FANDOM


Ślio wspomniany Got wspomniany Nm wspomniany

Król Viserys II Targaryen – piąty syn królowej Rhaenyry Targaryen i jej wuja i drugiego męża, księcia Daemona Targaryena (drugi syn Daemona). Nazwany na cześć dziadka króla króla Viserysa I. Przez lata służył swemu bratu, królowi Aegonowi III za Królewskiego Namiestnika oraz pod dwoma jego synami. Po śmierci króla Baelora zasiadł na Żelaznym Tronie jako dziesiąty król Siedmiu Królestw, choć tylko na rok. Był ojcem króla Aegona IV i królowej Naerys oraz Aemona Smoczego Rycerza.

Charakter i Wygląd Edytuj

Według źródeł półkanonu, Viserys II był gładko ogolony, z długimi srebrnymi włosami. Miał krzaczaste brwi i zadarty nos, był sprytny.

Viserys był bardzo dojrzały w odróżnieniu do swego brata Aegona i swych przyrodnich braci. Po koronacji nosił prostą koronę Aegona III.

Historia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Viserys Targaryen urodził się 122 o. P.[2] na Smoczej Skale jako piąty syn księżniczki Smoczej Skały, Rhaenyry Targaryen i jej drugiego męża księcia Daemona Targaryena. Z kolei Viserys był drugim synem Daemona i czwartym dzieckiem, został nazwany na cześć swego dziadka (od matki, wujka od ojca). Jako najmłodszy z synów Rhaenyry nie spodziewano się, że będzie kiedyś dziedzicem – Viserys miał trzech starszych przyrodnich braci z pierwszego małżeństwa matki Jacaerysa Velaryona, Lucerysa Velaryona i Joffrey Velaryon oraz jednego starszego Aegona Targaryen, od strony ojca miał jeszcze dwie siostry Rhaenę Targaryen i Baelę Targaryen.

Dzieciństwo i wychowanie spędził beztrosko na Smoczej Skale. Viserys w najmłodszych latach dostał jajo smoka, które trzymał kołysce, ponieważ jego bracia już mieli smoki, a on oczekiwał wyklucia swojego.

Taniec ze smokami Edytuj

Viserys II Targaryen by Enife©

Młody książę Viserys

Trzeciego dnia 129 o. P., Viserys przybywał razem z rodziną na Smoczej Skale, oczekując narodzin swojej siostry. W tym samy czasie w Królewskiej Przystani zmarł jego dziadek, król Viserys I. Zgodnie z jego wolą, tron po nim miała odziedziczyć jego córka Rhaenyra, jednak koronę otrzymał przyrodni brat Rhaenyry, Aegon II Targaryen, a wieści ze stolicy dotarły na Skałę dosyć późno. W tym czasie Rhaenyra zdążyła urodzić martwe dziecko, a wieści ze stolicy rozwścieczyły ją jeszcze bardziej. W krótkim czasie sama również się koronowała, rozpoczynając tym samym wojnę domową znaną jako Taniec ze smokami.

W krótkim czasie wyspę opuściła cała rodziną królewska, oprócz Viserysa, Aegona oraz ich przyrodniego brata, Jacaerysa Velaryona, który został księciem Smoczej Skały. Pod koniec roku, po śmierci Lucerysa, Jace zaczął niepokoić się o swych braci, dlatego zorganizował dla nich transport i wysłał do Essos, jednak w czasie podróży statek, na którym płynęli został zakatowany przez flotę Trzech Sióstr, który sprzymierzył się z Zielonymi. Sprytny Viserys ukrył smocze jaja, które ze sobą zabrał ze Skały i przebrał się za chłopca okrętowego, jednak jeden z członków załogi wyjawił jego prawdziwą tożsamość. Książę dostał się do niewoli, jednak jego brat Aegon uciekł na swym smoku na Skałę i powiadomił o wszystkim Jacaerysa. Ten w obawie o los brata zakatował flotę Sióstr. W wyniku bitwy flotę pokonano, jednak Jacaerys zginął, a co gorsza nie udało się uwolnić Viserysa, młodego księcia oszczędzono i resztę tańca spędził w niewoli.

