor Clegane byli dziećmi, ten ostatni przycisnął głowę swojego młodszego brata do ognia za używanie jego zabawek bez pozwolenia, w wyniku czego twarz Sandora została oszpecona przerażającymi bliznami. Od tamtego czasu boi się ognia, nienawidzi swojego brata i hipokryzji wśród rycerstwa. Jest uważany za jednego z najgroźniejszych wojowników w Westeros, choć często bywa pijany. Dosiada rumaka bojowego, którego, na cześć jednego z aspektów Wiary Siedmiu, nazwał „Nieznajomy”.

Wygląd Edytuj

Sandor jest wysokim, umięśnionym mężczyzną. Prawa strona jego twarzy jest potwornie spalona. Ma wychudzoną twarz, ostre kości policzkowe, szare oczy. Ma długie czarne włosy. Regularnie nosi zwykły pancerz i charakterystyczny hełm w kształcie warczącego psa. 

Historia Edytuj

W dzieciństwie Sandor wydawał się być w cieniu starszego brata Gregora. Gregor słynie z brutalności i waleczności. Gdy miał siedem lat jego ojciec wyjaśnił oparzenie jakie „Ogar” doznał, twierdząc, że jego pościel zaczęła płonąć. Istnieją pogłoski o młodszej siostrze, która zmarła w tajemniczych okolicznościach, a jego ojciec zginął w wypadku na polowaniu, pozostawiając rodzinny majątek Gregorowi. Wtedy Sandor w dniu, gdy Gregor przejął majątek, odszedł do służby rodowi Lannisterów. Został przyjęty jako prywatny gwardzista Joffreya Baratheona

Podczas turnieju na cześć nowego Królewskiego Namiestnika doszło do incydentu. Sandor, widząc, jak jego brat Gregor po zostaniu pokonanym w finałowym pojedynku przez Lorasa Tyrella w przypływie złości zabił swego konia i ruszył w kierunku Lorasa, postanowił interweniować i ruszył w kierunku brata. Starcie pomiędzy braćmi zakończył dopiero sam król Robert Baratheon. Loras w dowód wdzięczności ogłosił Sandora zwycięzcą. 

Pojawienia Edytuj

POJAWIENIA W SEZONIE I
Nadchodzi zima Królewski trakt Lord Snow Kalecy, bękarci i im podobni Wilk i Lew
Złota korona Wygrywasz albo giniesz Ostry koniec Baelor Ogień i Krew
POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE VI
Czerwona kobieta Dom Zdrajca Księga Nieznajomego Drzwi
Krew mojej krwi Złamany Nikt Bitwa bękartów Wichry zimy
POJAWIENIA W SEZONIE VII
Smocza Skała Zrodzona z Burzy Sprawiedliwość królowej Łupy wojenne
Wschodnia Strażnica Za Murem Smok i Wilk

Galeria EdytujPrzypisy Edytuj

  1. o. P. – od Podboju Aegona.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.