FANDOM


Lord Torrhen Stark, znany również jako Król, Który Klęknął – głowa rodu Stark i ostatni Król Północy, pierwszy lord Winterfell i namiestnik Północy. Torrhen, zamiast podjąć walkę z Aegonem I Targaryenem, uklęknął przez zdobywcą, dzięki czemu zachował władzę nad Północą i nic nie stracił.

Historia Edytuj

Torrhen urodził się przed Podbojem i był dziedzicem korony królestwa Północy. Zapewne odziedziczył władzę po ojcu. Miał jednego przyrodniego brata, Brandona Snowa.

Podbój Edytuj

Kiedy Aegon Targaryen, lord Smoczej Skały, wylądował u podnóża Czarnego Nurtu razem ze swymi siostrami – żonami Visenyą i Rhaenys i smokami, zdecydował się na podbój Siedmiu Królestw. W dniu, w którym wylądowali, Aegon wysłał do wszystkich królów listy z zawiadomieniem, że będzie tylko jeden król i jedno królestwo, a ci którzy mu się poddadzą zachowają władzę, ziemie i tytuły, jednak będą musieli odpowiadać przed nim. Torrhen nie odpowiedział na list.

Nie stanął do walki przeciwko Podbojowi Aegona. Był przekonany, że tak, jak przed wiekami armia południowców rozbije się o Przesmyk i Fosę Cailin. Kiedy Aegon zmiażdżył Harrena Czarnego, zhołdował Dolinę Arrynów i w okrutny sposób zmiażdżył armie zjednoczonego Królestwa Zachodu oraz Reach na Polu Ognia i wyruszył na północ, Stark ani myślał się poddawać, jednak obawiał się powtórki z Pola Ognia. Król Północy zebrał swoje chorągwie i razem z trzydiestotysięczną armią wyruszył do Fosy Cailin. Torrhen chciał bronić Północy, choć obawiał się smoków Aegona. Był pocieszany przez brata Brandona, który proponował zabić smoki potajemnie. Jednak kiedy król dotarł na przesmyk i zobaczył smoki i 45-tysięczną armię Aegona, serce go opuściło.

Torrhen poszedł za głosem rozsądku, choć mógł walczyć, zdecydował się na złożenie chłodu Aegonowi. Torrhen wysłał swego brata Brandona i trzech masterów aby ci udali się do Aegona, i złożyli mu propozycje pokoju. Torrhen miał zrzec się tytułu króla Północy, klęknąć przed Smoczym Panem i złożyć mu hołd lenny, w zamian Aegon pozwalał mu na zachowanie władzy zwierzchniej nad północą. Torrhen zgodził się na warunki i wyruszył na spotkanie ze Zdobywcą.

Hołd i lata późniejsze Edytuj

W Dorzeczu, pod gospodą, Torrhen klękną przez Aegonem Zdobywcą, złożył mu hołd lenny i oddał mu dziedzictwo swego rodu – Koronę Północy. Aegon dotrzymał słowa. zostawił mu władzę nad Północą oraz obdarował tytułem lorda Winterfell iNamiestnika Północy. Przez swój hołd został nazwany Królem, Który Klęknął, a gospoda, pod którą złożył hołd lenny, zwie się pod Klęczącym Królem. Synowie Torrhena odziedziczyli Wintefell po jego śmierci, jego córka wyszła ze dawnego króla Doliny, Ronnela Arryna. Nie wiadomo kiedy zmarł.

Małżeństwo i Potomstwo Edytuj

Torrhen z całą pewnością miał synów, którzy kontynuowali ród Starków po jego śmierci. Miał też jedną córkę, która poślubiła dawnego króla Doliny Ronnela Arryna. Potomkowie Torrhena są członkami rodów Starków i Arrynów.