FANDOM


Serial występuje Got wspomniany Sk występuje Nm występuje Udw wspomniany Tzs występuje

Królowa Selyse Baratheon z Rodu Florent – członkini rodu Florentów i domu Baratheonów, drugie dziecko i jedyna córka ser Ryama Florenta, siostra Imry’ego i Errena Florentów, bratanica lorda Alestera Florenta oraz ser Axell, Colina i Rylene Florentów, kuzynka Melessy, Alekyne, Rhae, Deleny, Omera i Merrella Florentów, żona lorda Smoczej Skały, a następnie króla Stannisa Baratheona. Bezskutecznie próbowała dać Stannisowi męskiego potomka, urodziła mu tylko chorą na łuszczycę dziewczynkę, Shireen. Po pojawieniu się Melisandre zagorzała wyznawczyni R'hllora.

Wygląd i charakter Edytuj

Selyse nie jest zbyt atrakcyjną kobietą, swym wzrostem dorównuje swemu mężowi, ma długie odstające uszy Florentów (dziedziczną cechę jej rodu), ma blade oczy, ostry nos, co jakiś czas rosną jej włosy nad wargą, które usilnie sobie wyrywa. Nie kocha swego męża Stannisa, jest bardzo religijna wręcz fanatyczna.

Historia Edytuj

Wczesne życie i małżeństwo Edytuj

Selyse urodziła się jako drugie dziecko ser Ryama Florenta, brata lorda Alestera Florenta i nieznanej kobiety, miała już wówczas starszego brata, Imry’a Florenta. Potem na świat przyszedł jej młodszy brat, Erren Florent. Selyse już wtedy nie była zbyt atrakcyjna.

W 287 o.P. wzięła ślub z bratem króla Roberta I Baratheona, Stannisem Baratheonem, lordem Smoczej Skały i Admirałem Floty. W trakcie wesela doszło do skandalu – kuzynka Selyse i jej służka Delena Florent przespała się z królem Robertem na łożu ślubnym młodej pary, w czasie gdy Selyse i Stannis jeszcze tańczyli. Z tego związku urodził się potem Edric Storm. Lord Stannis uznał, że ten czyn splamił honor rodu żony i dlatego odesłał chłopca do swego brata, lorda Renly’ego Baratheona, lorda Końca Burzy.

Małżeństwo Stannisa i Selyse nie było zbyt szczęśliwe, oboje nie kochali się nawzajem, tym bardziej, że Selyse nie była atrakcyjna. Stannis wolał przebywać w stolicy, rzadko pisał i rzadko odwiedzał żonę, co jakiś czas wypełniając jednak swój małżeński obowiązek. Usilnie próbowała dać swemu mężowi syna. Selyse twierdziła później, że to klątwa, a jej winowajcą był król Robert i jej kuzynka, tym że splamili ich łoże i przez to nie mogła dać Stannisowi syna. W końcu w 289 urodziła się im tylko córka Shireen. Dziewczynka wkrótce zachorowała na szarą łuszczyce i cudem przeżyła chorobę, jednak pozostała jej pamiątka po chorobie – złuszczona skóra na policzku.

Małżeństwo Selyse, chociaż nieszczęśliwe, było korzystne. Jej mąż Stannis miał duże poparcie Rodu Florent.

Selyse namówiła swego męża do przyjęcia na służbę jej stryja, ser Axella Florenta. Stannis w końcu ulega i przyjmuje go na służbę jako kasztelana Smoczej Skały. Po pewnym czasie Selyse stała się bardzie religijna i przyjęła wiarę w R'hllora i sprowadziła na Skałę czerwoną kapłankę Melisandrę z Asshai. Po pewnym czasie stała się najzagorzalszą wyznawczynią Czerwonego Boga, za nią poszło grono jej zwolenników i ludzi skupionych wokół niej.

