FANDOM


Obszar za Murem – teren na północy Westeros obejmujący ziemie na północ od Muru; zamieszkują go wolni ludzie.

Geografia Edytuj

Tereny poza Murem są dziewicze, dzikie i niezbadane. Klimat jest ostry; jest tam przenikliwie zimno, szczególnie na dalekiej północy w Krainie Wiecznej Zimy. Tuż za Murem znajduje się Nawiedzony Las, rozległa tajga, która rozciąga się od Muru po ziemie Thennów.

Nie ma tam dróg, są tylko liczne szlaki łowieckie, ścieżki i wyschnięte koryta rzek, które zwiadowcy zwą „zwiadowczymi drogami”; korzysta z nich Nocna Straż i wolni ludzie[1].

Las rozciąga się od wschodniego wybrzeża po pasmo gór na zachodzie zwane Mroźnymi Kłami. Mroźne Kły rozciągają się na północ, nie wiadomo jak daleko. Inne znane miejsca to Schody Olbrzyma i Wąwóz Pisków.

Mleczna Woda, wielka rzeka za Murem, ma źródło w Mroźnych Kłach. Podobno w północnej części Mroźnych Kłów znajdują się ukryte doliny, ogrzewane aktywnymi wulkanami, przez co są to tereny najbardziej gościnne na północ od Muru, gęsto zaludnione przez wolnych ludzi.

Na południowy-wschód od Mroźnych Kłów znajduje się wąski pas ziemi między górami a Lodową Zatoką, zwany Lodowy Brzeg.

Wzdłuż wschodniego wybrzeża płynie Antler River, wpływa ona do Morza Dreszczy. Teren najbardziej wysunięty na wschód za Murem to zalesiony Przylądek Storrolda, na którym znajdują się ruiny jedynego miasta wolnych ludzi, Hardhome. Dalej na północ znajdują się Krainy Wiecznej Zimy. Tam, gdzie kończy się Nawiedzony Las, zaczyna się obszar polarny, niezbadany. Podobno Inni przychodzą z głębi Krain Wiecznej Zimy.

Ludzie Edytuj

Ludzie zamieszkujący ten obszar nazywają siebie „wolnymi ludźmi”, w Siedmiu Królestwach mówi się o nich „dzicy”. Na terenach za Murem jest bardzo zimno cały rok, jednak mieszka tam wielu wolnych ludzi. Osiedlają się w małych wioskach i gromadzą w plemiona na całym obszarze za Murem, począwszy od najdalszych zakątków Nawiedzonego Lasu, ukryte doliny Mroźnych Kłów, po ziemie Thennów[2].

Niektórzy z wolnych ludzi to dzikusy i prymitywni najeźdźcy, ale pozostałe grupy żyją w małych, osiadłych społecznościach i wioskach. Większość z nich to myśliwi, gdyż warunki na północy nie pozwalają na rozwój rolnictwa.Przypisy Edytuj


Znany świat
Westeros DorneŻelazne WyspyPółnocReachKrainy BurzyDolinaKrainy ZachoduDorzeczeKrainy Korony (Królewska Przystań)Mur i DarZa Murem
Essos Wolne Miasta (BraavosPentosTyroshMyrLysLorathVolantisNorvosQohor)Ziemie sporneStopniePółwysep ValyriańskiZatoka SmokówMorze DothrakówLhazarCzerwone pustkowieQarthIbYi TiAsshai i Krainy Cienia
Sothoryos Wyspy BazyliszkoweNaathWyspy Letnie

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.