Wojna zakończyła się w połowie 131, kiedy Viserys miał osiem lat. Koniec wojny przyniósł śmierć rodzicom Viserysa oraz wszystkich jego przyrodnich braci. Rhaenyra zginęła pożarta przez smoka brata, jednak Aegon II władał jeszcze tylko pół roku. Po jego śmierci tron objął jego siostrzenic Aegon, który został koronowany jako Aegon III. Żeby ostatecznie zakończyć wojnę, Aegon poślubił córkę uzurpatora, Jaehaere Targaryen. W tym czasie został wypuszczony na wolność

Pod panowaniem Aegona III Edytuj

Jako że nowy król Aegon miał 11 lat, władze przejęła regencja. Aegon nie miał dziedzica, dlatego, jako jedyny spadkobierca brata, Viserys został księciem Smoczej Skały. Król Aegon miał złe wspomnienia z wojny i nie lubił smoków, dlatego jego panowanie oznaczało koniec tych istot, prawdopodobnie z jaja Viserysa nigdy nic się nie wykluło. Kiedy Viserys dorósł jego brat powierzył mu funkcje Królewskiego Namiestnika.

Viserys poślubił Larrę Rogare, z którą miał trójkę dzieci: rozpustnego, pierworodnego syna Aegona, pobożną córkę Naerysa oraz Aemona, znanego jako Smoczego Rycerza, ze względu że był jednym z najlepszych rycerzy w historii.

W 143 o. P. po urodzeniu się Daerona, syna Aegona z drugiego małżeństwa, Viserys musiał oddać mu tytuł dziedzica i Smoczą Skałę.

Pod Młodym Smokiem i Baelorem Błogosławionym Edytuj

Po śmierci Aegona III w 157 o. P., tron przejął jego młody syn Daeron I Targaryen, który zatrzymał swego wuja na pozycji namiestnika. W czasie, kiedy Młody Smok podbijał Dorne, Siedmioma Królestwami władał jego wuj. Był on bardzo dobrym zarządcą. Po śmierci Daerona w 161, tron objął jego brat Baelor I Targaryen, zwany również Błogosławionym. Nowy król nie miał dziedzica, dlatego tytuł dziedzica i księcia Smoczej Skały powrócił do rąk Viserysa. Musiał on przez całe panowanie Baelora sam władać królestwem, ponieważ króla to nie interesowało i więcej czasu spędzał na modlitwach. Przez całe 10-letnie panowanie Baelora udało mu się utrzymać królestwo w względnym porządku. W 171, Baelor zmarł od głodzenia się, a jego śmierć wywołała wiele spekulacji: niektórzy wierzyli, że to Viserys otruł Baelora. Jedni twierdzili tak dlatego, aby chronić królestwo przed szalonym królem, a inni dlatego, by zdobyć tron.

Panowanie Edytuj

History and Lineages Blackfyre

Viserys II w Księdze Wielkich Rodów Westeros

Jako że Baelor nie miał dziedziców, a córki Aegona III nie mogły dziedziczyć, tron przeszedł w ręce już 51-letniego Viserysa, który koronował się jako Viserys II. Rządził jednak nad krajem tylko rok, w 172 zmarł, mając za sobą 52 lata życia, rok rządów tytularnych i prawie 14 lat rządów faktycznych. Po jego śmierci tron przejął jego syn Aegon IV.

Małżeństwo i potomstwo Edytuj

Viserys poślubił lady Larre Rogare, córkę bogatego szlachcica z miasta Lys, małżeństwo nie było do końca szczęśliwe, jednak Larre urodziła Viserysowi troje dzieci:Przypisy Edytuj

  1. o. P. – od Podboju Aegona.
  2. o. P. – od Podboju Aegona.


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.