Królowa Siedmiu Królestw Edytuj

Na Smoczej Skale Edytuj

Kiedy król Robert zmarł, a jego brat Stannis koronował się na króla Westeros, automatycznie Selyse stała się królową. Razem z Czerwona Kapłanką próbowała przekonać swego męża do wiary w Czerwonego Boga. W końcu udało się jej przekonać Stannisa do przyjęcia wiary w Pana Światła. W czasie, kiedy Stannis wyrusza do Końca Burzy i do Królewskiej Przystani, Selyse pozostaje na Smoczej Skale, wspomagając Melisandrę w umacnianiu i rozszerzaniu jej wiary.

Po klęsce Stannisa nad Czarnym Nurtem pozycja królowej się umocniła, ponieważ Florentowie pozostali duża realną siła Stannisa. Selyse zaczyna zbierać swych własnych ludzi, wiernych nowemu bogu, panu Światła. Po tym, kiedy Stannis uwięził jej wuja i namiestnika, lorda Alestera, nic nie zrobiła, żeby go uratować. Kiedy Stannis zrobił swym nowym namiestnikiem wiernego starej religii lorda Davosa Seawortha, dokonał się podział w zwolennikach króla. Ludzie wierni staremu porządkowi, wiary siedmiu i przeciwni wpływowi Melisandre na króla, byli Ludźmi Króla. Skupili się oni wokół nowego namiestnika, natomiast drugie zgrupowanie wierne panu światła oraz wrogie wierze siedmiu, znani byli jako Ludzie Królowej. Skupienie byli oni wokół królowej oraz jej wuja, ser Axella, który tytułował się namiestnikiem królowej.

Po tym, kiedy Czerwona Kapłanka zamierzała spalić jej bratanka, Edrica Storma, Selyse próbowała przekonać do tego czynu Stannisa, przekonując go, że to przez niego nie może dać mu syna, jednak obawiając się o los chłopca namiestnik Davos zorganizował jego ucieczkę razem z ludźmi króla. Stannisa wybaczył to Davosowi oraz pozwolił mu zostać dalej namiestnikiem, jednak ludzie króla popadli w niełaskę i król przestał się nimi w ogóle otaczać. Zastąpił ich ludźmi królowej, fanatycznie wiernych Panu Światła.

Wyprawa na Mur Edytuj

Po tym, gdy Stannisa postanowił wyruszyć na Mur, aby pomóc w jego obronie przed Dzikimi i Innymi, Selyse razem ze swą córką, Shireen, wyrusza razem z mężem na mur. Nic nie robi, kiedy Czerwona Kapłanka składa w ofierze Panu Światła jej wuja ,lorda Alestera. Po dotarciu na mur Selyse razem z córką i swymi ludźmi pozostaje we Wschodniej Strażnicy.

Po skuteczniej obronie muru, Stannis postanowił walczyć dalej o Żelazny Tron. Selyse razem z córką wciąż pozostaje we Wschodniej Strażnicy, jest jednak bardzo niezadowolona ze swych domowników oraz czarnych braci, przede wszystkim nie lubi dowódcy strażnicy, Cottera Pyke. Selyse zamierza przeprowadzić się razem ze swym dworem ze Wschodniej Strażnicy do nowej siedziby swego męża, Nocnego Fortu, który został podarowany Stannisowi przez lorda dowódcę Jona Snowa. Selyse wysyłał list do Snowa ze swymi planami oraz informuje że po drodze odwiedzi Czarny Zamek. Snow stara się przekonać Selyse, że jej nowa siedziba, pomimo ciężkiej pracy jego budowniczych, co prawda jest gotowa do użytku, jednak brakuje jej wygód. Królowa jednak nie daje się przekonać i wyrusza do Nocnego Fortu.

W Czarny Zamku Edytuj

Po paru dniach królowa dociera do Czarnego Zamku razem ze swą córką i dworem pozostawionym przez męża, zostaje powitana przez lorda dowódce i braci z Nocnej Straży, Selyse jest mocno zaskoczona wiekiem Jona oraz faktem że mimo braku doświadczenia dowodzi on strażą, mimo wszystko uprzejmie się zachowuje względem braci, a ci zobowiązują się do zapewnienia wszelkich potrzeb królowej i jej ludzi oraz dają im wygodne kwatery, sama królowa zamieszkuje dawną siedzę swego męża, Wieże Królewską. Po drodze do kwater królowa i jej ludzie zostają zaskoczeniu przez pojawienie się olbrzyma, podczas gdy jej córka jest zafascynowana wielkim olbrzymem Selyse jest mocno zaniepokojona jego obecnością.

Mimo zapewnień że nie zostanie na długo Selyse pozostaje w Czarnym Zamku przez dłuży czas, doskonale zdają sobie sprawę że w Nocnym Frocie będzie pozbawiona wygód, braci ze straży i samego Snowa zaczyna to irytować jednak w żaden sposób tego po sobie nie okazują. Selyse jest światkiem ceremonii weselnej pomiędzy Alys Karstark a magnarem Thennu Sigornem, jest zauroczona ceremonią która prowadzi Melisandre, do tego bardzo zadowolona z takiego małżeństwa (sojusz między dzikimi) oraz tym że wolni ludzie przyjmują wiarę w R'hllora, wyznaje również Snowoi że chciała namówić Stannisa na nowe wesele, zorganizowane według obrządku Czerwonej Kapłanki. Jest jednym z gości na ślubie Karstarkówny z maganrem, kiedy przybywają dzicy pod wodzą Tormunda.

Po zakończeniu negocjacji Snow w towarzystwie Val, informuje Selyse o warunkach sojuszu z dzikimi. Selyse jest szczerze niezadowolona i zirytowana warunkami Snowa, choć również chce przepuścić dzikich, żąda również aby wszyscy porzucili dotychczasową wiarę i przeszli na wiarę w R'hllora oraz uznali Stannisa za swego króla, jednak Jon zagwarantował im wolność wyznania i niezależność. Selyse jest szczerze niezadowolona z takiego obrotu wydarzeń, sytuacji nie poprawia również Val, która broni stanowiska Jona i dogryza królowej, wściekła Selyse zapowiada Val że niebawem wyda ją za mąż zaś Jonowi przykre konsekwencje kiedy wróci Baratheon, co więcej sugeruje że wybór nowego lorda dowódcy stanie się konieczny. Po przepuszczeniu dzikich Selyse ogłasza że prawowitym królem dzikich jest Gerrick Rudobrody, daje mu pozycje na swym dworze i organizuje śluby swoich ludzi z trzema córkami pseudo króla, swego wuja ser Axella, ser Brusa Bucklera oraz ser Malegorna z Redpoola. Selyse uznaje Gerricka za prawowitego króla, ponieważ jego odległy przodek Raymun Rudobrody był niegdyś królem za Murem, królowa wychowana w kulturze andalskiej zupełnie nie zdaje sobie sprawę z mentalności ludzi północy i dzikich, uważa że poprzez swoje działania dzicy uznają Rudobrodego królem, w konsekwencji podporządkują się Baratheonom.

POJAWIENIA W SEZONIE II
Północ pamięta Ciemne krainy Co jest martwe, nigdy nie umrze Ogród kości Duch Harrenhal
Starzy bogowie i nowi Człowiek bez honoru Książę Winterfell Czarny Nurt Valar Morghulis
POJAWIENIA W SEZONIE III
Valar Dohaeris Mroczne skrzydła, mroczne słowa Ścieżka kar A teraz jego warta dobiegła końca Pocałowana przez ogień
Wspinaczka Niedźwiedź i dziewica cud Drudzy Synowie Deszcze Castamere Mhysa
POJAWIENIA W SEZONIE IV
Dwa miecze Lew i Róża Wyzwoliciel z łańcuchów Wierny Przysiędze Pierwszy tego imienia
Prawa ludzi i bogów Przedrzeźniacz Góra i Żmija Strażnicy na Murze Dzieci
POJAWIENIA W SEZONIE V
Wojny, które nadejdą Dom Czerni i Bieli Wielki Wróbel Synowie Harpii Zabij chłopca
Niezachwiani, nieugięci, niezłomni Dar Hardhome Taniec Smoków Miłosierdzie Matki